forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Operatii estetice (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=201)
-   -   Liposuctia (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=1014)

BOGDAN 16 aug 2009 14:02:07

Liposuctia
 
Ce este liposuctia?
Liposuctia reprezinta aspiratia grasimii prin metoda chirurgicala. Se realizeaza o mica incizie a grasimii subcatanate superficiale sau profunde. Este cea mai frecventa operatie estetica.

http://frumusete.ele.ro/images/poze/Silueta.gif

Cat dureaza spitalizarea?
O liposuctie minima nici nu necesita spitalizarea, se poate efectua in regim de internare ambulatoriu. O liposuctie mai importanta (cand este sustras mai mult de 1 Kg de grasime) necesita o supraveghere medicala de 48 de ore.

Zonele corporale unde se practica liposuctia
Cele mai frecvente zone in care se practica liposuctia sunt soldurile si coapsele. Se mai practica insa si in zona gatului, sanilor, abdomenului si genunchilor.

Cum se realizeaza?
De obicei se realizeaza sub anestezie generala, insa se poate efectua ocazional si sub anestezie locala. Se fac mici incizii in zone ascunse care permit introducerea instrumentelor medicale specifice. Stratul de grasime este intai fluidizat prin injectarea unui amestec de substante. Ulterior este introdus aparatul de aspirat si se indeparteaza stratul de grasime dorit.

Cat dureaza interventia?
Interventia dureaza in medie 1-2 ore pentru fiecare zona asupra careia se intervine.

Cum ne simtim dupa interventie?
Majoritatea pacientelor sunt incurajate sa inceapa sa se miste imediat dupa ce efectul anestezicului a disparut. La pacientele carora le-a fost extras un strat important de grasime li se recomanda sa ramana internate si peste noapte.

Recomandari post-operatorii
Zona care a fost supusa interventiei chirurgicale este protejata de un pansament special, aplicat foarte strans Acest pansament special are rol in stabilirea unui nou contur al siluetei sau al zonei asupra careia s-a intervenit, in impiedicarea sangelui sau altor fluide sa se acumuleze in zona aspirata Acest pansament special trebuie purtat in continuu doua saptamani dupa interventia chirurgicala si inca o luna in majoritatea timpului. Efortul fizic este interzis in aceasta perioada de timp.

Alte feluri de liposuctie
Liposuctia cu ultrasunete - Ultrasunetele sunt folosite pentru a fragmenta stratul de grasime. Operatia de aspirare va fi mai rapida si mai curata, insa pot aparea arsuri ale pielii in zonele cu un strat mai gros de piele.

Liposuctia oscilanta - Stratul de grasime este distrus mecanic prin introducerea unui tub care produce vibratii cu frecventa foarte rapida. Astfel stratul de grasime este indepartat rapid si nu exista riscul arsurilor de piele.

Ce procedura aleg?
Procedura este determinata de o combinatie de factori: zona exacta asupra careia se intervine, cantitatea de grasime ce urmeaza a fi indepartata, greutatea totala, consistenta pielii si tonusul muscular, tipul de distribuire a depozitelor de grasime, antecedentele medicale, obiceiurile alimentare, oscilatiile de greutate in timp, existenta sau nu a unui tratament medicamentos urmat...Procedura va fi aleasa impreuna cu chirurgul plastician.

Unde se efectueaza liposuctia?
Liposuctia este o procedura care se incadreaza in sectiunea de dermatologie - estetica - chirurgie estetica. Asadar se realizeaza in clinicile specializate in chirurgie estetica.

Costurile
Este bine de stiut inca de la inceput ca aceste costuri nu intra in categoria costurilor suportate de Casa de Asigurare a Sanatatii. In medie costurile unei liposuctii se ridica la 250 $ pentru o zona de interventie. In cazul liposuctiei in zona abdominala, se intervine in patru zone, deci costul se ridica in medie la 1000 $.

ianna 16 aug 2009 14:07:55

Re: Liposuctia
 
:-oatat de ieftin e in romania:-oaici preturile pentru o singura zona incep de la 3000 in sus...

BOGDAN 16 aug 2009 19:34:15

Re: Liposuctia
 
Astia asa zic. Pai pretul asta este fara spaga. Cu spaga se ajunge la cat ai zi tu.:D

huhu 16 aug 2009 19:52:22

Re: Liposuctia
 
ok...vin si eu cu o intrebare, un pic pe subiect: stie cineva daca UltraLipo chiar functioneaza?

BOGDAN 17 aug 2009 07:33:02

Re: Liposuctia
 
---- mesaj editat de admin. Incalcare regulament. Continut extern. Parerile altor persoane ---

BOGDAN 17 aug 2009 07:40:13

Re: Liposuctia
 
Cel mai sigur este sa incercati sa luati informatii de la persoanele care au facut liposuctie prin aceasta metoda. Asa la prima vedere metoda mi s-ar parea k, e asemanator cu principiul microundelor care incalzesc mancarea pe baza unor frecventa care fac sa fibreze moleculele de apa, iar prin frecarea moleculelor de apa intre ele se produce caldura.
Bagati o cana goala in cuptor si veti vedea ca o scoateti tot rece deorece nu are continut de apa.

Inca o data metoda pare k dar intereseaza-te mai mult. Cum eu nu am facut acest tratament nu pot sa-ti zic cu siguranta daca e k sau nu.
Poate cineva de pe site stie mai multe si ne poate lamuri.

huhu 17 aug 2009 09:06:28

Re: Liposuctia
 
da , Bogdan, cel mai sigur e sa aflu de la persoane pe care le cunosc cat de cat, tocmai de aia am si intrebat aici, pe forum, unde nu exista riscul ca cineva sa promoveze tratamentul in cauza doar pentru ca asta e job-ul ei/lui..
discutiile alea pe care le-ai gasit si le-ai postat aici le-am gasit si eu...
anyway:) ramane un mister nerezolvat, din moment ce niciuna dintre salbutele de-aici nu e familiarizata cu subiectul.

'neatza!

BOGDAN 17 aug 2009 10:32:38

Re: Liposuctia
 
Pentru cine te interesezi de aceasta procedura de eliminare a grasimilor? Ca vad ca tu stai bine cu 60.4kg la inaltimea ta.
Chiar vrei sa ajungi la 55 kg? Asta inseamna 21kg sub inaltimea. Mi se pare mult.
De ce vrei sa slabesti atat?

huhu 17 aug 2009 10:43:43

Re: Liposuctia
 
ma interesez de chestia asta pentru mine, ca o curiozitate, dar pana la pusul in practica mai e cale lunga...mai ales ca sunt o sceptica:)
nu stiu daca vreau intr-adevar sa ajung la 55, e un numar la care m-am gandit atunci cand am inceput dieta si eram foarte nemultumita de cum aratam. o sa ma opresc in momentul in care picioarele mele n-o sa mai fie asa dolofane, dar asta habar n-am cand o sa se intample :) mi-as dori sa incap intr-un jeans marimea 38...si cred ca mai sunt centimetri buni de dat jos pana ce-o s-ajung acolo.

Slabuta 18 aug 2009 13:49:32

Re: Liposuctia
 
*Heli, nu stiu nimic de aceasta procedura.

Dar am amice care au apelat la proceduri de liposuctie.

Ce stiu de la ele este, ca in zona in care ti se face liposuctia, nu te mai ingrasi never, dar daca mai pui un kg, sa zic sarcina, sau se mai ingrasa omul de sarbatori, la una de exemplu i s-a facut un sac de grasime la cot :-o
Explicatia este simpla, grasimile, nu se inmultesc, adica nu cresc in numar, cand tu te ingrasi, ci se umfla, ei, in zona in care s-a facut interventia, practic poti spune ca ele sunt distruse, dar te ingrasi in niste locuri total neasteptate ;)

Asa mi s-a explicat:-s


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:46:01.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO