forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Inainte de sarcina (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Copiii care poarta numele parintilor (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=6660)

Slabuta 12 oct 2010 16:08:43

Copiii care poarta numele parintilor
 
Ce parere aveti despre copiii care poarta numele unuia dintre parinti sau amandurora? :)

ali_lumi 12 oct 2010 16:21:40

Re: Copiii care poarta numele parintilor
 
Nu mi se pare chiar atat de ciudat .
Mai ales ca unii parinti aleg sa le puna si Jr la sfarsit :D

LicuriciColorat 12 oct 2010 17:17:11

Re: Copiii care poarta numele parintilor
 
mie nu'mi place,mi se pare lipsa de inspiratie:)))
pe mine m'ar fii enervat sa port numele lu tati,mai ales ca de mica imi spuneau Catalina(pt ca seman ft mult cu el) trebuia sa repet mereu nervoasa:'Laura....asa ma cheama Laura':)))

mvthebest 12 oct 2010 17:52:35

Re: Copiii care poarta numele parintilor
 
Mi se pare fain:x
E fain ca baiatul sa-i poarte numele tatalui. De obicei cand ii poarta numele vb Alinei sau ii spune ... junior sau ii diminueaza numele,de ex lu al meu ii spuneau inainte Victoras :p.
Al meu ii poarta numele mamei lui si mi-ar placea ca si copilul nostru ca poarte acelasi nume.:x;;)

deadcountess 13 oct 2010 09:42:00

Re: Copiii care poarta numele parintilor
 
Nu-mi place. Ce, suntem famile regala? Le punem si numere ca sa stim de care e vorba? Parca si vad "Gheorghe al XVI-lea, hai la masa!" :)):)):))

caress 14 oct 2010 09:38:11

Re: Copiii care poarta numele parintilor
 
Am o parere buna, doar in cazul in care fetita poarta numele tatalui (evident, in varianta feminina), iar baietelul poarta numele mamei (in varianta masculina). Chiar in familia se "poarta" numele ambilor parinti: pe mine ma cheama Georgiana, iar pe tatal meu George, pe mama o cheama Florica, iar pe fratele meu (care din pacate a murit :() il chema Florin.

deadcountess 14 oct 2010 10:22:19

Re: Copiii care poarta numele parintilor
 
Citat:

Anterior postat de caress (Post 365453)
Am o parere buna, doar in cazul in care fetita poarta numele tatalui (evident, in varianta feminina), iar baietelul poarta numele mamei (in varianta masculina). Chiar in familia se "poarta" numele ambilor parinti: pe mine ma cheama Georgiana, iar pe tatal meu George, pe mama o cheama Florica, iar pe fratele meu (care din pacate a murit :() il chema Florin.

Asa da, e ok, dar nu 2 George si doua Florica.;)

rose rose 14 ian 2011 17:14:24

Re: Copiii care poarta numele parintilor
 
Ce tare ai fost cand a zis si ca numerele mai lipsesc. :))

Eu, una, nu as vrea sa poarte acelasi nume. Conteaza mult si ce nume are parintele respectiv.;)

lucia ely 14 ian 2011 17:22:13

Re: Copiii care poarta numele parintilor
 
:D eu sunt de acord:D
adica eu sunt elena...mama elena...si bunica tot elena:))(bine bunica si mama sunt doar elena:D dar la mine e doar al 2-lea prenume:D ...)
si daca o sa am o fetita vreau sa fie tot elena:D
(tot ca al 2-lea prenume:d )

deadcountess 17 ian 2011 11:00:46

Re: Copiii care poarta numele parintilor
 
Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 474694)
:D eu sunt de acord:D
adica eu sunt elena...mama elena...si bunica tot elena:))(bine bunica si mama sunt doar elena:D dar la mine e doar al 2-lea prenume:D ...)
si daca o sa am o fetita vreau sa fie tot elena:D
(tot ca al 2-lea prenume:d )

Si eu am si mama si bunica Silvia si mi se pare asa aiurea cand bunicul zice Silvia si sar amandoua, sau cand se zice Silvia a facut/zis nu-stiu-ce si apare inevitabila intrebare "care din ele?"x-(
Bine ca traditia nu a ajuns pana la mine ca m-as fi urcat pe toti peretii.x-(


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:51:11.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO