forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Motivatie (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Situatiile jenante din cauza felului cum aratam (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=8458)

eucarmen 06 mar 2011 21:34:44

Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Fetelor vreau sa deschid un subiect f sensibil care ma afectat inca din cl a 5 a. Marginalizarea si umilinta din cauza kilogramelor in plus. Eu una mai toata viata mea am fost plinuta. Nu pentru ca sunt bolnava, ci din neglijenta. Faptul ca am fost mai diferita mi-a adus multe umilinte. Dar in cele din urma am reusit sa trec peste si deabia acum am incredere in mine ca pot sa slabesc. Voi v-ati confruntat cu o situatie in care ati fost judecate dupa kilograme?

LicuriciColorat 06 mar 2011 22:22:07

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
cred ca toate fetele au trecut cel putin o data prin lucru asta
de multe ori cand treceam pe strada strigau dupa mine copii/baieti 'grasoo' desi nu eram asa grasa,eram plinuta
chiar si un verisor m'a comparat o data cu o fata care avea cam 100kg eu avand vreo 67:-s,iti dai seama cum m'am simtit
de multe ori si baietii m'au criticat pt 'silueta' mea nu in fatza ce;i drept,dar am simtit'o in comportamentu lor
trebuie sa fii tare,trebuie sa vrei sa slabesti,sa te simti u vbine cu tine,apoi sa te placa altii
lumea e rea indifenet de kg/inaltime/haine/etc,unii critica doar sa critice,fie ca esti slab/gras/frumos
fii optimista si iubeste'te asa cum esti insa lupta sa devii slabuta>:D<

VentoFreddo 06 mar 2011 22:38:20

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Eu eram traumatizata in copilarie tot din cauza kilogramelor..dar pt ca aveam prea putine..am crescut deodata brusc si eram o paluga,cea mai inalta nu din clasa,pe scoala:PSi slabaa...si mancam f mult,ca ziceau ai mei ca sunt paguba la casa omului:PSi cate nu mi-am auzit..pe la 23 de ani am ineput sa mai arat si eu a fata ,vreo 4-5 ani am fost frumusica si curtata,cu un corp stas,si pe urma gata,am gasit Italia si ea pe mine,cu bunatatile ei:((Si am dat in extrema ailalta:PUite asa din anii mei f putini au fost satisfacatori din punctul asta de vedere,dar stii ce,acum,uitandu-ma in urma,sunt chiar multumita de sicanarile din adolescenta.Pt ca din cauza lor am devenit o luptatoare si o invingatoare,si cu vorba ascutita si mai dadeam si cate-un pumn daca era nevoie:PSi ce dureau oasele alea ale mele>:)Plus ca atunci mi-am facut prietene pe viata,pt ca intr-adevar ne unea nu pasiunea pt rujuri si sclipiciuri ci adevarata amicitie..
Deci vezi si tu partea plina a paharului,fii rabdatoare si fii sigura ca va veni timpul cand vei fi superadmirata si nimeni nu-si va mai aduce aminte ca ai fost vreodata grasuta.>:D<

mereuacasa 07 mar 2011 10:05:53

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Draga Carmen,

Si eu am fost tinta ironiilor din cauza kilogramelor insa pentru ca aveam prea putine. Cel putin asa considerau baietii care fie erau prea subtirei fie prea grasi dar si fetele care aratau la 18 ani ca la 30 (cu forme si tot tacamul).Cand m-am maturizat insa ei erau uzati de mult iar eu tocmai infloream :-) Important este sa fii sanatoasa si sa te ingrijesti (cate putin din toate si cu masura). Succes!

jessik 24 mar 2011 20:57:58

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
cam de prin clasa a 8a, mis e mai zicea ca vai m-am ingrasat, desi nah, ma dezvoltam, nue ram grasa.
apoi stiu ca si eu o data un baiat mi-a zis ca parca is porc de craciun, un copil din parc, nu-l cunosteam..
in clasa a 10 un coleg care eu eram cam indragostita de el, isi batea joc de mine si ma facea butoias, si imi zicea ca daca slabesc pana in clasa a 12a , se va combina cu mine.pff..
chiar si mama mea, vazandu-ma ca incercam sa ma abtin, cand aveam cateva kg in plus, si mai scapam la pofte, imi zicea, ca sa nu te aud plangand ca te-ai facut iar cat o vaca daca bagi atata in tine.. si ma certa daca ma apuca pofta de paine cu ceva seara.
f repede mi se modifica greutatea si se obs , deci adca puneam 2 3 kg se vedeau, si iaaar toti imi ziceau ca te-ai ingrasat. sau vai ce burta ai.. cel putin in ultimii ani, am fost in fiecare an, ba slaba ba grasa. oh..intr-un fel, baietii nu vedeau ca is mai plinuta, ca aveam sanii mari, si asta le lua ochii, se opreau cu ochii in sanii mei.
sau cum zicea unul numai sanii is de tine. sau unde iti e fundul..
nu prea am avut eu probleme cu jignitul,
dar o obs mai jignitoare din partea unei verisoare care mi-a zis ca vaaai ce umflata esti, pune-te pe slabit, am suferit, si m-a determinat sa pa apuc de slabit, si atunci am descoperit si site-ul, de la o fata

Sand 24 mar 2011 21:05:46

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 587864)
chiar si mama mea, vazandu-ma ca incercam sa ma abtin, cand aveam cateva kg in plus, si mai scapam la pofte, imi zicea, ca sa nu te aud plangand ca te-ai facut iar cat o vaca daca bagi atata in tine.. si ma certa

Asta mi se pare cea mai trista, e imposibil sa nu te fi afectat.

ali_lumi 24 mar 2011 22:28:17

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Eu intotdeuna eram confundata cu o graviduta .
Unele persoane ma intrebau chiar si in ce luna sunt.

raygirl 28 mar 2011 08:55:33

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
cunosc si eu sentimentul asta. Am 1 luna de cand mi-am propus sa pun stop acestor critici si glume.

eucarmen 12 apr 2011 00:06:46

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Pai vad ca nu sunt singura care am trecut prin asa ceva, ma bucur pt mine;)) si pt cele care au reusit sa mearga mai departe si sa inceapa o viata noua.

Babyb 21 apr 2011 11:16:32

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Cred ca lucrurile care ti le spun altii te afecteaza cel mai mult...oricat ai fi de tare...eu am fost tot timpul o fata ,,bine'':))...nu am avut probleme cu greutatea ...aveam intre 60-61 la o inaltime de 171...ceea ce pentru mine era perfect....aveam forme...aratam grozav:)):))...prin septembrie am reusit sa slabesc datorita sportului pana la 58 de kg...insa prin decembrie am incepu sa ma ingras...mai mult decat oricand:((:((...si am ajuns la 85 de kg...groaznic...si ma deranjeaza sa vad privirile celorlalti si mai sunt care imi spun...vai mai slabeste...chiar si o profesoara m-a luat de parte si mi-a spus ca ar trebui sa slabesc pentru ca pana acum am fost un model pentru celelalte fete din liceu prin tinuta si etc:(:(..si acum....ma simt foarte prost:((:((...chiar azi treceam pe strada si am auzit 2 baieti zicand,,mama ce s-a ingrasat\'\'....:(:(


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:47:43.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO