forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Dieta Low-Carb (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=361)
-   -   Studiu Low Carbs Diet vs Low Fat Diet (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3061)

ianna 10 mar 2010 17:11:43

Studiu Low Carbs Diet vs Low Fat Diet
 
Studiu dieta cu putin carbohidrati, dieta Ketogenic versus dieta cu continut scazut de grasimi pentru tratarea obezitatii si hiperlipidemia

Dat fiind faptul ca studiul este mult mai complet si stiintific …m-am rezumat in a va prezenta doar ce tine de pierderea in greutate. Pentru cine doreste mai multe info sa caute art A Low-Carbohydrate, Ketogenic Diet versus a Low-Fat Diet To Treat Obesity and Hyperlipidemia”

Context: Dieta Low Carbs rămâne populară în ciuda unui numar mic de dovezi ştiinţifice privind eficacitatea lor.

Obiectiv: Pentru a compara efectele unei diete low-carbs, program de dieta ketogenic cu cele ale diete cu conţinut scăzut de grăsime, colesterol scazut, a caloriilor reduse.

Design: la intamplare, studiu controlat.

Setarea: Ambulatoriu clinica de cercetare.

Participanţi: 120 voluntari din comunitate cu exces de greutate, hiperlipidemie.

Interventia: Dieta low-carbs (iniţial, <20 g de carbohidrati zilnic), plus suplimentele alimentare, exercitii recomandate, şi reuniuni de grup, sau dieta saraca in grasimi (<30% din energie din grăsimi, <300 mg de colesterol pe zi, şi deficitul de 500 - 1000 kcal / zi), plus exercitii recomandate şi întâlniri de grup.

Măsurători: greutatea corporală, compozitia organismului, nivelul lipidelor plasmatice, şi tolerabilitatea.

Rezultate:
· Un procent mai mare de persoane care au urmat dieta low carb decat grupul cu dieta grasimi reduse au încheiat studiul (76% comparativ cu 57%, p = 0,02).
· La 24 săptămâni, pierderea in greutate a fost mai mare în grupul diete low-carbs decât în grupul de regim alimentar redus de grăsime (modificarea medie, -12.9% comparativ cu -6,7%, p <0,001).
· Pacienţii din ambele grupuri au pierdut în mod substanţial din grasime (modificare, -9.4 kg cu dieta saraca in carbohidrati vs -4.8 kg cu dieta saraca in grasimi)

Limitari: Nu am putut distinge definitiv efectele dietei sarace in carbohidrati, precum şi cele ale suplimentelor nutritive furnizate numai în acest grup. În plus, participanţii au fost sănătoşi şi au fost urmăriţi timp de numai 24 de săptămâni. Aceşti factori limiteaza generalizarea rezultatelor studiului.

Concluzii: În comparaţie cu o dieta saraca in grasimi, participantii cu dieta saraca in carbohidrati au rezistat mai bine la dieta si au avut o mai mare pierdere în greutate.

Am sa continui zilele astea cu mai multe informatii vis-a-vis de studiu, implicit diete

Red_Rose 10 mar 2010 17:35:27

Re: Studiu Low Carbs Diet vs Low Fat Diet
 
da dar cel mai greu e sa elimini carbo caci ei sint in toate alimentele :(

ianna 10 mar 2010 17:36:42

Re: Studiu Low Carbs Diet vs Low Fat Diet
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 113550)
da dar cel mai greu e sa elimini carbo caci ei sint in toate alimentele :(


am sa ajung si la meniul participantilor...dar sa gasesc timp liber sa pot traduce cum trebuie

ianna 10 mar 2010 21:40:34

Re: Studiu Low Carbs Diet vs Low Fat Diet
 
continuare.....


Participanti
În general, persoanele sănătoase au fost recrutaţi din comunitate. Criterii de includere au fost vârsta de 18 ani şi 65 de ani, indicele de masă corporală de 30 - 60 kg/m2, dorinţa de a pierde in greutate, valori crescute ale lipidelor etc şi nici o afecţiune medicală severă.

Interventii
Dieta a fost data la intamplare folosindu-se un computer.

În timpul studiului, participanţii selectaţi si-au stabilit singuri meniurile, în conformitate cu orientările care le-au fost prezentate. Participanţii au fost încurajaţi să faca exercitii timp de 30 de minute de cel puţin 3 ori pe săptămână, dar nici un program oficial de exercitii sau stimulente au fost furnizate.


Low-Carbohydrate Diet

Folosind in principiu cartea Atkins RC. Dr. Atkins' New Diet Revolution. New York: Simon & Schuster; 1998., personalul de cercetare a instruit participanţii limita consumului de carbohidraţi la mai puţin de 20 g / zi.

Participanţiilor le-au fost permise cantitati nelimitate de alimente de origine animală (carne, pasăre, peşte etc), ouă nelimitat, 4 oz de caşcaval, 2 cupe de salata de legume (cum ar fi salata verde, spanac, sau ţelină), şi 1 ceaşcă de legume slabe in carbohidrati (cum ar fi broccoli, conopidă, sau suc de fructe), de zi cu zi.

Participantii au fost incurajati sa bea 6 - 8 pahare de apa pe zi.

Atunci când participanţii au fost la jumătatea drumului cu greutatea lor corporală (determinată la vizita din a 10 săptămâna,cu asistenţă din partea personalului de cercetare), ei au fost sfătuiţi să adauge aproximativ 5 g de glucide la aportul lor de zi cu zi în fiecare săptămână, până când acestia au atins un nivel la care greutatea corporală a fost menţinută.

Mai mult datorita sponsorizarii, grupul a primit suplimente nutriţionale zilnic (cu multivitamine, uleiuri esenţiale, etc…la finalul traducerii am sa va dau numele la toate suplimentele care au fost luate.


Low-Fat Diet


Folosind o broşură şi notiţe inspirate in mare masura din 2 carti (Step by Step. Eating to Lower Your High Blood Cholesterol. Bethesda, MD: American Heart Association, U.S. Department of Health and Human Services, Public Health Service, National Institutes of Health, National Heart, Lung, and Blood Institute; 1994. NIH publication no. 94-2920. si The Practical Guide: Identification, Evaluation and Treatment of Overweight and Obesity in Adults. Bethesda, MD: National Institutes of Health, National Heart, Lung, and Blood Institute, North American Association for the Study of Obesity, U.S. Department of Health and Human Services, Public Health Service; 2000. NIH publication no. 00-4084.), un dietetician a instruit participanţii la un regim alimentar compus din mai puţin de 30% din aportul energetic zilnic de grăsimi, mai puţin de 10% din aportul energetic zilnic de grasimi saturate, şi mai puţin de 300 mg de colesterol pe zi.

Aportul recomandat de energie a fost 2.1 - 4.2 MJ (500 - 1000 kcal) mai mică decât doza participantului de energie, calculată pentru mentinere greutate (greutate corporală în pounds × 10).


continuarea mai tarziu

ianna 11 mar 2010 04:00:50

Re: Studiu Low Carbs Diet vs Low Fat Diet
 
ultima parte tradusa ( cum am zis m-am rezumat doar la a traduce din studiu pierderea in greutate...si nu alte efecte legate de sanatate..desi n-am citit nimica grav)

Rezultate
  • Patruzeci şi cinci (76%) din cele 59 de participanţi iniţial alocati pentru dieta saraca in carbohidrati şi 34 (57%) din 60 de participanti atribuiti grupului de dieta saraca in grasimi au încheiat studiul (P = 0,02).
  • În grupul din dieta low carbs, 4 participanţi (7%) nu a putut să adere la programul de grup de întâlnire, 5 (8%) nu au putut să adere la dieta, 1 (2%) a fost nemulţumit de scădere în greutate, 3 (5% ) s-au lasat de dieta din cauza unor efecte adverse, şi 1 (2%) a fost pierdut in evidente. Dintre cele 3 participanţi care au abandonat din cauza efectelor adverse, 2 au avut creşteri ale nivelului de colesterol LDL, şi 1 a avut frisoane şi stare de nelinişte.
  • În grupul dietei cu grasimi reduse, 15 participanţi (25%) nu a putut să adere la programul de grup de întâlnire, 3 (5%) nu au putut să adere la dieta, 6 (10%) au fost nemultumiti cu scădere în greutate, şi 2 (3 %) au fost pierduti in evidente.
  • In cele 24 de săptămâni, schimbarea in greutate aşteptata in medie a fost -12.0 kg (95% CI, -13.8 la -10.2 kg), în grupul cu dieta saraca in carbohidrati, comparativ cu -6.5 kg (CI, -8.4 la -4.6) în grupul cu dieta scazuta in grăsimi (diferenţă medie faţă, -5.5 kg [CI, -8.1 la -2.9 kg])
Compoziţia dieta a fost măsurată pe baza înregistrărilor alimentare colectate de la fiecare vizită la un numar de participanţi (13 de la dieta saraca in carbohidrati şi 7 de la dieta scazuta in grăsimi.)


Participantii dietei Low- Carbs au consumat o medie (± SD) de 29.5 ± 11.1 g carbohidrati (8% din aportul energetic pe zi), 97.9 ± 24.3 g de proteine (26% din aportul energetic pe zi), şi 110.6 ± 27.3 g de grăsime (68% din aportul energetic pe zi) zilnic.

Participantii dietei Low-fat au consumat 197.6 ± 34.2 g de carbohidrati (52% din aportul energetic pe zi), 70.5 ± 9.7 g de proteine (19% din aportul energetic pe zi), şi 48.9 ± 12.0 g de grăsime (29% din energia de zi cu zi aportul) zilnic.

Aportul de energie zilnic estimat a fost 6.14 ± 1.37 MJ (1461.0 ± 325.7 kcal) în grupul dietei Low- Carbs şi 6.31 ± 0.68 MJ (1502.0 ± 162.1 kcal) în grupul dietei Low-fat.

Participanţii la fiecare grup a pierdut mai mult de masă de grăsime decat muschi.

Schimbare de greutate in medie a fost -9.4 kg (CI, -10.9 la -7.9 kg), în grupul cu dieta saraca in carbohidrati şi -4.8 kg (CI, -6.3 la -3.2 kg) în grupul cu dieta scazuta in grăsimi ( diferenţa medie, -4.6 kg [CI, -6.8 la -2.5 kg]).

Grupul cu dieta saraca in carbohidrati a pierdut o cantitate mai mare de apă din corp în primele 2 săptămâni de studiu decât a făcut grupul cu dieta scazuta in grăsimi (-1.1 kg comparativ cu -0.5 kg; diferenţa medie, -0,6 kg [CI, -1.0 la -0.2 kg]) dupa cele doua saptamani ambele grupuri avand rezultate similare in pierderea cantitatii de apa.

ianna 11 mar 2010 04:05:52

Re: Studiu Low Carbs Diet vs Low Fat Diet
 
Ca sa nu fac o lista imensa de multivitamine si suplimente...cine doreste lista sa-mi zica si am sa o pun...doar daca mi se permite sa o pun in lb engleza pentru ca sunt denumiri care nu stiu sa le traduc.

Slabuta 11 mar 2010 04:15:23

Re: Studiu Low Carbs Diet vs Low Fat Diet
 
Eu m-am pus de azi din nou pe dieta low-crab, cu proteine si grasimi bune. :)

Am tinut-o acum 2 saptamani si am avut rezultate frumoase cu ea :)

Ai putea incerca si tu Ianna :)

ianna 11 mar 2010 13:18:05

Re: Studiu Low Carbs Diet vs Low Fat Diet
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 113957)
Eu m-am pus de azi din nou pe dieta low-crab, cu proteine si grasimi bune. :)

Am tinut-o acum 2 saptamani si am avut rezultate frumoase cu ea :)

Ai putea incerca si tu Ianna :)


exact asta si vreau d`aia ma si documentez cat mai mult si cand gasesc ceva interesant va scriu si voua aici...

momentan sunt in perioada obisnuirea cu low-carbs ... acaparez info si incerc sa fac meniul cat mai ok...invantzand produsele.... dar inca nu m-am dumerit cat de jos sa scad pe zi 20g...30 sau 50 g

Zoe 11 mar 2010 13:25:58

Re: Studiu Low Carbs Diet vs Low Fat Diet
 
foarte interesant!
deci se pierde mai mult din greutate prin scaderea carbohidratilor decat a grasimilor

multumim de traducere si partajare! >:D<

DrIulia2010 11 mar 2010 13:30:01

Re: Studiu Low Carbs Diet vs Low Fat Diet
 
Citat:

Anterior postat de Zoe (Post 114405)
foarte interesant!
deci se pierde mai mult din greutate prin scaderea carbohidratilor decat a grasimilor

multumim de traducere si partajare! >:D<


De departe dieta low- carb troneaza in fata restul dietelor.E cea mai eficienta.:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:06:17.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO