forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=37)
-   -   Metabolism bazal vs calorii necesare pentru a slabi (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=12623)

misuka 10 nov 2014 13:30:06

Metabolism bazal vs calorii necesare pentru a slabi
 
Mie in dreptul username-ului imi apare urmatorul mesaj:
misuka, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2322 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1805 kcal/zi.

Intrebarea mea: Este corect sa mananci doar aprox 1805 kcal/zi in situatia in care metabolismul bazal este de 1935kcal/zi?

Asa apare in cazul meu. De ex daca ma duc doar pe 1935kcal/zi, fara sa cobor sub, nu ar trebui sa slabesc si asa? Ca sa nu vorbesc de faptul ca nu e sanatos sa te duci sub acest metabolism bazal, cum am citit pe aici pe forum.

Michelina 10 nov 2014 14:22:59

Re: Metabolism bazal vs calorii necesare pentru a slabi
 
Citat:

Anterior postat de misuka (Post 1366145)
Mie in dreptul username-ului imi apare urmatorul mesaj:
misuka, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2322 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1805 kcal/zi.

Intrebarea mea: Este corect sa mananci doar aprox 1805 kcal/zi in situatia in care metabolismul bazal este de 1935kcal/zi?

Asa apare in cazul meu. De ex daca ma duc doar pe 1935kcal/zi, fara sa cobor sub, nu ar trebui sa slabesc si asa? Ca sa nu vorbesc de faptul ca nu e sanatos sa te duci sub acest metabolism bazal, cum am citit pe aici pe forum.

Iti si pune cu galben ca sa vezi ca asta ar insemna infometare. Poti fie sa mananci cat metabolismul bazal si sa slabesti mai putin de 500 g/saptamana, sau sa faci sport si sa slabesti 500 g/ sapt.

rozica1965 10 nov 2014 14:39:14

Re: Metabolism bazal vs calorii necesare pentru a slabi
 
Citat:

Anterior postat de misuka (Post 1366145)
Mie in dreptul username-ului imi apare urmatorul mesaj:
misuka, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2322 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1805 kcal/zi.

Intrebarea mea: Este corect sa mananci doar aprox 1805 kcal/zi in situatia in care metabolismul bazal este de 1935kcal/zi?

Asa apare in cazul meu. De ex daca ma duc doar pe 1935kcal/zi, fara sa cobor sub, nu ar trebui sa slabesc si asa? Ca sa nu vorbesc de faptul ca nu e sanatos sa te duci sub acest metabolism bazal, cum am citit pe aici pe forum.

Hei! Cum ai slabit 15 kg in nici o luna?:-/:-/
Bine ai venit printre '' slabute'' !!!!!!!:))

misuka 10 nov 2014 17:29:09

Re: Metabolism bazal vs calorii necesare pentru a slabi
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1366151)

Hei! Cum ai slabit 15 kg in nici o luna?:-/:-/
Bine ai venit printre '' slabute'' !!!!!!!:))

Stai linistita ca nu sunt eu un om chiar cu asa mare vointa. :) Ideea este ca in momentul in care am avut 105 kg consumam foarte multa paine si destul de multe dulciuri. Mancam seara la ore mici. Iar cand m-am decis sa ma apuc de slabit, am renuntat la dulciuri (ciocolate in principiu, dar nu numai) si la paine de tot. Si uite ca o tin tot asa. Bineinteles ca dupa ce am ajuns pe la 93-94 de kilograme a devenit foarte greu.


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:43:19.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO