forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=37)
-   -   Am nevoie de ajutor...va rog (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=118)

caty 25 feb 2009 21:13:12

Am nevoie de ajutor...va rog
 
buna seara fetelor. si eu trebuie sa slabesc aproape 20 kg :( vreau sa imi dati niste idei de diete.parca nu as vrea sa incerc ceva de capul meu.cu care dieta as putea slabi sau mai bine imi fac a mea personala, limitand dulciurile si prajelile?
dupa sarbatori m-am umflat ca o vaca, am mincat de toate si nu m-am putut opri deloc,parca sunt o nesatula.ma urasc pentru ca nu am vointa.nu mai stiu ce sa fac:(
sunt dispusa sa merg si la sala,numai sa nu mai vad grasa din oglinda.
va multumesc.

Slabuta 25 feb 2009 21:19:45

Citat:

Anterior postat de caty (Post 579)
buna seara fetelor. si eu trebuie sa slabesc aproape 20 kg :( vreau sa imi dati niste idei de diete.parca nu as vrea sa incerc ceva de capul meu.cu care dieta as putea slabi sau mai bine imi fac a mea personala, limitand dulciurile si prajelile?
dupa sarbatori m-am umflat ca o vaca, am mincat de toate si nu m-am putut opri deloc,parca sunt o nesatula.ma urasc pentru ca nu am vointa.nu mai stiu ce sa fac:(
sunt dispusa sa merg si la sala,numai sa nu mai vad grasa din oglinda.
va multumesc.

Buna Caty! >:D<
Bine ai venit printre noi! Am vazut la profilul tau ca esti o vecina de-a noastra :) Este loc de toata lumea aici :)
In ce priveste dieta, eu zic sa nu cauti niste diete minuni, mai bine cum ai spus chiar tu sa incepi sa mai renunti la unele chestii daunatoare si deja e un pas inainte, plus vad ca esti dispusa sa faci si sport. este foarte bine. Un abonament la aerobic sau alt tip de sport care iti place este binevenit intr-un proces de slabire :)
Cantareste-te o data pe saptamana si inregistreaza-ti progresul. Vei fi motivata cand vei vedea acul cantarului care da in retragere ;)
Si important nu te demoraliza, cu rabdare treci si marea ;)

DynO 14 apr 2009 19:50:13

buna, buna:P

Ce mai faceti doamnelor:P......am lipsit ceva timp..:P.....si as avea nevoie de ajutor...
De vreo 2 sapt......sunt la 88,5 kg...si nu mai merge....adica merge da f.greu.....eu ma gandeam sa ma apuc tare de fiare...sa fac masa musculara .....asa mi'a recomandat si instructuorul...am mai citit pe net....si cam asta as avea de facut....dar totusi as vrea sa aud parerile voastre:P:P:P:.....

Slabuta 14 apr 2009 19:56:32

Citat:

Anterior postat de DynO (Post 3921)
buna, buna:P

Ce mai faceti doamnelor:P......am lipsit ceva timp..:P.....si as avea nevoie de ajutor...
De vreo 2 sapt......sunt la 88,5 kg...si nu mai merge....adica merge da f.greu.....eu ma gandeam sa ma apuc tare de fiare...sa fac masa musculara .....asa mi'a recomandat si instructuorul...am mai citit pe net....si cam asta as avea de facut....dar totusi as vrea sa aud parerile voastre:P:P:P:.....

Buna Dyno. :) cam rar dai pe la noi. :P
Dyno esti in faza de platou, primele kg tot timpul pleaca rapid, in prima luna se slabeste cel mai mult, dar pe urma numarul kg pierdute devine din ce in ce mai mic. ;)

Fa sport, ai grija in continuare ce papi si vei slabi in continuare, dar te atentionez, nu ai cum sa mai slabesti ca la inceput, acum va fi incet dar sigur. ;)

DynO 14 apr 2009 20:06:38

ok slabuta..mersi de sfat...ce ne'am face fara dna nutritionista slabuta:P:P>...mersi inca o data.....da totusi o sa mai schimb cate ceva la antrenamente:D>.
Paste fericit;):P

Slabuta 14 apr 2009 20:10:38

Citat:

Anterior postat de DynO (Post 3925)
ok slabuta..mersi de sfat...ce ne'am face fara dna nutritionista slabuta:P:P>...mersi inca o data.....da totusi o sa mai schimb cate ceva la antrenamente:D>.
Paste fericit;):P

Din cate mai stiu, e bine sa faci si ceva schimbari in alimentatie, la modul sa mananci mai mult la micul dejun, iar la cina mai putin, de ex un mar.
Ca sa fiu mai explicita, ai nevoie de niste schimbari care sa produca un fel de "soc" metabolismului tau, practic sa ii dau ceva nou. In felul acesta monotonia sau mai degraba un anume mod de viata cu care organismul s-a obisnuit, este inlocuit. ;)

Slabuta 14 apr 2009 20:11:33

Si tie Paste fericit. :)

http://forum.slabute.ro/picture.php?...5&pictureid=35

KmyyyMir 19 ian 2010 21:36:38

cine ma poate ajuta cu sfaturi , pareri?
 
Buna seara la toata lumea. sunt noua pe forum si as avea o nelamurire...sau poate mai multe:P sper sa ma puteti ajuta cu ceva pareri, sfaturi... :Pas dori sa imi schimb si eu alimentatia, deoarece le combin prea mult, mananc multe dulciuri, paine, prajeli...etc, si nu ma simt bine chiar deloc in privinta asta, dar imi este si greu sa imi schimb "meniul". credeti ca ar trebui sa consult un nutritionist pentru a-mi propune un regim potrivit corpului meu? si inca o nelamurire, voi incepe sa fac Pilates la o sala din oras, si totodata as dori sa ma apuc si de alergat din luna februarie( dupa ce trece zapada), este bine sa le combin amandoua?Pilates si alergatul?

drama queen 19 ian 2010 21:48:36

Re: am nevoie de ajutor...va rog
 
:)bine ai venit :-*

nu cred ca este nevoie sa apelezi la un nutritionist :)

alege o dieta sau personalizeazati tu o dieta proprie :)

nu ai voie dulciuri, prajeli, si alte tampeni care ne ingrasa :)

seteaza si targetul tau ca sa vedem la ce greutate vrei sa ajungi :)

calculeazati cu ajutorul calculatorului de calori cate calori papi

cat despre sport cat mai mult sport posibil si 2 L de apa pe zi

succes si te astept cu vesti :) daca mai ai nelamuriri in privinta la ceva intreaba :-*>:D<

KmyyyMir 20 ian 2010 10:05:46

....
 
Multumesc mult pt sfaturi.:)chiar am nevoie de cineva care sa ma sustina, la mine in familie e cam greu cu sustinerea, si sora mea trebuie sa slabeasca cam 20-25 de kg, dar nu prea face nimic in privinta asta. deaceea vreau sa incep acuma cat e mai usor, ca daca ajung la mai multe, o sa fie mai greu...
tocmai m-am cantarit sa fiu sigura, am 62 de kg. Inaltime am 1,63. deocamdata as vrea sa slabesc 7 kg, dar daca as slabi 10 kg as fi cea mai fericita fata de pe Pamant :)
voi incerca sa gasesc o dieta potrivita....mai demult am tinut dieta disociata cam 2 sapt, si m-am simtit mult mai bine, mai usoara:) doar ca era un pic cam grea dieta. o sa caut una mai potrivita..dar e asa de greu sa renunt la dulciuri...:Psi stiu ca asta a fost problema ca m-am ingrasat anul trecut foarte mult. inainte mancam fff multe dulciuri, acuma nu asa de multe, mai rar. si manac seara:(sunt sigura ca as putea renunta la dulciuri, sa mananc doar putin o data pe sapt, si sa nu mai mananc seara, doar ca am nevoie de organizare.
ieri am inceput sa calculez caloriile, o sa am mai multa grija la cat mananc, doar ca nu intotdeauna stiu gramele la ce am consumat, pentru a-mi calcula corect.
si cu 2 l de apa pe zi, eu deabea daca beau apa dupa ce mananc.:P intr-adevar e greu, trebuie multa ambitie,mare e lenea:P


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:36:52.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO