forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=37)
-   -   Pofta de mancare incontrolabila!!! (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=9138)

Sand 17 mai 2011 20:48:25

Re: Pofta de mancare incontrolabila!!!
 
Citat:

Anterior postat de Vanille (Post 661286)
...din cauza asa zisei talii care depaseste 63 cm am avut de suferit...

...cind privesc defileurile de la fashion week, de la colectiile designerilor renumiti...nu pot ramiine indiferenta....si stiu ca o sa ma judecati dar ma simt vinovata pentru fiecare biscuit sau bombonica mincata...:(

Bine 63, dar tu visezi la 60. De ce oare?

Din cate stiu eu se plateste destul de modest sa lucrezi ca manechin...pana dai lovitura cel putin. Tine doar cateva ani meseria...dupa esti pa. Asta e visul vietii tale? Sa te critice tot timpul cate cineva la casting-uri ca nu esti ceea ce vor ei? Toata industria asta e canalizata pe defectele corpului, pe chestiile de suprafata. Nu are nimic de-a face cu intelectul sau alte abilitati. E un fel de meserie masochista, iti trebuie niste nervi de otel pentru ea.

Vanille 17 mai 2011 21:58:49

Re: Pofta de mancare incontrolabila!!!
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 661336)
Bine 63, dar tu visezi la 60. De ce oare?

Din cate stiu eu se plateste destul de modest sa lucrezi ca manechin...pana dai lovitura cel putin. Tine doar cateva ani meseria...dupa esti pa. Asta e visul vietii tale? Sa te critice tot timpul cate cineva la casting-uri ca nu esti ceea ce vor ei? Toata industria asta e canalizata pe defectele corpului, pe chestiile de suprafata. Nu are nimic de-a face cu intelectul sau alte abilitati. E un fel de meserie masochista, iti trebuie niste nervi de otel pentru ea.

"Visul vietii" e prea tare spus...e doar un vis...unul pe care il viseaza multe fete...si cind esti doar la citiva pasi, e prea de tot sa lasi totul balta...si cit de greu nu ar fi sa obtin...mai bine incerc decit sa stiu ca am putut-o face, dar am fost prea neincrezuta in propriile puteri))

Michelina 17 mai 2011 22:39:39

Re: Pofta de mancare incontrolabila!!!
 
Eu eram convinsa ca manechinele nu mananca toata ziua biscuiti si sigur merg la sala - degeaba sunt slabe daca curge pielea pe ele

Vanille 17 mai 2011 22:56:04

Re: Pofta de mancare incontrolabila!!!
 
Citat:

Anterior postat de Michelina (Post 661477)
Eu eram convinsa ca manechinele nu mananca toata ziua biscuiti si sigur merg la sala - degeaba sunt slabe daca curge pielea pe ele

dar nu curge...ca doar nu au fost ceva timp in urma Pline si nemincind au slabit cu 3-4 marimi...

Sand 17 mai 2011 23:07:46

Re: Pofta de mancare incontrolabila!!!
 
Citat:

Anterior postat de Vanille (Post 661489)
dar nu curge...ca doar nu au fost ceva timp in urma Pline si nemincind au slabit cu 3-4 marimi...

Cred ca s-a referit la faptul ca...pare de necrezut sa lucrezi ca fotomodel/sau sa aspiri la asta si sa mananci atata carbo (biscuiti, dulciuri etc.) si sa nu faci sport. Poti sa ai 50 de Kg. si sa fii inalta dar sa ai totusi procentul de grasime din corp ridicat. De aici...rezulta probabil si talia mai groasa un pic etc. Daca nu faci sport si nu ai masa musculara destula, cam atarna pieile pe tine pe ici pe colo, de obicei in talie spate la solduri un pic. Cred ca la asta s-a referit. Nu stiu...imi dau cu parerea.

aussie_girl 18 mai 2011 00:11:57

Re: Pofta de mancare incontrolabila!!!
 
off..nici nu pot sa-ti zic ceva.. 1.70m si 49 de kile???

jessik 18 mai 2011 01:38:28

Re: Pofta de mancare incontrolabila!!!
 
nu cred ca e vb de kg, maul de sport, daca vrei ca o parte a corpului sa arate mai bine..

Tina 18 mai 2011 08:20:06

Re: Pofta de mancare incontrolabila!!!
 
Pofta de mancare necontrolata nu vine intamplator. Psihicul si stomacul tau nu fac nimic intamplator. Exista 2 motive/cauza care de combina:
1 - biologic: daca te privezi de nutrienti pretiosi o sa simti o nevoie mare sa ii mananci: o sa poftesti la ce e mai repede asimilabil si mai... nesanatos: zahar, biscuiti etc, cand de fapt corpu/creierul iti cere proteine si lipide, carbohidrati sanatosi
2 - psihologic: privarea fie si doar de o categorie de mancare te conduce la un cerc vicios frustrant de tipul "nu am, nu pot sa mananc, hai sa dau aucum buzna in sau altfel o sa sufar"

Tu alegi, poti sa nu dai iama, dar crede-ma, psihologic vei suferi si nu o sa te astepteti cand.

anqutz 18 mai 2011 12:49:31

Re: Pofta de mancare incontrolabila!!!
 
Citat:

Anterior postat de Vanille (Post 661262)
Deci de dimineata am mincat 3 biscuiti cu ceai...dupa care la prinz am servit 3 sarmale delicioase (preparate de bunica) impreuna cu inca trei biscuiti...am mai luat o gustarica si anume un ceai si un biscuit + o felie de piine cu magiun...si pe la 18.00 musli si din nou ceai...citeva minute in urma un mar si o bombonica:">
kam asta pentru ziua de astazi))

Si tu cu un asemenea meniu vrei sa ai o talie de viespe? :P Fii serioasa! Renunta la dulciuri, mananca legume si fructe si PROTEINE si FA SPORT!!!

fllory 18 mai 2011 21:25:18

Re: Pofta de mancare incontrolabila!!!
 
Stiu ca si eu am fost criticata pentru meniul pe care il am dar chiar daca imi plac si mie la nebunie dulciurile incerc sa ma tin departe de ele sau sa le mananc pe cele preparate in casa fara faina, zahar sau cam tot ce contin dulciurile din comert. Ca dulce de "urgenta" eu iti recomand batoanele din cereale gen fitness si eu ti-as spune sa renunti la musli ca sunt super calorici. Mai bn manaci frucete uscate care iti neutralizeaza pofta de dulce repede. Bun deci u vorbeai de pofta de mancare excesiva....eu un prim pas pe care l-am facut cand am inceput dieta a fost sa mananc jumate de grapefruit inainte de fiecare masa, inainte cu jumate de ora. Oricate mese ai pe zi trebuie sa mananci acel grapefruit care iti taie pofta de mancare si nu mai mananci atat de mult. Pt mine acela a fost punctul de plecare si crede-ma ca functioneaza. Inainte si eu mancam ce apucam si destul de mult de aia am ajuns unde am ajuns. Dar in fine, incearca ca nu o sa iti para rau. Aaa si apropo, grapefruitul trebuie mancat cu tot cu pojghita alba (aceea care ii da amaraciunea) pt ca aia e cheia ;).


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:52:25.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO