forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=37)
-   -   Stare de rau si tremuraturi in timpul dietei (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=12712)

justAlina 06 aug 2016 19:17:02

Stare de rau si tremuraturi in timpul dietei
 
Buna tuturor. Am cam multe kg in plus si am tot incercat sa reduc din alimente, dar mi se intampla ceva foarte neplacut, mai exact daca incerc sa inlocuiesc alimentele nesanatoase cu alimente mai sanatoase ma simt la fel de flamanda ca si cum nu as fi mancat nimic, mi-e rau, am niste tremuraturi si o stare de slabiciune, ma doare capul si sunt foarte iritabila. Acelasi lucru mi se intampla uneori dupa ce fac sport. De obicei mananc multa paine, de aceea m-am si ingrasat, cred, iar azi nu am mancat decat vreo 30 grame. Toata ziua mi-a fost rau si ma tremura si am o durere de cap apasatoare, am o senzatie de parca ma prabusesc in orice clipa. Am mancat azi 2 chiftele de dimineata cu o bucatica minuscula de paine, pe la 10 simteam ca ma ia cu lesin, am mai mancat o chifteluta. Pe la 12 efectiv mi s-a facut rau de foame, am mancat o salata cezar cu crutoane dar degeaba, starea de rau a persistat, durerea de cap nu a cedat nici acuma, seara. M-am pus sa dorm ca mi-era foarte rau, adineaori m-am trezit si am mai mancat o jumatate de melon, si ma simt groaznic, capul parca nu-i al meu, nici mainile nu le pot ridica, ca imi amortesc, si am o senzatie groaznica de lesin. Asa ceva mi s-a intamplat de fiecare data cand am incercat sa scot sau reduc painea din alimentatie. Vreau sa spun ca de cativa ani incoace mie mi-e cam foame constant, dimineata cand ma trezesc ma rupe groaznic foamea, de obicei mananc niste paine cu ceva si imi trece, dar cam la 3 ore mi-e foarte foame, si genul acela de foame care nu cedeaza cu o salata sau niste oua sau chiar cu carne, ci doar cu paine, paste, prajituri, etc. A mai patit cineva asa ceva? Stie cineva care ar putea fi explicatia?

Laura 06 aug 2016 22:47:26

Re: Stare de rau si tremuraturi in timpul dietei
 
Dupa cate zici tu aici, mi se pare ca mananci putin. Atat ai mancat toata ziua, 3 chiftele, o salata si jumate de melon? Tocmai ca ti.e foame dimineata, mananca sa te saturi, la amiaz o ciorba sau o supa pe langa felul doi ajuta sa te simti satula mai repede, si seara incearca proteina cu legume. Dureri de cap si eu am la dieta, dar slabiciuni nu prea....eu si mananc sa ma satur din alimente cat mai sanatoase.
A, inca ceva, nu ai stat in caldura? Eu de la caldura am stari asemanatoare cu ce ai descris tu.

rozica1965 07 aug 2016 07:58:07

Re: Stare de rau si tremuraturi in timpul dietei
 
Citat:

Anterior postat de Laura (Post 1420927)
Dupa cate zici tu aici, mi se pare ca mananci putin. Atat ai mancat toata ziua, 3 chiftele, o salata si jumate de melon? Tocmai ca ti.e foame dimineata, mananca sa te saturi, la amiaz o ciorba sau o supa pe langa felul doi ajuta sa te simti satula mai repede, si seara incearca proteina cu legume. Dureri de cap si eu am la dieta, dar slabiciuni nu prea....eu si mananc sa ma satur din alimente cat mai sanatoase.
A, inca ceva, nu ai stat in caldura? Eu de la caldura am stari asemanatoare cu ce ai descris tu.

Dupa cum scrie la profilul ei,sta in Anglia......deci sigur nu sta in caldura!;)
Mananca prea multi carbi rai.........si astia ii dau mai rau senzatia de foame! Cand incearca sa nu manance fainoase,intra in sevraj ca drogatii........si de asta tremura,e agitata,o doare capul,etc!

Laura 07 aug 2016 14:10:54

Re: Stare de rau si tremuraturi in timpul dietei
 
Nu am vazut ca sta in Anglia....da, ai dreptate cu sevrajul:))

justAlina 07 aug 2016 14:20:53

Re: Stare de rau si tremuraturi in timpul dietei
 
Da, la ora cand postasem atata am mancat, dar dupa calculatorul de aici se pare ca doua chiftele au 275 calorii, plus ca-s proteine, deci nu era chiar putin... Dupa ce am postat am mai mancat o omleta din doua oua si o salata de rosii. Per total am mancat ieri 1270 calorii x-( Cred ca are dreptate Rozica, cred ca e ca un fel de sevraj, caci eu mananc multa paine de obicei, dar nu pentru ca mi-ar place painea in mod deosebit, ci pentru ca doar dupa paine/fainooase imi trece foamea si durerea de cap, si asta se intampla de cativa ani, nu doar de cand m-am ingrasat. Si mai ciudat este ca aceasta senzatie o am si cand fac sport. Azi ma simt exact ca ieri, o stare oribila de slabiciune si o durere de cap apasatoare, nu-s in stare sa fac nimic.

justAlina 07 aug 2016 14:23:40

Re: Stare de rau si tremuraturi in timpul dietei
 
Erau 22 de grade ieri la noi, deci nu-s in pericol cu caldura :))

rozica1965 07 aug 2016 16:19:58

Re: Stare de rau si tremuraturi in timpul dietei
 
Citat:

Anterior postat de justAlina (Post 1420953)
Da, la ora cand postasem atata am mancat, dar dupa calculatorul de aici se pare ca doua chiftele au 275 calorii, plus ca-s proteine, deci nu era chiar putin... Dupa ce am postat am mai mancat o omleta din doua oua si o salata de rosii. Per total am mancat ieri 1270 calorii x-( Cred ca are dreptate Rozica, cred ca e ca un fel de sevraj, caci eu mananc multa paine de obicei, dar nu pentru ca mi-ar place painea in mod deosebit, ci pentru ca doar dupa paine/fainooase imi trece foamea si durerea de cap, si asta se intampla de cativa ani, nu doar de cand m-am ingrasat. Si mai ciudat este ca aceasta senzatie o am si cand fac sport. Azi ma simt exact ca ieri, o stare oribila de slabiciune si o durere de cap apasatoare, nu-s in stare sa fac nimic.

Iti propun sa citesti Rina1.......ca are si paine!:D

butterfly30 07 aug 2016 22:57:39

Re: Stare de rau si tremuraturi in timpul dietei
 
Citat:

Anterior postat de justAlina (Post 1420954)
Erau 22 de grade ieri la noi, deci nu-s in pericol cu caldura :))

Tu analize îți faci? Sa nu fie și un prediabet, ceva....:-/

justAlina 07 aug 2016 23:19:36

Re: Stare de rau si tremuraturi in timpul dietei
 
Tocmai ce mi le-am facut si erau toate bune. Ce nu mi-am facut niciodata ar fi niste dozari hormonale... Cam pe acolo ma duce gandul ca ar fi ceva in neregula...:-s

Zoe 08 aug 2016 08:17:25

Re: Stare de rau si tremuraturi in timpul dietei
 
să nu ai probleme de glicemie, dacă îţi trece răul cu pâine, paste, prăjituri.


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:07:36.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO