forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Ghidul slabutelor incepatoare (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=387)
-   -   am nevoie de ajutor (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=12489)

stelutza24 10 feb 2014 09:08:19

am nevoie de ajutor
 
Buna, sunt mamica si ma chinui cu kg in plus, nu sunt hotarata ce fel de dieta sa adopt, ma gandisem la dieta Weight Watchers, dar nu sunt sigura, ma puteti ajuta cu vreun sfat? va multumesc!

lucia ely 10 feb 2014 10:21:41

Re: am nevoie de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de stelutza24 (Post 1327533)
Buna, sunt mamica si ma chinui cu kg in plus, nu sunt hotarata ce fel de dieta sa adopt, ma gandisem la dieta Weight Watchers, dar nu sunt sigura, ma puteti ajuta cu vreun sfat? va multumesc!

buna:* bine ai venit!
alaptezi?

stelutza24 10 feb 2014 12:28:12

Re: am nevoie de ajutor
 
buna,nu alaptez.

lucia ely 10 feb 2014 12:47:10

Re: am nevoie de ajutor
 
bine:D eu atunci spun ca ar trebui sa elimini prajelile, dulciurile sa le raresti :D sa ai grija cu painea , sa ai grija cu produse de patiserie asta pentru inceput si sa faci miscare :)

apoi ai timp de alte restrictii:D faci miscarE?sau cv sport? te-ai gandit la asta?

stelutza24 10 feb 2014 12:58:04

Re: am nevoie de ajutor
 
paine nu mananc, prajeli nu, fac putina miscare adica o ora de bicicleta si cateva exercitii, dulciuri mai mananc din cand in cand.

lucia ely 10 feb 2014 13:05:31

Re: am nevoie de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de stelutza24 (Post 1327584)
paine nu mananc, prajeli nu, fac putina miscare adica o ora de bicicleta si cateva exercitii, dulciuri mai mananc din cand in cand.

cartofi ,orez?paste? mananci des?
de cat timp faci o ora de bicicleta?

vrei sa iti scrii de azi meniurile?sa le vedem si noi?

stelutza24 10 feb 2014 13:11:11

Re: am nevoie de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 1327586)


cartofi ,orez?paste? mananci des?
de cat timp faci o ora de bicicleta?

vrei sa iti scrii de azi meniurile?sa le vedem si noi?

cartofi fierti sau copti mai mananc, orez si paste foarte rar, daca mananc o data pe saptamana, bicicleta fac de 2 luni. de ex astazi dimineata am baut o cafea fara zahar la ora 7, la 10 am mancat un iaurt degresat(140 grame), si acum vreau sa imi fac o salata de cartofi + 1 ou +o ceapa si 5 bucatele de gogosar in otet. unde gresesc? :(

lucia ely 10 feb 2014 13:24:31

Re: am nevoie de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de stelutza24 (Post 1327587)
cartofi fierti sau copti mai mananc, orez si paste foarte rar, daca mananc o data pe saptamana, bicicleta fac de 2 luni. de ex astazi dimineata am baut o cafea fara zahar la ora 7, la 10 am mancat un iaurt degresat(140 grame), si acum vreau sa imi fac o salata de cartofi + 1 ou +o ceapa si 5 bucatele de gogosar in otet. unde gresesc? :(

la cina ce mananci?
ce rezultate ai avut in astea 2 luni? nici in cm nu ai?
cati cartofi folosesti la salata?

stelutza24 10 feb 2014 13:28:55

Re: am nevoie de ajutor
 
[QUOTE=lucia ely;1327590]

la cina ce mananci?
ce rezultate ai avut in astea 2 luni? nici in cm nu ai?
cati cartofi folosesti la salata?
[/QUOTde

de ex aseara am mancat 2 mere si am baut o cana de ceai de soc, 3 captofi potriviti, am dat 2 cm de la burta si cate 1 cm de la picioare

lucia ely 10 feb 2014 13:29:56

Re: am nevoie de ajutor
 
[QUOTE=stelutza24;1327593]
Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 1327590)


la cina ce mananci?
ce rezultate ai avut in astea 2 luni? nici in cm nu ai?
cati cartofi folosesti la salata?
[/QUOTde

de ex aseara am mancat 2 mere si am baut o cana de ceai de soc, 3 captofi potriviti, am dat 2 cm de la burta si cate 1 cm de la picioare

si kg?

lucia ely 10 feb 2014 13:33:04

Re: am nevoie de ajutor
 
sa iti povestesc deci
fructele nu se mananca dupa ore 4-5:D(depinde la cat mananci de cina 6-7)
seara nu se mananca fainoase,cartofi,orez ,paste seara ceva usor carnita slaba cu salata ,cu legume , oua fierte ,omleta , etc:D

daca vrei cartofi incearca sa ii mananci la pranz ...1-2 ori pe sapt maxim
dar nu in alta zi orez la pranz in alta zi paste :D ca asa ne mentinem nu slabim:D

stelutza24 10 feb 2014 13:33:12

Re: am nevoie de ajutor
 
aveam 77 kg, iar acum am 75kg

lucia ely 10 feb 2014 13:36:08

Re: am nevoie de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de stelutza24 (Post 1327596)
aveam 77 kg, iar acum am 75kg

bravo e cat decat ok!:d vrei sa schimbi putin meniurile? esti dispusa?:D
dar de sport ce spui ?ai vrea sa incerci ceva nou?

stelutza24 10 feb 2014 13:37:09

Re: am nevoie de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 1327597)


bravo e cat decat ok!:d vrei sa schimbi putin meniurile? esti dispusa?:D
dar de sport ce spui ?ai vrea sa incerci ceva nou?

da sunt dispusa :D

lucia ely 10 feb 2014 13:41:30

Re: am nevoie de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de stelutza24 (Post 1327599)
da sunt dispusa :D

cauta pe youtube tae-bo cardio ,zumba express 1 ,2 ,zumba !!
turbo jam ,

sa vezi ce iti place sa faci :d sa dansezi sau ...:D gantere ai?:D

eu merg sa gatesc imi fac carnita cu sos de rozmarin si zmeura:D:))
si pui la cuptor pt maine:D

sa te uiti la filmulete si sa imi scrii ce iti place si ce nu sa mananci (aici ma refer la iaurt/branza/legume/oleaginoase/carne/fructe)
spor:*

stelutza24 10 feb 2014 14:06:57

Re: am nevoie de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 1327601)


cauta pe youtube tae-bo cardio ,zumba express 1 ,2 ,zumba !!
turbo jam ,

sa vezi ce iti place sa faci :d sa dansezi sau ...:D gantere ai?:D

eu merg sa gatesc imi fac carnita cu sos de rozmarin si zmeura:D:))
si pui la cuptor pt maine:D

sa te uiti la filmulete si sa imi scrii ce iti place si ce nu sa mananci (aici ma refer la iaurt/branza/legume/oleaginoase/carne/fructe)
spor:*

am gantere, mi-ar place zumba,imi place iaur, legume, fructe, carne, mai putin peste si branza :D, s-ar putea gasi o dieta ca sa pot gati sa manace si fetita, ca e mare si mananca mancare gatita?

butterfly30 10 feb 2014 14:14:25

Re: am nevoie de ajutor
 
draga mea, mamici suntem multe si toate avem nevoie de ajutor, vezi ca mai e un topic se numeste motivatie, e tot al unei mamici si a plecat cam de la aceleasi kg.;) sa stii ca te pacalesti singura spunand ca mananci rar orez, cartofi. mai mult de o data pe saptamana e mult,doua zile la rand chiar nu e ok. niciodata la cina, niciodata in aceeasi zi si intotdeauna asociate cu o salata maaaaaare. fructele sunt bune, dar nu inlocuiesc o masa. renunta la lactatele degresate, odata cu grasimea se elimina si vitamine. uite un exemplu de meniu:
md:un mar, dupa jumate de ora un iaurt cu seminte, eventual o felie de paine integrala
g: 2 smochine
p: gratar de porc/pui/vita cu salata de morcov/teline/sfecla rosie
g: cateva nuci
c: peste cu salata sau omleta din 2 oua in teflon sau la cuptor cu brocoli crud, eventual putin oparit, sau piept de pui la gratar cu salata

nu e cel mai bun meniu, e un exemplu doar. daca o sa-ti scrii meniurile o sa fie mai simplu de vorbit.

eu iti urez mult succes, cu rabdare si vointa o sa reusesti!!!!:)

cati ani are bebe? mananca cu tine sau separat?

butterfly30 10 feb 2014 14:16:06

Re: am nevoie de ajutor
 
fetita mea are un an jumate si mancam amandoua exact la fel! mai putin ciocolata 75% grasime, ea nu papa dulciuri.;)

stelutza24 10 feb 2014 14:18:39

Re: am nevoie de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1327606)
draga mea, mamici suntem multe si toate avem nevoie de ajutor, vezi ca mai e un topic se numeste motivatie, e tot al unei mamici si a plecat cam de la aceleasi kg.;) sa stii ca te pacalesti singura spunand ca mananci rar orez, cartofi. mai mult de o data pe saptamana e mult,doua zile la rand chiar nu e ok. niciodata la cina, niciodata in aceeasi zi si intotdeauna asociate cu o salata maaaaaare. fructele sunt bune, dar nu inlocuiesc o masa. renunta la lactatele degresate, odata cu grasimea se elimina si vitamine. uite un exemplu de meniu:
md:un mar, dupa jumate de ora un iaurt cu seminte, eventual o felie de paine integrala
g: 2 smochine
p: gratar de porc/pui/vita cu salata de morcov/teline/sfecla rosie
g: cateva nuci
c: peste cu salata sau omleta din 2 oua in teflon sau la cuptor cu brocoli crud, eventual putin oparit, sau piept de pui la gratar cu salata

nu e cel mai bun meniu, e un exemplu doar. daca o sa-ti scrii meniurile o sa fie mai simplu de vorbit.

eu iti urez mult succes, cu rabdare si vointa o sa reusesti!!!!:)

cati ani are bebe? mananca cu tine sau separat?

multumesc, are 5 ani mananca cu mine

butterfly30 10 feb 2014 14:20:28

Re: am nevoie de ajutor
 
stii cum se cheama dieta ai care e buna si pt slabit si ingrasat, si pt copii si pt batrani, si pt bolnavi si pt sanatosi? se cheama mancat sanatos, si este foaaaarte eficient si foarte bun si pt fizic si pt psihic.;)

lucia ely 10 feb 2014 14:25:03

Re: am nevoie de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de stelutza24 (Post 1327609)
multumesc, are 5 ani mananca cu mine

ai fetita mare deja:D
da poate manca cu tine :)
si eu vroiam sa iti zic ca dimineata mananci prea putin:D
incearca cu iaurt niste fulgi de cereale grau/ovaz cu seminte de in/canepa cu stafide de vrei poti pune daca nu putin fruct jumate de kiwi/sau jumate de banana imparti cu fetita ta :D poate manca si ea...
sau 2 oua fierte moi/tari sau omleta cu cu o felie de paine :)
dimineata trebuie sa ai cea mai bogata masa ea iti da energie pt intreaga zi

si da ar trebui sa mananci ce iti place sa fie sanatos ,sa ai din toate grupele cate putin ,nu diete luate de pe net

stelutza24 10 feb 2014 14:30:14

Re: am nevoie de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 1327613)


ai fetita mare deja:D
da poate manca cu tine :)
si eu vroiam sa iti zic ca dimineata mananci prea putin:D
incearca cu iaurt niste fulgi de cereale grau/ovaz cu seminte de in/canepa cu stafide de vrei poti pune daca nu putin fruct jumate de kiwi/sau jumate de banana imparti cu fetita ta :D poate manca si ea...
sau 2 oua fierte moi/tari sau omleta cu cu o felie de paine :)
dimineata trebuie sa ai cea mai bogata masa ea iti da energie pt intreaga zi

si da ar trebui sa mananci ce iti place sa fie sanatos ,sa ai din toate grupele cate putin ,nu diete luate de pe net


:D da e mare, ms, o sa incerc :D

lucia ely 10 feb 2014 14:43:36

Re: am nevoie de ajutor
 
asa si daca tot iti place zumba!:D poti sa faci linistita :D si poti face cu fetita :D poate ii place si ei:D
e bine si pt sanatatea ei:D
si e si distractiv!:D

loredana2200 10 feb 2014 17:47:20

Re: am nevoie de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de stelutza24 (Post 1327533)
Buna, sunt mamica si ma chinui cu kg in plus, nu sunt hotarata ce fel de dieta sa adopt, ma gandisem la dieta Weight Watchers, dar nu sunt sigura, ma puteti ajuta cu vreun sfat? va multumesc!

buna Stelutza! Bine ai venit! Si eu sunt mamica si ma chinui pe aici cu kg-mele. Eu am adoptat o dieta personalizata, daca te pot ajuta sunt aici si sunt dispusa sa te ajut cu ce pot. Spor la treaba si impreuna o sa reusim.
Vad ca e si Lucia pe aici:D, si nu o sa ne lasam, o sa ne sustinem si o sa ne ajutam reciproc! >:D<

adryas 10 feb 2014 20:20:31

Re: am nevoie de ajutor
 
:)Eu ti.as recomanda dieta rina, e foarte lejera si da rezultate, eu am inceput acum o luna si am slabit aproape 5.5kg.
Poti gasi detalii aici
Dieta Rina’s 90 - Slabute.ro

stelutza24 10 feb 2014 22:22:03

Re: am nevoie de ajutor
 
multumesc!

stelutza24 11 feb 2014 09:14:23

Re: am nevoie de ajutor
 
la dieta rina ce mananc la pranz se mananca si seara? :D

adryas 11 feb 2014 21:05:15

Re: am nevoie de ajutor
 
Doar in zilele de proteine si amidonuri, eu asa fac

stelutza24 11 feb 2014 21:32:33

Re: am nevoie de ajutor
 
si in celelalte zile ce mananci seara? sincer sunt derutata, dar sper sa reusesc :D

Simmonne 18 feb 2014 20:04:22

Re: am nevoie de ajutor
 
Buna!
Ai cartea Mihaelei Bilic-Traiesc, deci ma abtin? Cartea asta pot sa spun ca mi-a schimbat viata :) Sunt descrise alimentele pe intelesul tuturor si te ajuta sa iti dai seama ce, cat, cand trebuie sa mananci. Daca o vrei, iti pot trimite pdf-ul. Incearca sa te incadrezi undeva la 1300-1400 de calorii, mai ales ca faci si sport. Iti recomand sa faci mai mult cardio pentru inceput. Deci zumba, tae bo, HIIT sunt binevenite. Sa ne tii la curent cu ce ai decis si sa pui meniuri ca sa te ajutam >:D<

Simmonne 18 feb 2014 20:07:47

Re: am nevoie de ajutor
 
Foloseste calculatorul nutritional de pe site ca sa vezi cat trebuie sa consumi zilnic. :) Calculator necesar zilnic de calorii - Calorii.Slabute.ro

stelutza24 02 mar 2014 10:44:46

Re: am nevoie de ajutor
 
buna dimineata, prima zi de dieta, pt pranz omleta cu salata de varza rosie si verde, e bine?

butterfly30 02 mar 2014 14:01:59

Re: am nevoie de ajutor
 
e f bine. pune si putin ulei vegetal, de preferinta de masline in salata si e perfect!:)

stelutza24 02 mar 2014 15:15:24

Re: am nevoie de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1334452)
e f bine. pune si putin ulei vegetal, de preferinta de masline in salata si e perfect!:)

si la cina e bine un ou fiert cu salata? sau trebuie altceva? multumesc

butterfly30 02 mar 2014 15:25:19

Re: am nevoie de ajutor
 
ti-as recomanda sa nu mananci nici un aliment de doua ori pe zi. de ex, deseara poti manca o salta cu peste, cu branza, cu carne, cu fasole boabe, cred ca i inteles la ce ma refer. pofta buna!:)

stelutza24 02 mar 2014 15:32:57

Re: am nevoie de ajutor
 
Citat:

Anterior postat de butterfly30 (Post 1334470)
ti-as recomanda sa nu mananci nici un aliment de doua ori pe zi. de ex, deseara poti manca o salta cu peste, cu branza, cu carne, cu fasole boabe, cred ca i inteles la ce ma refer. pofta buna!:)

multumesc!

niki 07 mar 2014 12:21:46

Re: am nevoie de ajutor
 
Cu dieta rina, daca nu trisezi prea des, vei reusi

sofymary 29 mar 2014 11:12:47

Re: am nevoie de ajutor
 
Buna fetelor vad ca sunteti persevernt si slabiti,eu de 2 lini tot zic ca dau 4 kg jos si nu reusesc fac sport 1 hora pe zi cardio +greutati si nu se vede nimic ,asa am decis sa ma alatur voua poate impreuna cine stie.suces slabutelor !!!!


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:21:13.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO