forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Dieta Disociata (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=324)
-   -   Dieta disociata pe grupe de alimente (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=1080)

Slabuta 26 aug 2009 21:23:39

Dieta disociata pe grupe de alimente
 
Dieta disociata, pe grupe de alimente, nu este o dieta care promite pierdere rapida in greutate.
Veti slabi incet, dar constant. Noua greutate putand fi mentinuta fara probleme.
Dieta disociata permite consumul de dulciuri, insa in cantitati mici.


Generalitati despre dieta disociata

Doar cate doua grupe de alimente pot fi combinate (A si B, A si C, B si C), nu puteti manca din toate cele trei grupe (A, B si C).
Daca ati mancat alimente din grupa A (sau C), trebuie sa asteptati cel putin 3 ore inainte de a consuma alt aliment din grupa A (sau C).
  • Trebuie sa beti zilnic un pahar de apa minerala cu suc de lamaie.
  • Trebuie sa beti 4 sau 5 cani de ceai verde zilnic
  • Mancati multe rosii sau beti suc de rosii
Grupele de alimente

Grupa A: cereale integrale, paine, produse de patiserie, orez, faina de porumb, cartofi, miere, dulciuri cu zahar, gem, dulceata, curmale, smochine, fructe uscate, pastai
Grupa B: ulei de masline, unt, smantana, cascaval, galbenus, masline, salata verde, morcov, ceapa, sfecla, conopida, spanac, fasole verde, mazare, telina, ridiche, gulie, castravete, varza rosie, varza, rosii crude, usturoi, nuci
Grupa C: orice tip de carne, peste, orice tip de lapte, albus, fructe, macese, citrice, pepene rosu, pepene galben, afine, rosii fierte

Ralluuk 21 apr 2010 11:07:17

Re: Dieta disociata pe grupe de alimente
 
Buna tuturor. Eu am inceput disociatul pe mese de cateva zile si ma simt excelent. Astfel dimineata mananc fulgi de ovaz cu lapte batut, la amiaza proteine si seara cate o salata mare. Nu fac foamete si nici nu-mi incarc stomacul aiurea, si vreau sa va spun ca deja mi se pare ca are efect. Cred ca e un mod de viata mai degraba decat o dieta. Oricum de maine vreau sa ma apuc si de jogging.:D Bafta tuturor

deia 10 mai 2010 17:12:56

Re: Dieta disociata pe grupe de alimente
 
foarte interesanta dieta asta.cred de fapt ca e un regim de viata dar nu mi se pare greu deloc :)foarte permisiva poate am s-o incerc si eu

deia 10 mai 2010 17:15:08

Re: Dieta disociata pe grupe de alimente
 
am uitat sa intreb:tine cineva dieta asta?sunt curioasa daca da rezultate

alynedy2010 24 iun 2010 14:38:21

Re: Dieta disociata pe grupe de alimente
 
E disociata pe zile sau pe mese?

Slabuta 25 iun 2010 18:56:31

Re: Dieta disociata pe grupe de alimente
 
Citat:

Anterior postat de alynedy2010 (Post 230622)
E disociata pe zile sau pe mese?

Este pe grupa de alimente. Scrie mai sus cum se combina aceste alimente la o masa.

alynedy2010 27 iun 2010 13:28:44

Re: Dieta disociata pe grupe de alimente
 
Buna.Nu reusesc sa inteleg.Adica la o masa trebuie combinate neaparat din 2 grupe?Nu poti din toate 3 sau din aceiasi grupa?Am inteles bine?Poti sa fi te rog mult de tot,un pic mai explicita:D.Si nu inteleg care e treaba cu alea 3 ore intre alimentele din aceiasi grupa.Sper ca nu te superi ca insist,dar as vrea sa tin dieta asta si as vrea sa inteleg exact ce trebuie facut.>:D<

Slabuta 27 iun 2010 20:10:35

Re: Dieta disociata pe grupe de alimente
 
Citat:

Anterior postat de alynedy2010 (Post 232774)
Buna.Nu reusesc sa inteleg.Adica la o masa trebuie combinate neaparat din 2 grupe?Nu poti din toate 3 sau din aceiasi grupa?Am inteles bine?Poti sa fi te rog mult de tot,un pic mai explicita:D.Si nu inteleg care e treaba cu alea 3 ore intre alimentele din aceiasi grupa.Sper ca nu te superi ca insist,dar as vrea sa tin dieta asta si as vrea sa inteleg exact ce trebuie facut.>:D<

Hai sa vedem impreuna :)

La o masa, spre exemplu mic dejun, poti combina doar 2 grupe de alimente, A si B; A si C; B si C), nu puteti manca din toate cele trei grupe (A, B si C)

Insa exista o restrictie in ce priveste grupele A si C.

Grupa A include alimente care nu ai voie sa le mananci chiar impreuna cu cele din C, si viceversa, trebuie sa treaca 3 ore intre cele doua.

Ceea ce ma duce la ideea ca doar A si B, si B si C pot fi mancate in acelasi moment impreuna, A si C se mananca la o distanta de cateva ore. :)

rose rose 28 iun 2010 10:55:00

Re: Dieta disociata pe grupe de alimente
 
Buna!
Eu tin un regim asemanator cu acesta. Incerc sa nu combin prea multe alimente si pana acum vad ca am slabit vreo 4-5 kg si sunt f incantata. Incerc sa nu mananc seara dupa 19.00 si fac si bicicleta eliptica aproape in fiecare zi cam cate jum de ora.

Sper sa pot slabit mai mult. Vreau cam in 3 sapt sa ajung sa mai slabesc inca vreo 4-5 kg desi mi se pare ca nu o sa fie chiar asa cum imi doresc eu. Sunt optimista si sper sa reusesc.
Azi dim m-am cantarit si imi arata 67.9 kg...ma duc sa schimb tiker-ul.

Am mancat azi la pranz ficatei la cuptor in suc de rosii si cu 2 castraveti. Sa vad diseara ce o sa pap.

Cine mai tine cu mine?

Dafy 10 aug 2010 06:43:00

Jurnal de ratusca Dafy
 
Buna Jurnaulule, buna fetelor,
Ieri m-am inscris pe acest site hotarata sa slabesc putin cate putin, iar urmatorul pas a fost evident sa imi fac un Jurnal.
Ce pot sa scriu eu in acest jurnal? :-/ Pai ia sa incepem prin a ma prezenta, sunt o "ratusca" pufoasa, am 27 ani, 162 cm si 76 kg :-s. Acum 3 ani m-am casatorit, inainte de nunta eram pe undeva pe la 70 kg, apoi cu tot stresul de la nunta am ajuns la 65 kg . . . wow era superb, tot pufoasa eram dar mie imi placea asa cum aratam, hainele stateau numai bine pe mine . . . dar acea mare enigma s-a produs si la mine . . . dupa nunta hop am pus pe mine mai bine de 10 kg . . . ufff de as fi fost mai precauta si sa ma fi mentinut :(( dar asta e, am si un metabolism lenesssss :(
Ce ma deranjeaza cel mai tare e faptul ca nu mai imi sunt bune hainele . . . asta ma doare cel mai tare.
Diete am mai tinut eu, dar reuseam sa dau jos 4 - maxim 5 kg. care le puneam rapid inapoi.
De ieri m-am pus serios pe treaba, iar faptul ca v-am gasit pe voi este cu atat mai bine si sper ca cu ajutorul vostru sa perseverez pana la capat.
Vreau sa slabesc pt. inceput 8 kg iar apoi mai vedem, m-am gandit sa o iau treptat sa nu imi impun de la inceput sa slabesc 11 kg.
Am optat pt. dieta disociata, nu stiu prea multe despre ea, doar asa din auzite (azi o sa citesc pe net mai multe), sau mai bine zis o dieta discociata in stilul meu, nu cred ca as putea papa 3 zile la rand carne sau lactate si atunci am zis ca sa pap doar o zi, deci o zi carne, o zi lactate, o zi fructe, o zi legume si muuuulta apa.
Ieri a fost zi de carne, am papat dimineata sunca din piept de pui, la pranz peste la cuptor, apoi pe la 16:30 am papat iar din pestele de la cuptor . . . si spre seara am calcat stramb ca am papat 2 felii de lubenita . . . ador lubenita, o iubesc, e cel mai minunat fruct . . . eu si sotul meu suntem devoratori de lubenita, acuma sper sa fie cu iertare si incerc pe viitor sa ma tin de dieta. Ca si sport fac abdomene seara si as vrea sa incep sa si alerg (problema e ca nu prea am pe unde), iar ieri am facut si "1 Mile Walk" cu Leslie, imi place tare mult si o sa mai fac si azi.
M-am lungit tare mult si as mai avea ce scrie, dar ma opresc aici si va rog sa imi fiti alaturi in lupta mea cu kg.
V-am pupat pe toate. Spor la slabit!


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:27:39.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO