forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=37)
-   -   Cum ies din faza de platou? (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=847)

rody86 09 iul 2009 13:20:52

Cum ies din faza de platou?
 
Buna! sunt noua pe acest site care mi se pare super. din februarie am renuntat la paine sucuri si dulciuri care erau ca un viciu pt mine. initial aveam 73.300kg iar acum am ajuns la 63,800 dar din pacate nu pot sa mai trec de acest prag as vrea ca pana pe 15 august sa ajung la macar la 60 kg dar cand vad ca nu mai dau jos nici mcar 100 grame imi vine sa renunt. va rog ajutati-ma!!!!

Extasssy 09 iul 2009 13:24:49

Re: ajutor!!!!
 
Citat:

Anterior postat de rody86 (Post 15015)
Buna! sunt noua pe acest site care mi se pare super. din februarie am renuntat la paine sucuri si dulciuri care erau ca un viciu pt mine. initial aveam 73.300kg iar acum am ajuns la 63,800 dar din pacate nu pot sa mai trec de acest prag as vrea ca pana pe 15 august sa ajung la macar la 60 kg dar cand vad ca nu mai dau jos nici mcar 100 grame imi vine sa renunt. va rog ajutati-ma!!!!

Buna rody,

Sport faci?
Ar ajuta foarte mult la procesul de slabire.
Deasemenea ar fi foarte bine sa treci aici meniul zilnic, sa iti putem spune unde ar merge facute ceva modificari in asa fel incat sa poti continua procesul de slabire...

ianna 09 iul 2009 13:33:19

Re: ajutor!!!!
 
Buna rody si bine ai venit printr noi:-*

deci dieta ta e fara dulciuri si zahar...dar in rest? detaliaza un pic ca sa vedem daca e cumva o buba pe undeva sau e doar stagnarea si sa vedem cum te putem ajuta cu sfaturi ca sa treci peste

1. ce fel de dieta tzii? pe calorii ...disociata ...sau vreo minune?

2. faci sport? cat? cand? ce fel de sport?la ce nivel?

rody86 09 iul 2009 16:16:49

Re: ajutor!!!!
 
E o poveste mai lunga....am mers la sala din februarie pana la sfarsitul lui aprilie, apoi vreo 3 saptamani am facut pauza (din cauza lipsei de timp) dupa aceasta pauza am mers iar la sala ink o luna, acum iar nu mai merg.exercitiile pe care le faceam bicicleta, banda, abdomene exercitii pt picioare, ex cu gantere.. etc. O dieta nu pot sa zic ca tin asa strict mananc doar iaurturi, fructe, legume, supe si ciorbe de pui fara sare.poate ca nu mai slabesc ca nu mai fac sport asacum faceam cand mergeam la sala pt ca acum doar alerg sau sar coarda, sincer nuin fiecare zi.

rody86 09 iul 2009 16:20:23

Re: ajutor!!!!
 
Va multumesc foarte mult ca a-ti raspuns asa de repede!:-*:-*:-*

ianna 10 iul 2009 13:13:41

Re: ajutor!!!!
 
Citat:

Anterior postat de rody86 (Post 15032)
E o poveste mai lunga....am mers la sala din februarie pana la sfarsitul lui aprilie, apoi vreo 3 saptamani am facut pauza (din cauza lipsei de timp) dupa aceasta pauza am mers iar la sala ink o luna, acum iar nu mai merg.exercitiile pe care le faceam bicicleta, banda, abdomene exercitii pt picioare, ex cu gantere.. etc. O dieta nu pot sa zic ca tin asa strict mananc doar iaurturi, fructe, legume, supe si ciorbe de pui fara sare.poate ca nu mai slabesc ca nu mai fac sport asacum faceam cand mergeam la sala pt ca acum doar alerg sau sar coarda, sincer nuin fiecare zi.

ia-ti inima in dinti si 14 zile:
- cantareste-te in fiecare dim pe stomacul gol
- aduna cate calorii papi in fiecare zi - vezi ca avem pe site aici calculator - te-as sfatui chiar sa salvezi meniul zilnic ca sa putem si noi urmari ce papi sa vedem daca undeva e vreo buba
- vezi sa nu fii in perioada cu pricina ... specific femeilor
- fa miscare asa cum faci de obicei si nu abuza cu ducuri, dulciuri, paine si prajeli

daca dupa 14 zile tu esti la aceasi greutate atunci (ne zici si noua ca sa vedem- fa-ti un jurnal eventual ca sa putem urmari tot ce papi si consumi zilnic) va trebui sa aplici o schimbare
- fie o dieta zig zag de calorii (daca nu cumva asta si faci de esti la platou) fie o dieta clara pe calorii gen 1400kcal/zi sa zicem (dar depinde si de cat consumi acum)
- fie mult mai multa miscare la o intensitate mai mare si pe o durata mai lunga de timp (de ex daca alergi 30 min de 3 ori pe sapt - va trebui sa maresti intervalul la 45 si sa alergi de 4 sau 5 ori pe sapt) sau poate chiar sa schimbi activitatea sau sa adaugi o activitate - adica 45 min alergat dupa care 15 minute sarit coarda sau 45 min alergat cu greutati sau 10 min pas alergator apoi 10 minute alergat apoi 10 mminute viteza mare apoi 10 minute alergat ...10 minute pas alergator

tine-ne la curent cu situatzia ta:-*

rody86 10 iul 2009 20:28:37

Re: ajutor!!!! Cum ies din faza de platou?
 
Ianna iti multumesc pt sfat!de maine am sa incep sa scriu jurnalul si sa-mi calculez ceea ce mananc in limita la 1400 de calorii. sa vedem cum fac cu alergatul pt ca de alergat nu stiu daca voi putea sa alerg atat pt k am astm si cand alerg obosesc foarte repede da macar incerc. :-*:-*:-*

rody86 10 iul 2009 20:42:05

Re: ajutor!!!! Cum ies din faza de platou?
 
chiar sunt in acea perioada a lunii!!!!

ianna 10 iul 2009 21:24:07

Re: ajutor!!!! Cum ies din faza de platou?
 
nu ma pricep cu astm-ul dar vezi poate potzi alege alt sport...eu de ex fac cardio si step aerobic in casa si afara merg in pas alergator cand pot

mishutza 10 iul 2009 21:53:49

Re: ajutor!!!! Cum ies din faza de platou?
 
Rody,si eu astm.O forma destul de usoara,in genul ca nu am crize.Dar senzaia de sufocare o am aproape permanent daca nu folosesc spary-ul.
Experienta mea cu astmul si sportul e urmatoarea.De alergat nu puteam alerga mai mult de 20 de minute.Oboseam cum spui tu si nu prea mai puteam respira.Si oricum,alergatul nu e potrivit pt articulatiile mele.Dar incercam sa alerg cand nu stiam ca am astm,vedeam eu ca ceva nu e ok,dar era doar o banuiala.
Apoi am aflat diagnosticul,am inceput cu folosirea spray-ul de cam 3-4 ori pe zi.Si ma simteam super,pt ca in sfarsit puteam si eu respira.
Apoi am inceput sa fac tae-bo si sa merg pe bicicleta.Si in maxim o saptamana am observat ca nu mai am nevoie de spray atat de des.Apoi aveam nevoie de el odata pe zi,pe la mijlocul sportului,ca nu prea puteam respira.Apoi dupa sport,si apoi deloc.Intr-adevar,dupa o ora de tae-bo tusesc de imi ies ochii,sau chiar in timpul sportului,si elimin toate secretiile.Adica are ,pt mine,cam acelasi efect ca spray-ul.Si trec si cate 3 saptamani pana am nevoie de un puf mic.Deci diferenta e enorma.
Deci,probabil ar trebui sa iti asculti corpul.Banuiesc ca nu ai facu sport inainte si parerea mea e ca alergatul e prea mult din prima pt tine.Incearca altceva,incearca tae-bo.Nici eu nu ma incerc inca sa alerg,pt ca nu cred ca as putea ,e un sport mult prea solicitant pt asmatice mici ca noi.
In concluzie,sportul pt mine a facut o minune.M-am mai simtit naspa in perioada cand aveam temperaturi de peste 30 de grade,atunci cu tot sportul si spray-ul tot suieram de nu lasam barbatul sa doarma.


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:47:37.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO