forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Discutii generale despre diverse afectiuni (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=177)
-   -   Degete de la mana dreapta umflate (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=8061)

Nivara 06 feb 2011 13:55:08

Degete de la mana dreapta umflate
 
De vreo saptamana au inceput sa mi se umfle 3 degete de la mana dreapta (am mai avut aceasta problema in urma cu o luna si ceva mai precis inainte de Craciun). Sunt tot timpul rece la maini si la picioare si mi s-a spus ca e din cauza circulatie proaste a sangelui. Mentionez ca la caldura ma mananca degetele umflate si le simt intepenite si putin amortite. Mi s-au prescris si medicamente pt. alergie pt. ca mi-a zis medicul de familie ca s-ar putea sa fie alergie insa nu mi s-au dezumflat dupa ce am luat tratamentul. Acum iau Bilobil pt. circulatie dar nu are nici un efect, sunt la fel de umflate degetele si sunt in continuare foarte rece la maini si picioare. Analizele inca nu pot sa mi le fac pt. ca sunt in sesiune si mai am cateva examene de dat. As vrea sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema. Va multumesc.

VAmedeea 07 feb 2011 19:07:33

Re: Degete de la mana dreapta umflate
 
Citat:

Anterior postat de Nivara (Post 512121)
De vreo saptamana au inceput sa mi se umfle 3 degete de la mana dreapta (am mai avut aceasta problema in urma cu o luna si ceva mai precis inainte de Craciun). Sunt tot timpul rece la maini si la picioare si mi s-a spus ca e din cauza circulatie proaste a sangelui. Mentionez ca la caldura ma mananca degetele umflate si le simt intepenite si putin amortite. Mi s-au prescris si medicamente pt. alergie pt. ca mi-a zis medicul de familie ca s-ar putea sa fie alergie insa nu mi s-au dezumflat dupa ce am luat tratamentul. Acum iau Bilobil pt. circulatie dar nu are nici un efect, sunt la fel de umflate degetele si sunt in continuare foarte rece la maini si picioare. Analizele inca nu pot sa mi le fac pt. ca sunt in sesiune si mai am cateva examene de dat. As vrea sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema. Va multumesc.

Nu m-am confruntat cu asa ceva. Eu sufar de o alta boala care pur si simplu ma umfla ca un balon. Acum fac tratament si la fel ma umflu (de data asta daca nu sunt atenta la sare in timp ce iau tratamentul).
Incearca sa ajungi cat mai repede pt analize. Daca e problema de circulatie se poate verifica cu o ecografie doppler (stiu, e costisitoare, dar e singura caole de a afla sigur). Daca e alergie, exista teste si in acest sens. Daca nu ai nici un rezultat la aceste doua, incearca sa vb cu un reumatolog.
Si nu astepta. Semnale aparent banale pot asculde chestii serioase. Acum nu vreau nici sa te sperii sau sa te panichez, vreau doar sa fii constienta ca nu poti sta asa, fara sa cunosti cauza acestei manifestari.
Te pup si multa sanatate!>:D<

Nivara 07 feb 2011 21:49:55

Re: Degete de la mana dreapta umflate
 
Multumesc mult pt. sfat :). Pana la urma sunt nevoita sa merg la medic pt. ca nu se amelioreaza deloc si am luat atatea pastile....am mai avut inainte de Craciun aceasta problema dar mi-a trecut in cateva zile dupa ce am luat ceva pastile pt. alergie si circulatie recomandate de medicul de familie. Si de data asta am luat aceleasi medicamente dar parca sunt si mai umflate degetele acum, e foarte nasol asa pt. ca nu pot sa tin mai nimic in mana, in rest alte simptome nu am.

VAmedeea 19 feb 2011 10:31:43

Re: Degete de la mana dreapta umflate
 
Nivara, ai fost la medic?
Ce ti-a spus?
Te pup! Week-end placut!>:D<>:D<>:D<

Nivara 19 feb 2011 16:40:08

Re: Degete de la mana dreapta umflate
 
Da, am fost saptamana trecuta. Am fost diagnosticata cu Sindromul Raynaud. Medicul mi-a dat tratament cu pastile si un unguent dar nu prea se vad inca efectele. Acum degetele s-au mai dezumflat putin dar s-au cam invinetit. Mi-a spus ca din cauza circulatiei proaste a sangelui mi s-au umflat asa si mi-a zis sa ma feresc de frig si stres, in rest nu e ceva grav.

VAmedeea 21 feb 2011 10:49:02

Re: Degete de la mana dreapta umflate
 
Nivara, ma bucr ca e ceva usor de controlat si tratat. E foarte bine!
Bafta in continuare si ai grija de tine!>:D<>:D<>:D<

Nivara 21 feb 2011 12:20:15

Re: Degete de la mana dreapta umflate
 
Citat:

Anterior postat de VAmedeea (Post 536286)
Nivara, ma bucr ca e ceva usor de controlat si tratat. E foarte bine!
Bafta in continuare si ai grija de tine!>:D<>:D<>:D<

Multumesc la fel.:)

Florynnn 04 mar 2011 19:13:26

Re: Degete de la mana dreapta umflate
 
exact acela lucru il patesc si eu acum ,3 degete de la mana dreapta mi s-au umflat :-s

inca le mai ai umflate tu?

conso 09 apr 2011 18:09:11

Re: Degete de la mana dreapta umflate
 
Pt NIVARA. BUNA!! Sunt noua pe acest forum.Te rog mult sa-mi spui ce fel de analize ai facut pt acest diagnostic sindrom reynaud.Si eu ma confrunt cu aceasta problema si nimeni nu stie ce am.Mie mi se umfla toate degetele.Saptamina trecuta am facut eco dopler si cu circulatia stau bine.Vreau sa merg si la reumatologie dar nu stiu ce analize sa fac exact.

Nivara 10 apr 2011 09:36:45

Re: Degete de la mana dreapta umflate
 
Citat:

Anterior postat de conso (Post 615155)
Pt NIVARA. BUNA!! Sunt noua pe acest forum.Te rog mult sa-mi spui ce fel de analize ai facut pt acest diagnostic sindrom reynaud.Si eu ma confrunt cu aceasta problema si nimeni nu stie ce am.Mie mi se umfla toate degetele.Saptamina trecuta am facut eco dopler si cu circulatia stau bine.Vreau sa merg si la reumatologie dar nu stiu ce analize sa fac exact.

Am fost trimisa la dermatolog si mi s-a spus ca din cauza circulatiei proaste a sangelui mi s-au umflat dar ca nu e ceva grav, mi-a dat ceva pastile si unguent dar mi s-au dezumflat abia acum dupa ce s-a incalzit vremea. Medicul mi-a zis ca s-ar putea ca in fiecare iarna de aici incolo sa am aceasta problema.:(


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:37:24.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO