forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=353)
-   -   O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=6088)

happygirldiana 28 aug 2010 20:36:04

O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Buna,slabutelor!Numele meu e Diana si desi am intrat pe forum pentru prima data in iulie abia acum m-am incumetat sa imi fac un jurnal.
Pai...cu ce sa incep?Am 21 de ani si sunt studenta la Comunicare si Relatii Publice.Am un iubit,suntem impreuna de aproape 4 ani si stiu ca ma iubeste foarte mult asa cum il iubesc si eu pe el.Nu am decis sa slabesc neaparat pentru a ma placea el mai mult(desi si asta este un motiv)ci pentru ca vreau sa fiu mai sanatoasa,sa arat muuult mai bine decat acum,sa ies din casa fara sa ma simt complexata de felul in care arat,sa pot imbraca toate hainele care imi plac si care nu imi vin si multe multe alte motive.
Sunt grasunica de cand ma stiu,mai pufoasa asa,kg au inceput sa se adune de prin clasa a 6 a,a 7a.am incercat tot felul de metode inca de pe atunci inclusiv infometarea dar niciodata nu am reusit sa dau un kg jos!dar...se pare ca,voi,slabutelor imi sunteti de un mare si real ajutor....m-am inscris pe forum cu 84 de kg.in prezent am 78.9,nu am o dieta fixa,incerc sa mentin un regim cu 1000-1200 de kcal,bineinteles am scos prajelile,dulciurile bla bla bla(stiti si voi povestea asta) si am facut mult sport!deocamdata sunt multumita de rezultat.sper ca si pe viitor sa fim alaturi una de alta si sa ne ajutam moral pentru a reusi sa ne schimbam viata in mai bine si pentru a ne atinge scopul de a fi slabute!

anqutz 28 aug 2010 20:47:14

re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Buna si felicitari pt noua casuta! :) E bine ca te-ai hotarat sa slabesti. Ce plan de bataie ti-ai facut? Vad ca tii o dieta hipocalorica. De sport nu ai pomenit nimic, faci?

De curiozitate, la ce facultate esti? Si eu am terminat anul acesta sectia pe care o urmezi tu. :P

happygirldiana 28 aug 2010 20:51:52

re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 306077)
Buna si felicitari pt noua casuta! :) E bine ca te-ai hotarat sa slabesti. Ce plan de bataie ti-ai facut? Vad ca tii o dieta hipocalorica. De sport nu ai pomenit nimic, faci?

De curiozitate, la ce facultate esti? Si eu am terminat anul acesta sectia pe care o urmezi tu. :P

multumesc>:D< ma intrebam daca sub mesajul meu apare link-ul jurnalului meu,ca pana acum m-am chinuit sa il pun la semnatura :D
Fac sport,bineinteles.Alternez,fac Turbo Jam,Tae Bo,Start Walking,uneori Zumba si jogging.Incerc sa pun un ban deoparte pentru o bicicleta eliptica ;;)

La facultatea de litere sunt,la Craiova:) imi place mult profilul pe care l-am ales:)

imi pare bine ca m-ai vizitat si te mai astept,cu bratele deschise in noua mea casuta :*:*:*

anqutz 28 aug 2010 20:59:43

re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Apare. :)

Felicitari si pt sport, dar sa nu faci zilnic. :P Peste tot pe unde ma duc o tin ca surda pe mormant:)), este bine sa ai macar o zi de pauza.

Ce ai mancat azi? Poti sa imi arati un meniu? :)

happygirldiana 28 aug 2010 21:02:56

re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 306090)
Apare. :)

Felicitari si pt sport, dar sa nu faci zilnic. :P Peste tot pe unde ma duc o tin ca surda pe mormant:)), este bine sa ai macar o zi de pauza.

Ce ai mancat azi? Poti sa imi arati un meniu? :)

ah...eu zi de zi fac sport :D dap,un meniu iti arat dar nu de azi ca nu am facut:D de fapt de mult nu am mai facut aici meniu,de obicei mi-l notez in agenda ;))
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 06:45
Paine integrala, Pan Group, 40g - 101 calorii
Iaurt Nutriday 0% grasime, Danone, 140g - 42 calorii
Biscuiti Rebuenas, Hacendado, 50g - 234 calorii

Prânz, ora 12:15
Kaiser, 34g - 104 calorii
Rosii, 220g - 40 calorii
Castraveti, 200g - 30 calorii
Ou de gaina, 90g - 129 calorii

Gustare 2, ora 16:15
Mere, 121g - 63 calorii
Nectarine, 175g - 77 calorii

Cina, ora 18:10
Ciorba de mazare a la Sabine, 200ml - 36 calorii
Castraveti, 200g - 30 calorii
Rosii, 70g - 13 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 899 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Gatit, 90min - 301 calorii
Jogging (9 km/h), 30min - 365 calorii
Mers, 8min/km, 40min - 227 calorii
Tae-Bo, 44min - 532 calorii
Metabolism bazal - 1627 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 3052 calorii

bine,asta e o zi in care nu ajunsesem nici la 1000 de kcal.dar am avut zile si de 1100,1200,intr-o zi am sarit un pic de 1300 dar am ars caloriile alea cu mult sport :D
si de obicei iau 2 gustari si tin de cele 3 mese...
inaiante de a incepe regimul....era vai de mine,de fapt de mesele mele.mancam o data pe zi din cauza ca eram mai mereu la facultate si mai stateam si in camin....mi-e si frica sa vina octombrie sa o iau de la capat...

cristine017 28 aug 2010 21:07:03

re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Heiii scumpa :-*:-*ma gandeam sa trec pe la tine >:D< ma bucur ca ai casuta ta ;;) o sa iti fie mult mai usor de acum >:D< ma duc sa fac niste abdomene si revin imediaaat :-*

happygirldiana 28 aug 2010 21:07:44

re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Citat:

Anterior postat de cristine017 (Post 306100)
Heiii scumpa :-*:-*ma gandeam sa trec pe la tine >:D< ma bucur ca ai casuta ta ;;) o sa iti fie mult mai usor de acum >:D< ma duc sa fac niste abdomene si revin imediaaat :-*

ok Cris,fugi.Spor la sport :*

cristine017 28 aug 2010 21:08:45

re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Si referitor la meniul tau ..nu ai papat cam putin draga Diana ? :-s incearca maine sa treci de cele 1000 de kcal obligatorii !!Cand ma intorc vreau sa povestim despre experiente cu diverse diete :>:))

anqutz 28 aug 2010 21:08:52

re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Pana in octombrie, daca esti corecta 100%, ai timp sa iti educi obiceiurile alimentare. Stiu si eu cum era in fac, mai ales in anul 2 mancam o data de la Mc un meniu mare si seara, cand ajungeam acasa. Si asta era tot. 8-| Cand ma gandesc la vremurile acelea mi se intoarce stomacul pe dos. x-( Acum ai toate info, combinate cu vointa, asa ca nu mai ai de ce sa dai gres. Plus ca iti poti lua si pachet cu tine, mai ales in zilele aglomerate.

Vezi sa nu mai scazi niciodata sub 1000 de kcal, nu e deloc sanatos pt tine. Poti sa suplimenentezi nr de kcal cu o mana de nuci, fistic sau seminte. Au grasimi bune si suficiente kcal cat sa nu fie nevoie sa mananci multe si sa te simti plina. :)

Am fugit sa fac o baie, sper sa te mai gasesc cand ma intorc. :)

happygirldiana 28 aug 2010 21:12:38

re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 306105)
Pana in octombrie, daca esti corecta 100%, ai timp sa iti educi obiceiurile alimentare. Stiu si eu cum era in fac, mai ales in anul 2 mancam o data de la Mc un meniu mare si seara, cand ajungeam acasa. Si asta era tot. 8-| Cand ma gandesc la vremurile acelea mi se intoarce stomacul pe dos. x-( Acum ai toate info, combinate cu vointa, asa ca nu mai ai de ce sa dai gres. Plus ca iti poti lua si pachet cu tine, mai ales in zilele aglomerate.

Vezi sa nu mai scazi niciodata sub 1000 de kcal, nu e deloc sanatos pt tine. Poti sa suplimenentezi nr de kcal cu o mana de nuci, fistic sau seminte. Au grasimi bune si suficiente kcal cat sa nu fie nevoie sa mananci multe si sa te simti plina. :)

Am fugit sa fac o baie, sper sa te mai gasesc cand ma intorc. :)

de la Mc nu mancam,fast food-ul in general nu ma incanta.dar aveam un stil de viata foarte prost si ma bucur ca intelegi.dar...daca a venit vb de pachet la facultate?ce pachet?ca eu de obicei daca mananc paine mananc dimineata 2 feliute de paine integrala sau una,depinde marime ;)) si atat,in restul zilei...nu ma mai ating de paine.imi trebuie multa imaginatie;) am auzit ca exista batoane proteice desi nu am mancat niciodata.e adevarat ca sunt sanatoase si tin locul unei mese?eu am fost acum 2 ani la un nutritionist si asa imi spunea,cand a venit vb de mesele de peste zi cand sunt la facultate,ca pot consuma un baton proteic...


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:55:13.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO