Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Slăbire în 2021

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #21 (permalink)  
Vechi 09 mai 2021, 07:49:55
Narawen's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 mar 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: Vegană, fără alimente procesate și/sau cu aditivi
Date: 171cm, 71.4kg
Mesaje: 932
Aprecieri acordate: 122
Am fost apreciat(a) de 657 ori in 346 mesaje
Implicit Re: Slăbire în 2021

Am crescut într-un mediu agresiv. Părinții mei m-au îndopat cu forța de când eram bebeluș. Sora mea, cu 16 ani mai mare, care avea obligația să mă îndoape, altfel era bătută crunt, mi-a povestit cum eram hrănită porții de adult de piure cu unt, cum eram apoi lăsată să stau întinsă letargică, cu burta umflată, incapabilă să mă mișc, zi de zi. Apoi, până am plecat de acasă, am fost hrănită cu șnițele, chiftele, untură, jumări, orez, clătite, cartofi pai și alte gunoaie de mă doare capul să mă gândesc. Mama mă făcea tot timpul balenă eșuată și tot felul de alte dulcegării pe care cred că, dacă le-aș scrie aici, aș fi expulzată de pe site. Iar tata îmi făcea complimente de nemenționat despre inteligență, în ciuda faptului că aveam 10 pe linie. Am suferit foarte mult, fiind mereu soțul/ soția surogat după meciurile lor zilnice de urlete, obligată să iau părți, să ascult cum unul îl batjocorea pe celălalt la fel ca pe mine. Pe lângă faptul că eram mereu obligată să mănânc totul din farfurie și să mănânc porții de adult că „mor copiii de foame în Africa”, mai mâncam și pentru că mâncarea umplea un gol. Când ești făcută să te simți ca un gunoi și nu ai niciun sprijin, nu ai altă soluție.
Nu aveam cărți. Nu aveam dreptul să folosesc telefonul. Sora mea plecase de acasă când aveam 8 ani, iar ai mei, răzbunători, au tăiat legătura cu ea și m-au obligat și pe mine să nu iau legătura cu ea. Ea mă mai apăra. Nu aveam internet. Nu eram lăsată să mă joc cu alți copii. Eram trimisă la școală cu haine murdare, nu știam să mă port, așa că nu mi-am făcut prieteni. La școală am mâncat zilnic bătaie, insulte, ocară, dar acasă era mai rău.
Nu aveam bani de reviste, excursii, haine, mâncare sănătoasă, dar ai mei aveau bani de 4-5 pachete de țigări pe zi. La 14 ani au început să mă lase să mă duc singură la școală, dar trebuia să plec pe ceas și să ajung pe ceas. Dacă întârziam un minut, era scandal. Mă obligau să merg să le cumpăr cartușele de țigări și mă trimiteau cu plase transparente, și mi-era o rușine să nu creadă lumea că eu fumez!!! Pe atunci nu știam că și-ar fi dat seama că sunt pentru părinții mei, dar, vai, cât îmi era de rușine!
Și eram mare, grasă, murdară, și lumea comenta pe stradă, așa că mergeam pe unde știam că e mai puțină lume.
Și niciodată nu am făcut legătura dintre mâncat și grăsime. Aveam 118 kilograme, stăteam toată ziua cu nasul în cărți ca să iau note bune, în pauze mă ascundeam în baie ca să nu mănânc bătaie. Aveam ovare polichistice, hipotiroidism și dominanță estrogenică, dar asta voi afla mai târziu. Și pentru că nu au fost tratate în adolescență, le voi mai avea mult timp. Că, de, bani de țigări erau, dar de mers la doctor, nu, și zero interes să-mi spună de ce mă îngraș.
Când am început să slăbesc, am vrut să devin invizibilă. Și am slăbit. Până pe la 70 de kilograme eram bine, ai mei ziceau „ești bine așa”. Dar odată ce am slăbit la 60 de kilograme, au început să îmi spună că m-am făcut hâdă, să se strâmbe la mine cu scârbă (ca atunci când eram grasă), dar acum, schimonosindu-se ca să atragă atenția asupra ridurilor de zâmbet (pe care de fapt le-am avut toată viața pentru că nu m-au dus la ortodont, care, apropo, era gratuit pe vremea aia, de la școală, și aveam dinții extrem de ieșiți în față, ca un evantai), Mă arătau cu degetul, vorbeau unul cu altul de parcă nu eram chiar acolo. Mama către tata: „Uită-te la ea! Așa-i că s-o urâțit?”. Sau „Mănâncă, că mă faci de rușine, că o să te strige lumea pe stradă să-ți dea o coajă de pâine!” De la balenă, acum eram „chilavă” (schiloadă), alt termen de alint.
Și acum realizez că, la greutatea asta, nu-mi spun nimic. Așa că, probabil, de aceea m-am lăsat să fiu la greutatea asta atât de mult timp. Din 2019. Ca să nu mai primesc ură. Pentru că, da, deși lucrez cu o minunată doamnă psiholoagă, cultul părinților eroi, victime și șantajul emoțional zilnic m-au făcut să fiu în continuare legată de cordonul lor ombilical.
Dar acum m-am distanțat destul ca să mă pun pe mine pe primul loc. Și să realizez ce e bine pentru mine. Nu am puterea să tai legătura încă. Și psiholoaga îmi spune că a tăia legătura cu ei nu e o idee bună. Dar acum știu de ce am făcut călătoria de a slăbi, de ce am ajuns unde voiam să fiu, slabă, frumoasă, la 60 de kilograme, și apoi m-am sabotat să mă îngraș iar. Atunci când am slăbit, m-a durut și mai tare hărțuiala lor. Am slăbit și am făcut un doctorat de 1200 de pagini Summa cum Laude? Asta nu dovedea, fără îndoială, unuia că nu-s neinteligentă, iar celuilalt, că nu-s balenă? Eram atât de dependentă de părerea lor! Crezusem că voi fi acceptată, că nu voi mai fi o rușine pentru că sunt grasă, că mă vor iubi. Ai, ai, ai! Ce dureros a fost! După atâta efort, m-am simțit stoarsă, o cârpă. Și acum simt ecoul acelei dureri, realizarea, că, de fapt, indiferent ce fac, părinții mei nu mă vor iubi niciodată. Și atunci, m-am mulțumit cu acceptare, m-am îngrășat cât să nu fiu insultată. Nici prea grasă, nici prea slabă pentru gustul lor. Să fiu ”invizibilă” pentru ei. Ei bine, am reușit, și acum, că am ajuns, după doi ani de terapie la concluzia asta, zic: Gata!
Eu sunt eu!!!!!!!!!!!
Voi sparge nucile cu bucile dacă e nevoie ca să reajung la greutatea dinainte, iar oamenii răi can „kiss my skinny a@@”!
Narawen, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Narawen, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2246 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1729 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1730 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 5 membri au apreciat mesajul lui Narawen:
Laura (09 mai 2021), lidiuta (09 mai 2021), nikytour (09 mai 2021), Un Pai Roz (09 mai 2021), Zoe (10 mai 2021)
  #22 (permalink)  
Vechi 09 mai 2021, 08:06:33
nikytour's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 28 dec 2010
Locaţie: bucuresti, Romania
Vârsta: 38
Date: 167cm, 105.9kg
Mesaje: 1.944
Aprecieri acordate: 4.256
Am fost apreciat(a) de 2.817 ori in 1.699 mesaje
Implicit Re: Slăbire în 2021

Prin câte ai trecut... Nici nu știu ce să zic, mi se pare atât de nedrept că există asemenea "părinți". Multa putere în continuare!
nikytour, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2105 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1588 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui nikytour:
Laura (09 mai 2021)
  #23 (permalink)  
Vechi 09 mai 2021, 09:00:10
Un Pai Roz's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 03 dec 2009
Locaţie: -, Romania
Vârsta: 36
Dieta: numar calorii
Date: 158cm, 80.2kg
Mesaje: 3.165
Aprecieri acordate: 241
Am fost apreciat(a) de 263 ori in 176 mesaje
Implicit Re: Slăbire în 2021

Citat:
Anterior postat de Narawen Vezi mesajul
Îți doresc enorm de multă putere! Sunt sigură că, împreună, vom reuși. Acum e timpul să ne punem pe primul loc. Ar trebui, de fapt, să ne avem mereu pe noi primele în gând, dar life happens. Cu toată sinceritatea, nu-mi pot explica ce blocaj am de nu sunt în stare să mă reapuc să-mi număr caloriile. Conștientizez că nu e un efort mare, conștientizez beneficiile obiceiului, și, totuși nu-l pun în aplicare. Dar încerc să mă înțeleg și să iau decizii mai bune.
Multumesc! Exact asta e, life happens, si mereu imi zic ca nu acord suficient interes acestei arii a vietii mele, cum acord altora. E nevoie de un mind shift aici si inca ma lupt sa il fac. Exact cum eram de consecventa inainte cu numaratul caloriilor, acum sunt inconsecventa, doua zile da, trei nu. Poate si pentru ca nu imi mai ies la numar cum trebuie. Nu stiu cum inainte puteam sa mananc asa putin....Intr-adevar, efortul in sine nu e mare, insa pe mine acum ma frustreaza cat de repede se aduna. De ex, ieri am fost plecata toata ziua si a trebuit sa mananc ceva de la food court. Am ales o salata de Salad Box - asta in timp ce prietenul meu manca burger si cartofi prajiti- si cand am ajuns acasa am vazut ca avea 530 calorii salata mea, ceea ce mie mi se pare mult.

O sa iti mai scriu, daca ma primesti, cu drag. Intr-adevar, obisnuiam sa fiu destul de activa aici si asta ma tinea cumva pe linia de plutire.

Imi pare rau sa aud ca ai trecut prin atatea. Este foarte bine ca lucrezi cu un psiholog, astfel de traume se vindeca greu. Am lucrat si eu o perioada cu un psiholog si sunt mandra de oricine face acest pas, o consider cel mai bun lucru din lume.

Legat de motivele tale pentru care vrei sa slabesti, ma regasesc si in ele, mai ales cea cu talpile. Sincer, pana sa adun atatea kg in plus nu am realizat prin cate trec oamenii mai plinuti. Durerea de talpi ma termina si inca alte cateva lucruri, atat fizice cat si psihice. Din fericire sau din nefericire , niciodata nu mi-am legat stima de sine cu greutatea corporala, desi nu imi place deloc cand nu ma mai cuprind hainele. Spun din nefericire pentru ca de aceea imi e greu sa fac ceva in sensul acesta, acceptandu-ma asa cum sunt si simtindu-ma acceptata si de viitorul meu sot, care imi spune mereu ca sunt cea mai sexy Am crezut ca macar nunta ma va motiva, insa se pare ca nu prea....si mai am vreo 2 sau 3 luni pana atunci...
__________________
Jurnal vechi :
JURNAL ALEXANDRA- UN PAI ROZ
Un Pai Roz, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Acest membru apreciaza mesajul lui Un Pai Roz:
Narawen (09 mai 2021)
  #24 (permalink)  
Vechi 09 mai 2021, 15:08:33
lidiuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 05 iul 2010
Locaţie: Buzau, Romania
Dieta: alimentatie sanatoasa si miscare
Date: 167cm, 82.4kg
Mesaje: 11.668
Aprecieri acordate: 14.373
Am fost apreciat(a) de 13.775 ori in 7.872 mesaje
Implicit Re: Slăbire în 2021

Este mai mult decât emoționantă povestea ta de viață. Dumnezeu să îți dea putere să îi ierți pe părinții tăi și să îți vezi de viața ta. Curaj, încredere, perseverență! În ciuda a ceea ce ai îndurat, să descoperi frumusețea vieții!
__________________
"Când sunt slab, atunci sunt tare".

14.01.22 84.7; 18.01 83.7 4.02 84.2
lidiuta, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui lidiuta:
Laura (09 mai 2021), Narawen (09 mai 2021)
  #25 (permalink)  
Vechi 09 mai 2021, 16:59:12
Narawen's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 mar 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: Vegană, fără alimente procesate și/sau cu aditivi
Date: 171cm, 71.4kg
Mesaje: 932
Aprecieri acordate: 122
Am fost apreciat(a) de 657 ori in 346 mesaje
Implicit Re: Slăbire în 2021

Citat:
Anterior postat de lidiuta Vezi mesajul
Este mai mult decât emoționantă povestea ta de viață. Dumnezeu să îți dea putere să îi ierți pe părinții tăi și să îți vezi de viața ta. Curaj, încredere, perseverență! În ciuda a ceea ce ai îndurat, să descoperi frumusețea vieții!
Problema e, probabil, că sunt prea iertătoare. Îi iert mereu. Și am descoperit frumusețea vieții. Am un soț care e sarea pământului: bun, blând, sincer, harnic, iubitor, care adoră să facă curățenie în casă și care e și excelent în așternut . Care mă privește și mă tratează ca pe o perlă . Legea echivalențelor?
Acum lucrez să îmi ating adevăratul potențial. Să descopăr cine sunt eu, dincolo de convingeri limitative, de autocritică. Și să-mi cresc stima de sine.
Narawen, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Narawen, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2246 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1729 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1730 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui Narawen:
butterfly30 (10 mai 2021), lidiuta (09 mai 2021), nikytour (09 mai 2021)
  #26 (permalink)  
Vechi 09 mai 2021, 17:21:07
lidiuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 05 iul 2010
Locaţie: Buzau, Romania
Dieta: alimentatie sanatoasa si miscare
Date: 167cm, 82.4kg
Mesaje: 11.668
Aprecieri acordate: 14.373
Am fost apreciat(a) de 13.775 ori in 7.872 mesaje
Implicit Re: Slăbire în 2021

Ai dovedit ca esti valoroasa, ca poti face lucruri minunate. Daca insa ii ierti pe parintii tai mereu si le/o arati, probabil ca dansii speculeaza, adica se bazeaza pe acest lucru. E minunat ca ai descoperit omul vietii tale, persoana alaturi de care traiesti o iubire care te implineste. Poate e bine sa te axezi pe casnicia ta, sa te detasezi mai mult de parinti. Stiu, e usor de spus.
Sunt situatii in trauma cand victima nu se poate detasa de agresor. E tare dureroasa aceasta detasare sau poate cere un mare efort. Nu sunt psiholog. E bine ca ai un terapeut care cu siguranta te va ajuta sa te descoperi si sa te detasezi de tot ce e durere, amintiri rascolitoare, suferinta interioara.
O duminica frumoasa in continuare!
__________________
"Când sunt slab, atunci sunt tare".

14.01.22 84.7; 18.01 83.7 4.02 84.2
lidiuta, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui lidiuta:
Narawen (09 mai 2021), nikytour (09 mai 2021)
  #27 (permalink)  
Vechi 09 mai 2021, 19:00:21
Narawen's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 mar 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: Vegană, fără alimente procesate și/sau cu aditivi
Date: 171cm, 71.4kg
Mesaje: 932
Aprecieri acordate: 122
Am fost apreciat(a) de 657 ori in 346 mesaje
Implicit Re: Slăbire în 2021

Azi, 19300 de pași, mâncat OK, nimic procesat, deloc zahăr ^.^
Citeam că poftele pre-menstruale se datorează faptului că corpul ”observă” că s-a încheiat un ciclu ovarian fără fecundare și ”presupune” că ne-au lipsit ceva nutrienți pentru a putea ține o sarcină (că sistemul nu e actualizat de acum 200.000 de ani și softul ”Nu vreau copii acum” dă error), așa că ne sugerează să mâncăm unele și altele ca să suplinim acele lipsuri care, de fapt, nu există. Doar că corpul nostru nu înțelege cum putem să nu fim cu copil sau alăptând. Pentru el e încă o noutate. Consideră că e ceva foamete extremă în lume și că trebuie neapărat să mâncăm mult, ca să fim bine-mersi fertile în următorul ciclu.

Vine Moș Roș și mi-e poftă de chestii pe care nu le mănânc de peste 10 ani, de exemplu catofi pai cu cașcaval, dar nici gând nu mănânc așa ceva, că m-aș simți fizic rău de la ei.

Și iată ce mă ajută, ceva ce am descoperit de vreo două săptămâni și acum am și testat! Ceaiul de coada șoricelului, băut cu câteva zile înainte de menstruație elimină poftele sau când te izbește pofta. Dar, atenție, are un gust tare amar. Mi-am impus ca, dacă am o poftă nestăvilită, să beau o ceașcă de ceai de coada șoricelului înainte. Numai gândul la licoarea asta mă face să-mi treacă toate poftele. Și așa, nu mai mănânc nici ciocolată, nici cartofi pai, nici altele.
Narawen, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Narawen, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2246 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1729 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1730 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Narawen; 09 mai 2021 at 19:03:04.
  #28 (permalink)  
Vechi 09 mai 2021, 19:05:44
Narawen's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 mar 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: Vegană, fără alimente procesate și/sau cu aditivi
Date: 171cm, 71.4kg
Mesaje: 932
Aprecieri acordate: 122
Am fost apreciat(a) de 657 ori in 346 mesaje
Implicit Re: Slăbire în 2021

Evident, dacă vreți să beți ceai de coada șoricelului, citiți ce face, etc! Nu beți nimic fără să vă informați!
Narawen, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Narawen, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2246 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1729 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1730 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #29 (permalink)  
Vechi 10 mai 2021, 06:46:01
Narawen's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 mar 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: Vegană, fără alimente procesate și/sau cu aditivi
Date: 171cm, 71.4kg
Mesaje: 932
Aprecieri acordate: 122
Am fost apreciat(a) de 657 ori in 346 mesaje
Implicit Re: Slăbire în 2021

Am decis care îmi va fi noul hobby. Voi merge în magazinele din mall și voi proba toate hainele pe care doresc să le probez. De la bluzițe și gecuțe, la pantaloni, la rochițe drăguțe. Și-mi voi lua haine frumoase care îmbracă frumos corpul pe care îl am, mai degrabă decât să aștept, cum am făcut până acum, să am un corp pe care eu consider că merită să fie îmbrăcat cu haine drăguțe. Asta îmi va da ceva interesant și motivant să fac, și cred că îmi va susține dorința de a slăbi. De asemenea, voi avea ocazia să mă văd în ipostaze noi și să îmi creez un stil propriu. N-am încercat niciodată asta, dar acum că am timp și resurse, mi se pare o idee bună. De îndată ce va veni salariul, îmi voi lua pudră proteică vegană și îmi voi face unghiile de la picioare. Voi cumpăra colagen și longevity nutrients și apă de rozmarin și fiole pentru regenerarea părului. Vreau să îmi dedic resursele acestea mie. Vreau să văd ce tratamente corporale chiar funcționează și să fac ceva ca să mă ajut să slăbesc. Vreau să merg la un nutriționist, deși, știu că cel mai bun lucru e să încep să îmi număr caloriile cu consecvență, ceea ce voi face. De asemenea, mă voi reobișnui să cântăresc alimentele care au calorii multe, ca să nu consum cantități prea mari.
O chestie foarte bună pe care am făcut-o în ultima săptămână e că am redus mult cantitatea de grăsimi pe care o consum. N-am mai mâncat nuci și semințe și unturi din ele. Rezultatul nu e încă vizibil pe cântar, deoarece sunt și la menstruație, dar, în câteva zile, sunt sigură că voi avea rezultate, iar asta mă motivează.
De asemenea, reușesc în mai multe zile decât nu să fac cele cinci minute de exerciții cu greutățile și cele 15 minute de dans dimineața pe care mi le-am propus. Sunt mândră de mine pentru asta. Pe lângă asta, mă folosesc de orice ocazie să umblu brambura pe alei, pe sub verdeață, acum că încă nu e foarte cald.
Narawen, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Narawen, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2246 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1729 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1730 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui Narawen:
lidiuta (10 mai 2021), nikytour (10 mai 2021), Un Pai Roz (10 mai 2021)
  #30 (permalink)  
Vechi 10 mai 2021, 08:00:22
lidiuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 05 iul 2010
Locaţie: Buzau, Romania
Dieta: alimentatie sanatoasa si miscare
Date: 167cm, 82.4kg
Mesaje: 11.668
Aprecieri acordate: 14.373
Am fost apreciat(a) de 13.775 ori in 7.872 mesaje
Implicit Re: Slăbire în 2021

Bravo, mă bucur că te-ai mobilizat serios cu slăbitul şi cu strategii pentru a te pune în valoare şi cu corpul! Bucură-te de noua etapă din viaţa ta!
Cât priveşte căutarea vestimentaţiei atrăgătoare fără a o amâna pentru perioada când vei slăbi, e un lucru valabil pentru noi toate, chiar dacă unele suntem mai rotofeie. Acum se găsesc haine frumoase pentru toate corpurile. Iar optimismul vine din interior spre exterior şi invers.
Mersul la nutriţionist e o idee bună, pe mine m-a ajutat acum 4 ani să slăbesc 10 kg în jumătate de an mâncând frumos, sper să reiau şi eu drumul spre doamna doctor la care am fost, e un specialist care efectiv e foarte bine pregătită şi ştie cum să nu îmi ceară eforturi extraordinare.
Legat de alimentaţie, aveam voie la gustarea de după-amiază 15 bucăţi oleaginoase (nuci, alune, migdale etc.). Poate ar fi bine să nu renunţi la ele, dacă nu consumi în ziua respectivă multe grăsimi.
O zi minunată!
__________________
"Când sunt slab, atunci sunt tare".

14.01.22 84.7; 18.01 83.7 4.02 84.2
lidiuta, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Acest membru apreciaza mesajul lui lidiuta:
Narawen (15 mai 2021)
 

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Cura de slabire si sanii rallu Ingrijire corporala 61 26 mai 2013 17:16:24
Sfaturi slabire happygirldiana Pregatirea pentru slabire 16 22 iun 2011 19:16:03
Slabire Burtica bibi111 Arhiva subiecte - Am intre 50 kg si 60 kg 29 26 nov 2010 14:09:20
Slabire cu injectia de gaz :)) Slabuta Slabit eXtrem 12 12 nov 2010 18:17:55

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole