forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Diete (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=262)
-   -   Tipuri diete de slabit (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=273)

Slabuta 25 mar 2009 21:40:07

Tipuri diete de slabit
 
Despre notiunea de dieta

Printr-o simpla cautare pe internet gasim cel putin cateva sute de diete. Cuvantul dieta a ajuns sa fie atat de des rostit incat a tine dieta nu mai este demult un subiect necunoscut.

Dar, in multitudinea aceasta de diete sunt strecurate si multe care numai “diete” nu se pot numi.

Dieta este un cuvant care se refera la un anume regim alimentar special care trebuie abordat fie in cazul unor boli/afectiuni, fie in cazul kilogramelor in plus. Deci, inca o data – un regim alimentar, dar nu infometare si nicidecum a manca numai mere pe parcursul unei zile.

Este trist ca de cele mai multe ori “dietele” urmate de vedete, actrite, fotomodele, etc sunt mai apreciate in randul adolescentelor decat un regim alimentar sanatos.

In fiecare zi apar diete noi… in fiecare zi notiunea de “dieta” devine din ce mai gresit inteleasa.

Haideti sa incercam o clasificare…
Tipuri diete de slabit

Diete disociate (Dieta Rina 90)

Diete low carb (Dieta South Beach, Dieta Atkins)

Diete hipocalorice (Dieta Weight Watchers, Dieta South Beach)

Diete detoxifiere

Diete grupa sanguina

Diete pe baza de IG si GL (Indice Glicemic/Montignac si Incarcatura Glicemica)

Infometare (Diete vedete)

Diete vegetariene

deadcountess 25 ian 2012 00:43:43

Re: Tipuri diete de slabit
 
Foarte util topic :) Nu poate fi "subliniat" cumva?

Citirea acestui subiect ar trebui sa fie tema de casa obligatorie pt noii veniti care cer ajutorul in alegerea unei diete.

deadcountess 25 ian 2012 14:16:24

Re: Tipuri diete de slabit
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 912052)
Foarte util topic :) Nu poate fi "subliniat" cumva?

Citirea acestui subiect ar trebui sa fie tema de casa obligatorie pt noii veniti care cer ajutorul in alegerea unei diete.

Iar m-am exprimat neclar :"> voiam sa spun de fapt subiect permanent.

iacobitza 03 mai 2012 14:27:36

Re: Tipuri diete de slabit
 
foarte utile dietele

Red flower 12 mai 2012 14:17:24

Re: Tipuri diete de slabit
 
n-am vazut Dukan-ul, desi multa lume o tine :)

CristinaTM 29 apr 2013 11:11:57

Re: Tipuri diete de slabit
 
Eu am început de azi dieta Dukan. Mi se pare o dietă de bun simț, care nu te înfometează și te învață să mănânci sănătos. În plus, include 20 de miute zilnice de plimbare, ceea ce mie mi-e absolut necesar. Duc o viață destul de sedentară și în afară de plimbările astea obligaorii tot ce mai fac este să mă plimb cu bicicleta și să joc squash o dată pe săptămână. A mai ținut cineva Dukan?

deadcountess 29 apr 2013 13:35:48

Re: Tipuri diete de slabit
 
Citat:

Anterior postat de CristinaTM (Post 1256043)
Eu am început de azi dieta Dukan. Mi se pare o dietă de bun simț, care nu te înfometează și te învață să mănânci sănătos. În plus, include 20 de miute zilnice de plimbare, ceea ce mie mi-e absolut necesar. Duc o viață destul de sedentară și în afară de plimbările astea obligaorii tot ce mai fac este să mă plimb cu bicicleta și să joc squash o dată pe săptămână. A mai ținut cineva Dukan?

Este o intreaga sectiune despre Dukan:
Dieta Dukan

AnnaIulia 04 sep 2013 12:48:57

Re: Tipuri diete de slabit
 
buna!!
Desi sunt la a 4 zi de raw vegan sunt de parere ca singura dieta buna si utila pentru toata lumea e "whatever"sa mananci de toate dar fara exces.

floricica0vesela 04 sep 2013 13:21:20

Re: Tipuri diete de slabit
 
South Beach nu e mai mult low-carb decat hipocalorica?:-/


deadcountess 22 ian 2014 21:03:50

Re: Tipuri diete de slabit
 
Citat:

Anterior postat de floricica0vesela (Post 1295018)
South Beach nu e mai mult low-carb decat hipocalorica?:-/

Cat timp la hipocalorica nu ai nici o restrictie in afara de nr. caloriilor depinde de fiecare daca mananaca mai low carb decat la SB sau nu :-?


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:25:07.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO