forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Ingrijire corporala (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Machiaj, cosmetica, tratamente corporale (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=9614)

my23ro 05 iul 2011 16:09:52

Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Buna fetelor.
Eu am terminat in urma cu cateva luni un curs de machiaj si cosmetica si inca unul de manichiura si lucrez in domeniu.
Daca aveti intrebari sau nelamuriri despre produsele de machiaj si aplicarea lor, sau despre diferite tratamente corporale, imi puteti adresa aici intrebarile voastre si va voi raspunde cu cea mai mare placere.

alynacrystyna 05 iul 2011 18:29:33

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Buna!!! :-* >:D< ma bucur sa te avem aici!!! :) ..cu siguranta o sa ne fi de foarte mare ajutoru tuturor celor care au nevoie de un sfat .

alynacrystyna 05 iul 2011 18:30:53

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
pe mine m-ar interesa o masca cat mai naturala pentru ten mixt :D

my23ro 05 iul 2011 19:21:07

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de alynacrystyna (Post 712074)
pe mine m-ar interesa o masca cat mai naturala pentru ten mixt :D


Buna Alynacrystyna.

Iti voi spune cu ceea mai mare placere care sunt mastile potrivite pentru tipul tau de ten dar voi incepe daca tot suntem aici cu cateva reguli generale despre masti. Sa tii cont de ele in special daca iti prepari tu masca din ingrediente naturale. Nu tot timpul iti poate iesi masca care trebuie. Eu am incercat o data sa imi prepar o masca din argila verde si mi'a iesit o chestie deosebit de interesanta.

-mastile de fata trebuie sa formeze o pasta moale, fara grunji sau miros neplacut.
- sa se intinda uniform pe piele si sa se usuce repede.
-daca folosesti masti calde sa aiba o temperatura suportabila, in nici un caz sa arda atunci cand le pui pe piele.
-in cazul tau, ca de altfel si in cazul meu, la tenurile mixte , poti folosi diferite tipuri de masti, dupa caracteristicile fiecarei regiuni.
-aplicarea mastii se face cu o pensula moale ( eventual una de machiaj pe care vrei sa o sacrifici) pe fata, pe gat si pe decolteu.
-nu aplici masca pe sprancene , ochi si buze.( daca nimeresti pe langa, stergi cu un betisor de urechi excesul).
-indepartarea mastii se face usor, fara a apasa ,cu discuri demachiante inmuiate in apa calduta.

Albusul de ou batut spuma si amestecat cu cateva picaturi de zeama de lamaie are un efect astringent.

Iaurtul se poate amesteca cu putin zahar si are iarasi efect astringent si hidratant in acelasi timp. Se tine pe fata 5 minute.

Argila verde este perfecta pentru o masca potrivita pentru tenul mixt, doar ai grija sa respecti exact pasii de pe cutie. Acolo iti scrie exact ce ai de facut si cum, pentru realizarea mastii.

Plantele cu efect astringent sunt : albastrelele,cimbrul,sunatoarea,levantica sau florile de trandafir.

Eu folosesc o masca de fata de la ******** care nu mi se pare scumpa, dar este extraordinar de buna.
Si odata pe saptamana imi fac un peeling tot cu o crema anti agee de la ********. Nu sunt adepta cremelor si produselor scumpe, nici in machiaj nici in cosmetica.

Eu am grija intotdeauna dupa ce ma spal pe fata sa nu apas prea tare cu prosopul. Tamponez usor fata.
Ca sa previ aparitia ridurilor iti poti sterge fata seara cu o infuzie de musetel.

Iar atunci cand iti alegi produsele pe care vrei sa le cumperi din comert pentru ingrijirea tenului, eu iti recomand sa le alegi pe cele pentru tenul sensibil.

Sper ca ti-am fost de ajutor.

alynacrystyna 05 iul 2011 20:16:57

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
>:D<:-*:-*>:D<
multumesc mult...si ma bucur ca am gasit pe cineva ca mine, care nu da extrem de multi bani pe produsele astea , nu inseamna neaparat ca daca sunt scumpe sunt si bune si eficiente.

si mie imi plac produsele de la gerovital. si ma tot invarteam pe langa argila (am folosit mai demult) si nu stiam de care sa imi i-au , dar o sa imi i-au si eu pe asta verde.

multumesc mult pentru sfaturi :-*

cred ca in seara asta imi fac pe cea de ou :D

nu imi spui cum te numesti..sa stiu cum te strig :">:">

my23ro 05 iul 2011 20:29:26

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de alynacrystyna (Post 712232)
>:D<:-*:-*>:D<
multumesc mult...si ma bucur ca am gasit pe cineva ca mine, care nu da extrem de multi bani pe produsele astea , nu inseamna neaparat ca daca sunt scumpe sunt si bune si eficiente.

si mie imi plac produsele de la gerovital. si ma tot invarteam pe langa argila (am folosit mai demult) si nu stiam de care sa imi i-au , dar o sa imi i-au si eu pe asta verde.

multumesc mult pentru sfaturi :-*

cred ca in seara asta imi fac pe cea de ou :D

nu imi spui cum te numesti..sa stiu cum te strig :">:">



Ma poti striga Alexandra. Este al doilea meu nume si imi place mai mult decat primul.

Sper sa iti foloseasca ce ti-am scris mai sus.
Sa revii maine sa imi povestesti cum a fost masca de ou.

Iar despre produsele cosmetice scumpe, in urma cu ceva timp ma uitam la o emisiune pe un post tv , si testau creme cu diferite preturi , incepand de la foarte scumpe pana la foarte ieftine, pe diferite grupuri de femei. Si mai mereu, cremele cele mai ieftine aveau si cele mai mari efecte.

Eu sunt pe undeva pe la mijloc. Nici prea ieftine, dar nici cu preturi exagerate.

alynacrystyna 05 iul 2011 21:29:56

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de my23ro (Post 712250)
Ma poti striga Alexandra. Este al doilea meu nume si imi place mai mult decat primul.

Sper sa iti foloseasca ce ti-am scris mai sus.
Sa revii maine sa imi povestesti cum a fost masca de ou.

Iar despre produsele cosmetice scumpe, in urma cu ceva timp ma uitam la o emisiune pe un post tv , si testau creme cu diferite preturi , incepand de la foarte scumpe pana la foarte ieftine, pe diferite grupuri de femei. Si mai mereu, cremele cele mai ieftine aveau si cele mai mari efecte.

Eu sunt pe undeva pe la mijloc. Nici prea ieftine, dar nici cu preturi exagerate.

imi pare bine Alexandra!!! :-*
acum am terminat cu sportu ..si imi fac masca cu ou :D
cat despre produse...sa stii ca asa este..si eu am patit sa obtin rezultate mai bune de la cele mai ieftine...asa sunt si eu...pe la mijloc cu ele :D

alynacrystyna 06 iul 2011 08:07:16

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
neata Alexandra!!! :-* >:D<
super masca cu ou...imi fac si azi :D

my23ro 06 iul 2011 09:41:52

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Citat:

Anterior postat de alynacrystyna (Post 712564)
neata Alexandra!!! :-* >:D<
super masca cu ou...imi fac si azi :D


Neatza tuturor!
Alyna,eu zic sa mai astepti cel putin pana sambata.
La tenul gras si mixt eu recomand doua masti pe saptamana la inceput , iar pe urma doar una singura.
La sfarsitul saptamanii iti poti prepara doua masti. In cazul meu, una pt nas, frunte si barbie unde pielea e mai grasa si una de castravete pentru restul fetei.
Daca exagerezi risti sa usuci prea tare obrajii sau gatul.
Te pup si ma bucur ca ti-a placut.

Maryyana 06 iul 2011 11:09:49

Re: Machiaj, cosmetica, tratamente corporale
 
Buna Alexandra,

Oare electrostimularea ajuta corpul si muschii. Daca fac si electrostimulare la burta, abdomen si picioare ajuta la ceva? sau degeaba?


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:01:03.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO