forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Discutii generale despre diverse afectiuni (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=177)
-   -   Cu ce va tratati cand urinati foarte des si dureros? (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=6325)

onetotilia 16 sep 2010 15:43:45

Cu ce va tratati cand urinati foarte des si dureros?
 
buna fetelor.. ma confrunt cu o mica problema : am senzatia ca trebuie sa fac pipi de parca nu am mai facut de 2 zile si cand ajung la toaleta sunt cativa stropi..

am mai patit dar nu stiu cum se trateaza.. de obicei se ducea de la sine... dar acul insista....in plus ma simt foarte balonata + ca mai sunt si constipata

SFATURI ? SUGESTII ?

mvthebest 16 sep 2010 15:45:46

Re: cu ce va tratati cand urinati foarte foarte des si dureros?
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 331015)
buna fetelor.. ma confrunt cu o mica problema : am senzatia ca trebuie sa fac pipi de parca nu am mai facut de 2 zile si cand ajung la toaleta sunt cativa stropi..

am mai patit dar nu stiu cum se trateaza.. de obicei se ducea de la sine... dar acul insista....in plus ma simt foarte balonata + ca mai sunt si constipata

SFATURI ? SUGESTII ?

Nu tii mult in tine,iar dupa 20-1h merg la baie?
Mie mi s-a intamplat cand eram afara sau undeva si tineam cateva min bune,iar cand mergeam la toaleta ma durea burta si deabia faceam.

Flori V. 16 sep 2010 15:47:19

Re: cu ce va tratati cand urinati foarte foarte des si dureros?
 
Pai din ce zici tu aici cred ca ai o cistita. Insa e destul de periculoasa, nu trebuie tratata dupa ureche. Cel mai bine mergi la un medic ginecolog si o sa iti dea el tratament (poate fi si o infectie urinara sau de tip ginecologic... candida etc).
Oricum, pana ajungi la medic iti recomand spalaturile locale cu ceai de musetel (faci infuzie si te speli cu el cat e caldut apoi te tamponezi, nu te stergi de tot) si eventual, daca suporti, indometacin-supozitor. Bea ceaiuri de cozi de cirese si matase de porumb, de merisor... Si multa multa apa, desi vei merge si mai des, asa iti cureti rinichii. Atat iti pot recomanda ca sa nu dai in altele. Mergi la medic, poate fi orice!
Multa sanatate!!!

onetotilia 16 sep 2010 15:47:59

Re: cu ce va tratati cand urinati foarte foarte des si dureros?
 
nu prea functioneaza....:(( vreau sa dorm putin dar mi-e frica ca o sa fac pe mine :((

Sabine_28 16 sep 2010 15:48:51

Re: cu ce va tratati cand urinati foarte foarte des si dureros?
 
Otilia, ai racit, probabil ai stat desculta sau in apa rece.
Sau poate fi din cauza ca nu bei suficiente lichide.
Si eu patesc destul de des, mi-am facut si analize si n-am nimic. Eu iau Uricol ( pliculete) sau Urinal. Nu stiu in BE ce gasesti, dar poti intreba la farmacie>:D<

Flori V. 16 sep 2010 15:49:45

Re: cu ce va tratati cand urinati foarte foarte des si dureros?
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 331023)
nu prea functioneaza....:(( vreau sa dorm putin dar mi-e frica ca o sa fac pe mine :((

:)):))hai ca asta a fost tare. Stai linistita ca nu o sa se intample asta, e doar senzatia ca ai vezica plina si ca simti nevoia de a urina. I-ati langa tine in pat o sticla de 2l umpluta cu apa cat mai calduta si tine-o pe burta. Te vei simti mai bine >:D<

VentoFreddo 16 sep 2010 15:49:49

Re: Cu ce va tratati cand urinati foarte des si dureros?
 
E sigur cistita, am avut si eu anul trecut, se trateaza usor dar nu sta, fugi la medic.:-*>:D<

onetotilia 16 sep 2010 15:50:29

Re: cu ce va tratati cand urinati foarte foarte des si dureros?
 
Citat:

Anterior postat de Flori V. (Post 331021)
Pai din ce zici tu aici cred ca ai o cistita. Insa e destul de periculoasa, nu trebuie tratata dupa ureche. Cel mai bine mergi la un medic ginecolog si o sa iti dea el tratament (poate fi si o infectie urinara sau de tip ginecologic... candida etc).
Oricum, pana ajungi la medic iti recomand spalaturile locale cu ceai de musetel (faci infuzie si te speli cu el cat e caldut apoi te tamponezi, nu te stergi de tot) si eventual, daca suporti, indometacin-supozitor. Bea ceaiuri de cozi de cirese si matase de porumb, de merisor... Si multa multa apa, desi vei merge si mai des, asa iti cureti rinichii. Atat iti pot recomanda ca sa nu dai in altele. Mergi la medic, poate fi orice!
Multa sanatate!!!

ceaiuri dealea nu am de unde sa procur....nu stiu cum sa le cer aici supozitoare dealea...

Flori V. 16 sep 2010 15:52:08

Re: cu ce va tratati cand urinati foarte foarte des si dureros?
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 331031)
ceaiuri dealea nu am de unde sa procur....nu stiu cum sa le cer aici supozitoare dealea...

:(:(:(:( Nici ceai de musetel nu exista pe acolo? E foarte bun sa te speli cu el! Incearca si cu apa aia calda pe burtica, insa mergi la medic. Se poate agrava si e tare urata, eu am suferit ani de zile de cistita :((

onetotilia 16 sep 2010 15:52:50

Re: cu ce va tratati cand urinati foarte foarte des si dureros?
 
azi nu pot sa merg ca trebuie cu programare si e deja tarziu.. si maine trebuie sa merg la scoala si apoi la munca ... sa incerc cu musetel si apa calda.... lichide am baut destule.... am baut in jur de 1 l astazi..

Flori V. 16 sep 2010 15:54:55

Re: cu ce va tratati cand urinati foarte foarte des si dureros?
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 331034)
azi nu pot sa merg ca trebuie cu programare si e deja tarziu.. si maine trebuie sa merg la scoala si apoi la munca ... sa incerc cu musetel si apa calda.... lichide am baut destule.... am baut in jur de 1 l astazi..

Incearca! O sa fie mult mai bine. Multa multa sanatate >:D<

VentoFreddo 16 sep 2010 15:56:07

Re: Cu ce va tratati cand urinati foarte des si dureros?
 
Sfaturi utile:
Ce este cistita?
Termenul de cistita inseamna o inflamare a vezicii. De regula, cistita este cauzata de catre o infectie bacteriala. Totusi, simtpome similare pot fi determinate si de catre o iritatie fizica la nivelul uretrei dupa contact sexual sau chimicale de genul sapunului, samponului, parfumului, sprayuri de igiena vaginala sau ulcer, o inflamare langa uretra sau infectie gen clamidia.
Simptome:
Senaztie de usturime in timpul sau dupa urinare
Nevoia de a elibera vezica imediat
“Scaparea” de urina in cantintati mici, incontinenta redusa
Dureri abdominale joase scazute
Urinari nocturne
Cum te imbolnavesti de cistita?

Infectarea cu bacterie care intra prin uretra direct in vezica. Bacteria poate proveni din zona anala, de aceea este indicat ca femeile sa se spele din fata inspre zona anala
Femeile au uretra mai scurta decat cea a barbatilor si de aceea pot face usor cistita
Prin contact sexual se poate face cistita, cand bacteria poate patrunde uretra fiind impinsa in timpul contactului vaginal
Unele probleme anatomice a rinichilor , vezicei
Tratarea cistitei:

In primul rand e nevoie de un test al urinei pentru a se vedea care organisme cauzeaza infectia. Ulterior doctorul iti va administra un antibiotic care sa trateze cistita. Dupa ce tratamentul a luat sfarsit e nevoie sa repeti testul de urina pentru a vedea daca s-au eliminat cauzele bolii. Pentru simtpome mai grave se recomanda un alcalizator de urina cum ar fi o lingura de bicarbonat de sodiu intr-un pahar cu apa.
Prevenirea cistitei:
Nu intarzia urinarea, nu te “abtine”
Asigura-te ca vezica ta este complet goala dupa ce urinezi
Femeile ar trebui sa se stearga intotdeauna inspre directia anala de fiecare data dupa ce urineaza
Unele femei gasesc ca urinarea imediat dupa sex ajuta in prevenirea cistitei
Consumul mare de apa ajuta la eliminarea bacteriei

Sursa: kids-shop.ro

onetotilia 16 sep 2010 16:04:28

Re: Cu ce va tratati cand urinati foarte des si dureros?
 
revin cu informatii dupa ce ma trezesc... pic de somn... va anunt daca am facut pe mine sau nu... :)

lucia ely 16 sep 2010 17:10:57

Re: Cu ce va tratati cand urinati foarte des si dureros?
 
buna::*:*:*
si eu am patit ieri sau alaltaieri:D pt ca nu am baut destule lichide:D am baut mai multa apa si am luat un anti-inflamator:D si gata mi-a trecut in 2 ore cam asa:d poate mai putin:D

sunshine 16 sep 2010 17:15:05

Re: Cu ce va tratati cand urinati foarte des si dureros?
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 331052)
revin cu informatii dupa ce ma trezesc... pic de somn... va anunt daca am facut pe mine sau nu... :)

Eu te as sfatui sa mergi la doctor neaparat!
Asa am patit si eu, nu m am tratat decat babeste, cu ceaiuri , ceva suplimente gen urinex. Ideea e ca bacteria ramane, trece numai cu antibiotice.
Eu nu m am dus la timp, si uite asa am facut infectie la rinichi, se vedea la ecograf plus ca ma durea rinichiul la palpare:(
Am facut tratament cu antibiotic f puternic, 10 zile si mi-a trecut.
Mergi si fa un sumar de urina sa vezi despre ce e vorba

onetotilia 16 sep 2010 18:36:24

Re: Cu ce va tratati cand urinati foarte des si dureros?
 
vesti bune... nu am facut pipi pe mine... am tinut apa calduta si am stat la caldurica in pat... ma simt mult mai bine.... o sa merg la doctor curand... va multumesc din suflet pentru sfaturi :)

ali_lumi 16 sep 2010 18:45:53

Re: Cu ce va tratati cand urinati foarte des si dureros?
 
Otilia este probabil sa ai piatra la rinichi sub forma de nisip ( eu deja am piatra in stare avansata) si asa incepe senzatia de usturime la urinare, pipi des , si tot asa. Eu una nu am luat pastile , dar... beau ceai de matase de porumb care atunci cand urinez ma ajuta sa elimin " impuritatile " sa zic asa. Este foarte eficient. PLus medicul mi a spus ca rinichi au nevoie de cel putin 3L de apa plata pe zi .

DrIulia2010 16 sep 2010 19:04:12

Re: Cu ce va tratati cand urinati foarte des si dureros?
 
Va trebui sa mergi la medic,e probabil cistita,neaparat iti va recomanda un antibiotic(Norfloxacin)si antiinflamatoare(diclofenac supozitoare,etc).Tratamentul se face 10 zile pentru a "distruge"microbii.Dar iti va povesti mai pe larg medicul.



onetotilia 16 sep 2010 19:08:32

Re: Cu ce va tratati cand urinati foarte des si dureros?
 
e nevoie neaparat sa merg la ginecolog? sau si la medicul de famile?

sunshine 16 sep 2010 19:18:53

Re: Cu ce va tratati cand urinati foarte des si dureros?
 
La medicul de familie si de acolo iti va da sa faci analize. Probabil te trimite la interne, sau poate iti da chiar ea tratament.


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:40:04.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO