forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Intrebari si raspunsuri legate de functionare (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Problema cu antivirusul (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=2385)

ada646 21 ian 2010 19:56:09

Problema cu antivirusul
 
de azi cand vreau sa intru pe site anti-virusul ma avertizeaza ca ar fi un: HEUR/HTML.Malware, i s-a mai intamplat cuiva? ati modificat ceva in structura site-ului de s-a activat tocmai acum antivirusul?

vadmin 21 ian 2010 20:02:31

Re: Problema cu antivirusul
 
Citat:

Anterior postat de ada646 (Post 69242)
de azi cand vreau sa intru pe site anti-virusul ma avertizeaza ca ar fi un: HEUR/HTML.Malware, i s-a mai intamplat cuiva? ati modificat ceva in structura site-ului de s-a activat tocmai acum antivirusul?

Poti sa-mi spui te rog ce antivirus ai si la ce pagina din site iti da aceasta avertizare?

ada646 21 ian 2010 20:13:55

Re: Problema cu antivirusul
 
am avira antivir personal, imi apar cate doua mesaje la absolut toate paginile de pe site pe care vreau sa le accesez

ada646 21 ian 2010 20:16:50

Re: Problema cu antivirusul
 
1 ataşament(e)
sunt doua fisiere pe care le suspecteaza: cdax[1].js si cred cdax[2].js

vadmin 21 ian 2010 20:25:03

Re: Problema cu antivirusul
 
Am verificat site-ul si fisierul in cauza. Nu exista nici un virus pe site sunt sigur 100%. Este o detectare falsa a antivirusului, da-i Ignore (cu memorizare) sau schimba antivirusul.

ianna 21 ian 2010 20:32:59

Re: Problema cu antivirusul
 
fara a face reclame la antivirusuri ...avira nu este unul dintre cele mai bune mai ales cand e vb sa stearga un malware

ti-as sugera un scan online - precum cel de la bitdefender - cauti pe google "scan online bitdefender" si daca nu ma insel prima pagina care apare in rezultate te trimite la ei.- daca il detecteaza si scan online - vezi daca au optiune de stergere ...daca nu cauta tot pe google "free HEUR/HTML.Malware removal"- si fie cauti instructiuni cum sa-l scoti - daca te pricepi un pic mai bine la pc-uri decat un user normal...fie cauti un removal care sa faca treaba ptr tine:)

vadmin 21 ian 2010 20:50:26

Re: Problema cu antivirusul
 
Am verificat inca odata :) ... stiu foarte bine fisierul despre care zice antivirusul ... NU ARE CONTINUTUL ALTERAT SI NU ESTE VIRUSAT!

ada646 21 ian 2010 21:54:05

Re: Problema cu antivirusul
 
ma gandeam eu ca nu e virusat, nu stiu de ce s-a sesizat tocmai azi, o incerc sa fac ce-ai zis vadmin, multumesc mult.

any_268268 22 ian 2010 15:51:16

Re: Problema cu antivirusul
 
buna!aceeasi problema o am si eu...nu e de la antivirus....folosesc avast si a fost cel mai bun din cate am folosit..numai pe site-ul asta patesc asa.e o problema a site-ului.

vadmin 22 ian 2010 16:08:58

Re: Problema cu antivirusul
 
Citat:

Anterior postat de any_268268 (Post 69753)
buna!aceeasi problema o am si eu...nu e de la antivirus....folosesc avast si a fost cel mai bun din cate am folosit..numai pe site-ul asta patesc asa.e o problema a site-ului.

Sunt antivirusi si mai buni, dar nu zic care ca sa nu intram in alta discutie. Este usor de tras concluzii pripite, dar este si mai greu de stiut sigur.

Metoda pe care o foloseste anivirusul pentru a detecta "asa zisul virus" este una euristica, adica mai simplu este bazata pe "ghicit". Probabil el "crede" ca este un virus, dar eu spun "sigur" ca nu este pentru ca am verificat in codul sursa.

Va garantez in continuare, NU EXISTA NICI UN VIRUS PE SITE!

Poate ar trebui sa faci o sesizare la producatorul tau de antivirus sa-si corecteze erorile din aplicatie, am impresia ca au implementat un mecanism nu chiar reusit pentru detectare virusi.


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:26:43.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO