forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Jurnale slabit peste 50 ani (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=405)
-   -   Jurnal piscupescu - Calatoria unui bombardier prin lumea slabutelor (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=11100)

piscupescu 13 feb 2012 22:52:14

Jurnal piscupescu - Calatoria unui bombardier prin lumea slabutelor
 
2 ataşament(e)
De ce bombardier? Pentru ca acum doar asa pot sa spun ca interactionez cu prietenii, atunci cand, fara voie, ne ciocnim unii de altii. Eu raman pe loc si ei, sarmanii, sar in laterala, fara ca sa stie exact ce li s-a intamplat. O luptatoare sumo fara sa vreau.

De ce doresc sa slabesc? In primul rand pentru sanatate. Uneori, inima a inceput sa-mi joace feste de ritm si au aparut primele pusee de hipertensiune.

O hipotiroidie ignorata mi-a creat cadrul propice acumularii de kilograme.

Nu cred ca sunt singura in aceasta situatie si orice doamna (sau domn) care doreste sa abordeze slabirea ca sursa de sanatate, este binevenit in lumea bombardierelor.

Sunt constienta ca slabirea nu este un sport, este o meteahna metabolica si chiar psihologica. Fenomenul de recidiva exista si tocmai pentru ca stiu acest lucru, trebuie sa-mi impun un alt stil de viata. Nu ma refer la efectul de yo-yo care se manifesta in perioade scurte de timp, ci la recidiva pe parcursul unui deceniu. Obezitatea este, cu certitudine, boala mileniului 3, boala alimentelor cu hormoni de crestere, boala sedentarismului, dependenta de computer, boala celor care au dat peste abundenta, dupa decenii de frustrare (ma refer la tranzitia de dupa 89)... Toti am mancat de-a valma salamuri, cascaval, ciocolate, bauturi colorate si dulci fara a avea educatia, pregatirea sau atentionarea ca ne vom da peste cap metabolismul.

Ma bucur ca exista portalul Slabutelor. Este o solutie sociala pe care o salut si care ar putea sa aduca mult bine celor care vor respecta in stil de viata, posibilitatile formidabile ale portalului (forumuri, evidente personale, posibilitatea de socializare etc.)

M-am bucurat ca deja cateva doamne inimoase s-au oferit sa ma sustina psihic, pentru ca intr-o cura de slabire de lunga durata, acest lucru este foarte pretios. Am gasit cateva modele de femei care au demonstrat ca se poate nebanuit de mult, fara interventii chirurgicale, fara pilule, ci cu o vointa demna de admirat.

Trebuie sa invatam sa nu mai radem de defectele celuilalt. Nu e vina lui ca este foarte gras sau foarte slab. Invatand sa ne respectam unii pe altii, ne respectam sufletul nostru si orice pas spre normalitate si spre reinsanatosire, trece si prin suflet.

rozica1965 13 feb 2012 23:00:22

Re: Jurnal piscupescu - Calatoria unui bombardier prin lumea slabutelor
 
Bine ai venit in lumea slabutelor!!!!!! Deci tu mi-ai cerut prietenia zilele trecute. Initial nu vrusesem sa ti-o dau,crezand ca esti barbat dupa nume. Am unele poze grotesti,acesta fiind motivul. Asa ca,nu ai o greutate de speriat. Te astept la discutii si la Slabute si la 40 de ani.:-*:-*:-*

piscupescu 13 feb 2012 23:15:32

Re: Jurnal piscupescu - Calatoria unui bombardier prin lumea slabutelor
 
Draga Rozica, iti multumesc pentru mesaj. Vreau sa-ti marturisesc ca am fost foarte impresionata de vointa de care dai dovada. Cred ca si familia te-a sprijinit, dar si tu pe tine.

Eu am avut o prietena asa ca tine, dar am pierdut-o acum cativa ani. Imi reprosez uneori ca nici eu, dar nici alti prieteni sau sotul ei nu am sustinut-o.

Ceea ce-mi place cel mai mult la tine este veselia ta. Esti tare tonica! Te pup si-ti multumesc (pentru exemplu).

dorutza 13 feb 2012 23:20:53

Re: Jurnal piscupescu - Calatoria unui bombardier prin lumea slabutelor
 
o portie de lasagna... dar facuta de mine.. facuta de altii nu ti-o mananc :D
succes la slabit!

piscupescu 13 feb 2012 23:34:28

Re: Jurnal piscupescu - Calatoria unui bombardier prin lumea slabutelor
 
Am retinut! Deci, cand faci lasagna, te rog sa faci si o poza, ca la poze avem voie sa ne uitam.

Iti multumesc ca ai trecut pe aici. Te pup si iti multumesc pentru mesaj.

mihaela2011 14 feb 2012 10:06:56

Re: Jurnal piscupescu - Calatoria unui bombardier prin lumea slabutelor
 
am votat un mar ,in ultimul timp am mancat doar prostii,prajituri,bomboane,mi-ar prinde bine o pauza de dulciuri :">.spor la slabit! :)

valeriaheres 14 feb 2012 11:21:28

Re: Jurnal piscupescu - Calatoria unui bombardier prin lumea slabutelor
 
Bine ai venit draga mea! si bine te-am gasit in ,,casuta'' ta! ma bucur ca te-ai descurcat...de acum sa ai vointa si aici gasesti tot sprijinul necesar...te las acum si revin. O zi placuta!

valeriaheres 14 feb 2012 17:07:26

Re: Jurnal piscupescu - Calatoria unui bombardier prin lumea slabutelor
 
Ti-am citit meniulrile, deci nu esti chiar noua nouta pe acest saite...ma bucur ...am citit cateva din meniurile tale si am vazut ca ai folosit sau inca folosesti diferite suplimente alimentere...nu stiu cum sunt dar chiar te-au ajutat? eu am o oarece retinere pentru ele...te sarut si pe curand!

bellarontzy 14 feb 2012 21:06:42

Re: Jurnal piscupescu - Calatoria unui bombardier prin lumea slabutelor
 
Salutare!
Tin neaparat sa iti spun ca imi place la nebunie avatarul tau,e foarte tare
Am votat pentru lasagna[*paste*]desi nici eclerul nu suna rau deloc...
Spor la slabit,sa ai vant din pupa!

marilo 14 feb 2012 22:18:12

Re: Jurnal piscupescu - Calatoria unui bombardier prin lumea slabutelor
 
O ce bine imi pare ca mai sunt fete si de varsta mea care trec pe aici. Nu stiu de cand ai venit dar eu acum te-am gasit si-ti zic bine ai venit , din tot sufletul. O sa-mi fie drag sa trec pe la tine . Daca mi-ai spune si un nume mai prietenos:P decat piscupescu m-as bucura. Sa fie de bine intalnirea nostra.>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:44:53.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO