forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=37)
-   -   Program de slabit (dieta + sport) (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=7368)

mangul 06 dec 2010 18:38:47

Program de slabit (dieta + sport)
 
buna! de 1 luna merg la sala de fitness. stie cineva un program de slabit? cate min sa fac la bicicleta?......
cum se prepara dieta cu miere si scortisoara? e eficienta?
ms!

peku 06 dec 2010 20:34:59

Re: Program de slabit (dieta + sport)
 
Buna!
Stiu ca un program eficient este alternanta ritmului rapid cu cel mai lent, la aparatele cardio (banda, bicicleta, stepper). De ex. 5min alergat(sau mers) in ritm lent si 30sec. alergat (sau mers) in ritm alert, apoi se repeta pana se ajunge la 30-40 min.
Pe de alta parte, stiu ca scortisoara este eficienta. Eu beau seara o cana cu lapte in care adaug jumatate de lingurita de scortisoara. Poti adauga scortisoara si peste fructe, de exemlu. Eu miere nu mananc, am prea multe kg de dat jos. Beau si ceai de soc. Trei cani pe zi, sunt eficiente si deloc daunatoare.
Multa bafta!

Lilith 08 dec 2010 16:02:31

Ajutor in alegerea unei diete
 
Salut tuturor!

Numele meu e Olga, am 26 de ani, 1.69 si 66 kg. Acum o saptamana aveam 69 kg, diferenta este data de dieta daneza pe care o urmez (astazi este ziua a 7-a). Dintotdeauna am fost plinuta, dar de la 58-61 kg anul trecutam ajuns acum la 69 :(. Stiu de ce s-au adunat... intai stresul cu lucrarea de dizertatie, apoi stresul "oare gasesc job?", iar acum stresul "oare imi prelungeste contractul de munca?". Dar acum GATA! A venit momentul sa iau masuri.

Sport nu fac, pentru ca nu am timp :(. La 7 seara ajung acasa, ma pun pe invatat pentru un examen pe care-l voi da in primavara/vara (GMAT), apoi dorm, apoi iar la birou. Dupa ce termin dieta daneza planuiesc sa fac macar 20 min de sport pe zi, seara, acasa (Slim in 6, sau ceva asemanator).

Am ales dieta daneza ca un "quick fix", sa slabesc repede cateva kg ca sa am incredere ca se poate. Evident ca dupa dieta daneza, trebuie sa aleg o dieta pe termen lung cu care sa dau jos si restul de kg. Aici am nevoie de ajutorul vostru...>:D<

In ultimile 3 luni am incercat diverse diete... dar nu prea am reusit sa ma tin de ele. Dieta hipocalorica nu a mers pentru ca nu am rabdare sa cantaresc si sa masor orice mananc. Pofta de dulciuri mai am uneori, dar reusesc sa ma abtin in majoritatea timpului. Imi place sa mananc salate, lactate, oua. Alt lucru important e ca imi place sa mananc si mancare calda seara (gatesc zilnic). In principiu stiu ce e bun si ce nu e bun (paine nu prea mananc de vreo 2 luni, poate o felie-doua pe saptamana maxim). Ma gandeam sa urmez dieta South Beach, dar de fapt sunt dispusa sa urmez orice dieta care functioneaza doar cu 20 min sport/zi, care nu necesita numaratul strict al caloriilor, si care imi permite sa mananc o masa calda/zi (preferabil ar fi sa imi permita sa manac si fructe).

V-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta in alegerea pe care trebuie sa o fac!

Multumesc!

peku 08 dec 2010 21:41:25

Re: Program de slabit (dieta + sport)
 
Buna Olga,
As vrea sa te incurajez sa urmezi o dieta sanatoasa. Eu am tinut deta daneza si, cand au inceput durerile de stomac(din cauza ca dimineata se bea cafea pe stomacul gol), m-am oprit. Ai grija de sanatatea ta. Eu tin dieta scarsdale. Am tinut aceasta dieta si in urma cu cativa ani. Dar, din vina mea m-am ingrasat din nou. Este bine sa faci putin sport. Pielea va arata altfel, tonifiata. Iti doresc success in alegerea unei diete sanatoase si satisfacatoare.

Lilith 16 dec 2010 15:23:23

Re: Program de slabit (dieta + sport)
 
Multumesc Peku pentru sfaturi >:D<

Am inceput si eu sa tin Scarsdale (astazi e a doua zi) dupa ce am terminat dieta daneza. Eu am modificat dieta daneza, am mai inlocuit una-alta, de exemplu am baut ceai in loc de cafea, sunca de piept de pui in loc de miel, vita, etc. Oricum, dieta daneza nu as recomanda-o nici macar dusmanilor :)) Totusi, pentru mine a functionat ca si quick start. Plus ca acum, dupa dieta daneza, Scarsdale mi se pare BELSUG :D


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:20:21.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO