forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Operatii gastrice (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=199)
-   -   Operatie de bypass gastric/inel gastric (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3134)

Slabuta 14 mar 2010 20:10:57

Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Slabutelor, v-ati face o operatie de bypass/inel gastric, pentru a slabi?

andra_aly 14 mar 2010 20:18:12

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
eu nu as alege nimik care implica "bisturiul". nici pentru a slabi, nici ptr altceva:-s
stiu, poate credeti ca sunt demodata(asa cum mi s-a mai spus). dar eu nu sunt de acord cu asa ceva. mai bine mananc putin si asa stiu ca slabesc frumos si sigur. fara nimik care tine de cuvantul operatie. ma apuka frica cand aud cuvantul acesta:-s

drama queen 14 mar 2010 20:35:30

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
sincer nu as apela la asa ceva:)

raluka 14 mar 2010 20:51:43

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
eu stiam ca aceasta operatie se face numai in cazuri de obezitate extrema:( cand alte solutii,diete au dat gres.eu din fericire nu am ajuns la obezitate dar eram supraponderala.
daca as fi fost in situatia de a avea nevoie si mi s-ar recomanda as accepta.si nu pentru ca e calea cea mai usoara ci datorita faptului ca e ultima mea sansa si altfel voi muri.oricum ai lua-o orice operatie este riscanta dar trebuie fetelor sa ne gandim la sanatatea noastra pentru ca daca tu nu o faci pe nimeni nu o sa intereseze.

ras_cristalin 15 mar 2010 08:40:49

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Sa imi fac eu cicatrice pe abdomenul meu care nici macar nu are vergeturi (inca) ?
Neah :)
Plus ca dau atatia bani, plus ca se poate si altfel.
Drept e ca n-am ajuns niciodata la obezitate de niciun fel... nu stiu cum as gandi atunci.

Alina82 16 aug 2010 18:03:54

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Fetelor eu ma incadram la grad de obezitate 1 cand am venit printre voi dar cu toate astea sincer niciodata nu m-am gandit sa apelez la o astfel de solutie.De fapt trebuie sa rectific,prima data cand am auzit de bypass gastric imi suradea ideea poi am intrat pe net si am inceput sa studiez ce inseamna,am vazut prin ce au trecut o gramada de oameni care au facut astfel de interventii si am atunci am spus clar NU.In afara de anestezie,taietura mai esi faptul k nu mai tin minte cat timp nu ai voie sa mananci nimic solid pt k iti face rau plus k slabesti de obicei destul de repede si esti cam obligat dupa sa iti faci si operatii de indepartare a pielii in exces si daca toate astea nu m-ar fi convins majoritatea oamenilor care au facut astfel de interventi ulterior au facut fel de fel de boli tocmai din cauza schimbarilor ce se petreceau in organism din cauza acestui minunat bypass.Si daca mi s-ar spune k mor daca nu slabesc tot nu m-as opera ci pur si simplu m-as apuca de dieta si sport.

iirriinnuuccaa 25 oct 2010 14:38:42

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Vad ca la subiect au raspuns doar persoane care au 50 kg :D maxim 78...
Operatia chirurgicala se recomanda in cazul obezitatii MORBIDE, cand dietele clasice NU functioneaza...

Mi-ar place sa citesc si parerile fetelor care sunt in aceasta situatie

>:D<

Slabuta 25 oct 2010 14:40:20

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Citat:

Anterior postat de iirriinnuuccaa (Post 379743)
Vad ca la subiect au raspuns doar persoane care au 50 kg :D maxim 78...
Operatia chirurgicala se recomanda in cazul obezitatii MORBIDE, cand dietele clasice NU functioneaza...

Mi-ar place sa citesc si parerile fetelor care sunt in aceasta situatie

>:D<

Uite aici este o poveste a unei slabute cu mai multe kg :)
http://forum.slabute.ro/arhiva-jurna...ghlight=bypass

DrIulia2010 25 oct 2010 14:44:10

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Citat:

Anterior postat de iirriinnuuccaa (Post 379743)
Vad ca la subiect au raspuns doar persoane care au 50 kg :D maxim 78...
Operatia chirurgicala se recomanda in cazul obezitatii MORBIDE, cand dietele clasice NU functioneaza...

Mi-ar place sa citesc si parerile fetelor care sunt in aceasta situatie

>:D<


Nu exista ca o dieta echilibrata sa nu dea rezultate!!!

Problemele nu se sfarsesc odata cu interventia chirurgicala,dupa operatia de bypass grastric trebuie neaparat urmata o dieta sanatoasa iar pe viitor neaparat alimentatie sanatoasa.

deadcountess 25 oct 2010 14:48:17

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Citat:

Anterior postat de Alina82 (Post 291538)
Fetelor eu ma incadram la grad de obezitate 1 cand am venit printre voi dar cu toate astea sincer niciodata nu m-am gandit sa apelez la o astfel de solutie.De fapt trebuie sa rectific,prima data cand am auzit de bypass gastric imi suradea ideea poi am intrat pe net si am inceput sa studiez ce inseamna,am vazut prin ce au trecut o gramada de oameni care au facut astfel de interventii si am atunci am spus clar NU.In afara de anestezie,taietura mai esi faptul k nu mai tin minte cat timp nu ai voie sa mananci nimic solid pt k iti face rau plus k slabesti de obicei destul de repede si esti cam obligat dupa sa iti faci si operatii de indepartare a pielii in exces si daca toate astea nu m-ar fi convins majoritatea oamenilor care au facut astfel de interventi ulterior au facut fel de fel de boli tocmai din cauza schimbarilor ce se petreceau in organism din cauza acestui minunat bypass.Si daca mi s-ar spune k mor daca nu slabesc tot nu m-as opera ci pur si simplu m-as apuca de dieta si sport.

La 100 kg la 1,75 m nici nu era cazul, dar imagineaza-ti o persoana de 1,50m si 180kg. Crezi ca are vre-o posibilitate fizica sa faca sport?

Am votat nu in cazul meu, dar exista si cazuri unde este singura sansa.

Slabuta 25 oct 2010 14:52:12

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 379756)



Nu exista ca o dieta echilibrata sa nu dea rezultate!!!

Problemele nu se sfarsesc odata cu interventia chirurgicala,dupa operatia de bypass grastric trebuie neaparat urmata o dieta sanatoasa iar pe viitor neaparat alimentatie sanatoasa.

Adevarat Iulia. :)

Operatia ti-a rezolvat efectul (kg) dar nu si cauza.

Am vazut ca sunt multe cazuri in care dupa operatie se mananca la fel de necontrolat si nesanatos. :(

Chiar si Ampera care si-a facut aceasta interventie avea episoade de mancat nesanatos.

Ma gandesc ca daca alegi sa slabesti schimband alimentatia, ai la dispozitie mai mult timp, sigur in jur de 1 an, si asa creierul se obisnuieste cu noua viata, in schimb dupa o operatie nu ai cum sa te resetezi si sa gandesti peste noapte altfel.

dorutza 25 oct 2010 15:07:51

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
eu am votat nu stiu.
normal ca acuma raspunsul e nu. pentru ca nu e cazul. creierul meu e setat ca doar prin sport si mancare echilibrata se poate slabi.
nu as vrea vreodata sa ajung in aceasta situatie. peste 100 de kg. :( atunci probabil ca se schimba si gandirea si toate.

DrIulia2010 25 oct 2010 15:16:32

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 379768)


Adevarat Iulia. :)

Operatia ti-a rezolvat efectul (kg) dar nu si cauza.

Am vazut ca sunt multe cazuri in care dupa operatie se mananca la fel de necontrolat si nesanatos. :(

Chiar si Ampera care si-a facut aceasta interventie avea episoade de mancat nesanatos.

Ma gandesc ca daca alegi sa slabesti schimband alimentatia, ai la dispozitie mai mult timp, sigur in jur de 1 an, si asa creierul se obisnuieste cu noua viata, in schimb dupa o operatie nu ai cum sa te resetezi si sa gandesti peste noapte altfel.


Cei care aleg sa faca aceasta interventie trebuie sa stie ca nu rezolva problema prin introducerea inelului gastric,ba mai mult "greul" abia dupa operatie incepe.

dara 26 oct 2010 00:37:13

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Cea mai "funny" mi se pare faza ca sunt persoane care dau 3000 eur pe o astfel de operatie, dar n-ar face de banii aceia psihoterapie in loc de operatie, ca sa nu mai manance in exces.

iirriinnuuccaa 26 oct 2010 14:38:12

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 379756)



Nu exista ca o dieta echilibrata sa nu dea rezultate!!!
.

Exista cazurile de dereglari hormonale, totusi :)

Si persoanele care in urma unor traume personale ( abuz sexual, viol, etc) au nevoie sa manance in exces( si astfel dietele nu sunt respectate sau nu au continuitate) pentru a forma din corpul lor o "fortareata" care sa le protejeze de astfel de traume...

Cum zicea cineva aici, e nevoie de psihoterapie pentru a face schimbari sanatoase in stilul de viata, si implicit a slabi...

cutesuzy 31 oct 2010 12:36:12

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
particip si eu la sondaj, pentru ca mi se pare un subiect foarte important. nu stiu care este rata obezitatii in romania, dar stiu sigur ca e in crestere si e foarte posibil ca viitoarele generatii, copiii nostri, sa aiba aceeasi soarta ca a americanilor care sunt ridicati din case cu macaraua. eu una nu mi-as face o astfel de operatie, dar nu sunt impotriva ei, atunci cand reprezinta singura sansa la viata a unui om.

Slabuta 31 oct 2010 12:46:26

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Citat:

Anterior postat de cutesuzy (Post 386037)
particip si eu la sondaj, pentru ca mi se pare un subiect foarte important. nu stiu care este rata obezitatii in romania, dar stiu sigur ca e in crestere si e foarte posibil ca viitoarele generatii, copiii nostri, sa aiba aceeasi soarta ca a americanilor care sunt ridicati din case cu macaraua. eu una nu mi-as face o astfel de operatie, dar nu sunt impotriva ei, atunci cand reprezinta singura sansa la viata a unui om.

Ideea de a crea aceasta comunitate a venit tocmai din cauza cresterii procentului de obezitate din Romania si de a impiedica sa ajungem acolo unde sunt tari ca USA. :)
In acest moment, exista informatii potrivit carora ~40% sufera de obezitate in Romania.

Doar in 2 ani, in comunitatea slabutelor, s-au slabit 18.036 kg si este un inceput foarte bun. :)

Trebuie doar sa iti doresti sa fii un om normal, informarea este in jurul nostru, nu ne mai impiedica nimic sa fim in forma. :)

Ca sa ajungi la o greutatea la care singura solutie este operatia, trebuie sa treaca ceva timp, nu te transformi intr-o noapte :) Deci, ai timp sa te opresti si sa ceri ajutor. :)

Alina82 31 oct 2010 12:57:58

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 386039)


Ideea de a crea aceasta comunitate a venit tocmai din cauza cresterii procentului de obezitate din Romania si de a impiedica sa ajungem acolo unde sunt tari ca USA. :)
In acest moment, exista informatii potrivit carora ~40% sufera de obezitate in Romania.

Doar in 2 ani, in comunitatea slabutelor, s-au slabit 18.036 kg si este un inceput foarte bun. :)

Trebuie doar sa iti doresti sa fii un om normal, informarea este in jurul nostru, nu ne mai impiedica nimic sa fim in forma. :)

Ca sa ajungi la o greutatea la care singura solutie este operatia, trebuie sa treaca ceva timp, nu te transformi intr-o noapte :) Deci, ai timp sa te opresti si sa ceri ajutor. :)

Perfect de acord cu tine Slabuta:)
Si poi sunt pe site cateva fete care cu toate ca aveau o greutate mare au demonstrat k se poate slabi si fara operatii Crissa,Rozica...deci chiar e vb doar de vointza...sincer aici in Italia exista multe pers care fac operatia asta,au si un forum al celor operati si sincer ce am citit acolo ma ingrozeste...dupa operatie multe persoane nu se gandesc sa isi pondereze felul de a manca ci se bucura k akm pot manca tot ce vor in cantitati mici si slabesc...dar in timp va duce fix in punctul de unde au plecat...:(

iirriinnuuccaa 01 nov 2010 12:56:49

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Citat:

Anterior postat de Alina82 (Post 386044)

dupa operatie multe persoane nu se gandesc sa isi pondereze felul de a manca ci se bucura k akm pot manca tot ce vor in cantitati mici si slabesc...dar in timp va duce fix in punctul de unde au plecat...:(

Eu asta nu inteleg...
Daca ai un stomac de 70 ml dupa operatie, cum e posibil sa ajungi iar, la 150 kg???

Alina82 01 nov 2010 13:22:50

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Citat:

Anterior postat de iirriinnuuccaa (Post 386969)
Eu asta nu inteleg...
Daca ai un stomac de 70 ml dupa operatie, cum e posibil sa ajungi iar, la 150 kg???

Pt k stomacul e un organ care in timp se dilata...deci initial nu te vei ingrasa dar dak continui sa mananci cu timpul va ajunge de unde ai plecat...asa k tot un stil sanatos de alimentatie si putina abtinere trebuie k sa poti sa te mentii:)

Whaley 03 mai 2011 08:02:43

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 386039)


Ca sa ajungi la o greutatea la care singura solutie este operatia, trebuie sa treaca ceva timp, nu te transformi intr-o noapte :) Deci, ai timp sa te opresti si sa ceri ajutor. :)

Corect. Nicio dereglare (fie ea fizica sau psihica) nu te ingrasa in 2 zile (sau saptamani). In mod normal, orice om isi poate da seama ca nu e in regula dupa primele 5-10 kg in plus, nu trebuie sa se adune 50 ca sa fie deja o amenintare serioasa la adresa sanatatii si sa fii obligat sa faci bypass, si chiar la +50 kg cu disciplina si ambitie se poate slabi.

Eu cunosc 2 persoane care se gandesc sa faca operatia. Una dintre ele s-a ingrasat in aceleasi conditii ca mine si, la un moment dat, aveam aceeasi greutate. De ce a ajuns sa adauge kile in plus si sa ajunga aici? Pentru ca nu iese din acelasi pattern stupid in care se zbat foarte multe persoane cu probleme de greutate: tine regim 1-2 saptamani, apoi se cantareste, vede ca a slabit 2-3 kile si decide ca e momentul sa se "premieze". Cu o pizza mare si o bere, sua ceva dulce, etc. A doua zi se mai "premiaza" un pic. apoi, intr-o saptamana, nu mai da jos decat 1 kil. Bun si ala, mai baga "ceva bun" o zi, doua. Si tot asa, inca 2-3 saptamani, pana nu mai slabeste. Atunci decide ca are "metabolismul prost" si se lasa de regim pentru cateva luni, timp in care mai acumuleaza cateva kg bune. Si tot asa de 2 ani, in care eu am avut timp sa ajung la greutatea normala, in conditiile in care avem povesti comparabile: amandoua avem copii de varste apropiate, barbati care vin seara de la munca, stam acasa in CIC si veniturile per familie sunt in mare tot pe-acolo.
Raspunsul: ea nu poate fara (dulciuri, pizza, mancare chinezeasca, un kil de fructe la o masa).

Sounds familliar? :-s Nu e barfa, e prietena mea si mi-e draga si mor de ciuda cand vad ca nu se aduna. Am spus povestea pentru ca mi se pare tipica pentru multe persoane (chiar si de aici, am citit de multe ori prin forum povesti care seamana pana la un punct).

Fetelor, SE POATE. Oricine poate trai fara junk food si dulciuri si oricine se poate abtine. Important e sa vrei si sa strangi din dinti o saptamana, doua, pana cand iti intri in ritm si scapi de dependenta de dulciuri. Nu exista om sa nu poata slabi.

kasty 26 mar 2012 13:05:11

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
:)
este f ciudat.... eu am kg multe dar as spune Nu unei operatii
De ce?
Categoric nu pt ca imi este frica, doar ca se poate si fara
Asa cred, desi am peste 100 kg.
In primul rand discutati despre aceste operatii efectuate in strainatate: SUA , M. BRITANIE
Am privit pe zone reality aceste subiecte, dar ei dupa operatie au consultari psihologice, sunt monitorizati si educati cum sa manance.....Romania este departe de asa ceva....
Nici doctorii si nici pacienti nu sunt pregatiti pt asa ceva
O persoana de 180 kg nu poate face sport, corect, dar poate face plimbari... initial 30 min apoi incet incet se creste ritmul..... daca se vrea se poate
Eu m-am trezit la realitate tarziu, dupa 7 ani in care de la 63 kg am ajuns la 112....mi-am gasit scuze, motive doar pt ca imi placea sa mananc.
Dar acum m-am hotarat sa schimb ceva pt ca pot .
Nu trebuie sa tii dieta ci doar sa adopti un stil de viata sanatos.
TREBUIE SA VREI !
:)

DrIulia2010 26 mar 2012 13:11:42

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Citat:

Anterior postat de kasty (Post 995316)
:)
este f ciudat.... eu am kg multe dar as spune Nu unei operatii
De ce?
Categoric nu pt ca imi este frica, doar ca se poate si fara
Asa cred, desi am peste 100 kg.
In primul rand discutati despre aceste operatii efectuate in strainatate: SUA , M. BRITANIE
Am privit pe zone reality aceste subiecte, dar ei dupa operatie au consultari psihologice, sunt monitorizati si educati cum sa manance.....Romania este departe de asa ceva....
Nici doctorii si nici pacienti nu sunt pregatiti pt asa ceva
O persoana de 180 kg nu poate face sport, corect, dar poate face plimbari... initial 30 min apoi incet incet se creste ritmul..... daca se vrea se poate
Eu m-am trezit la realitate tarziu, dupa 7 ani in care de la 63 kg am ajuns la 112....mi-am gasit scuze, motive doar pt ca imi placea sa mananc.
Dar acum m-am hotarat sa schimb ceva pt ca pot .
Nu trebuie sa tii dieta ci doar sa adopti un stil de viata sanatos.
TREBUIE SA VREI !
:)

Si in Romania dupa o interventie de acest gen,pacientii au parte de consiliere psihologica si nutritionala.

deadcountess 01 oct 2013 12:57:40

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Citat:

Anterior postat de kasty (Post 995316)
:)
O persoana de 180 kg nu poate face sport, corect, dar poate face plimbari... initial 30 min apoi incet incet se creste ritmul..... daca se vrea se poate
...
Nu trebuie sa tii dieta ci doar sa adopti un stil de viata sanatos.
TREBUIE SA VREI !
:)

O persoana de 180 de kg (aici ma refer la femei cu o inaltime intre 1,50-1,70, nu la atleti uriasi) abia se ridica, nu merge pe jos jumate de ora.

Citat:

Anterior postat de Flaviutza232 (Post 1301953)
Buna! Eu sunt Adina, am 28 de ani si acum anul trecut prietenul meu, m-a cerut de sotie. Normal am fost coplesita de bucurie si deja ma imaginam in rochia de mireasa. Numai ca aveam o problema…mare. Greutatea! Asa ca in iarna lui 2013 mi-am facut operatia gastric sleeve si am pierdut 30 de kg. Nu a fost deloc usor, chiar m-am temut, dar atat de mult mi-am dorit sa o fac, incat m-am lasat in totalitate pe mana medicilor. Si bine am facut! Chiar a meritat efortul, iar doctorul care m-a operat, Dl. Moldoveanu Bogdan m-a surprins in mod placut, acordandu-mi sfaturi, consiliere si ajutandu-ma sa gestionez situatia. Pentru ca dupa operatie, dumnealui mi-a conceput un regim. Nu pot decat sa fiu profund recunoscatoare echipei medicale de la Spitalul din Brasov Sfantul Constantin si sa va spun ca luna viitoare ma marit! Si da, arat cum mi-am dorit!:D;;)

la 90 de kg la 1,70 nu prea era cazul, operatia se recomanda in cazuri de obezitate morbida :)

ecaterinakty 13 oct 2014 00:09:18

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Buna tuturor!Dupa o viata de diete si regimuri am hotarat sa recurg la chirurgia bariatrica pt.ca am un IMC de 46 ceea ce inseamna obezitate morbida.Doar in ultimul an m-am ingrasat 55kg.Nu am fost niciodata asa de grasa.Si eu nu intelegeam cum pot oamenii sa depaseasca 100kg,cum se pot ingrasa asa de mult fara sa i-a masuri? Analizele mi-au iesit surprinzator de bune dar cum mi-a zis si doctorul Mor sanatoasa!:) Mi-ar placea ca persoane care au trecut prin operatii de reducere a stomacului dar si cele care au avut IMC peste 40 sa posteze experienta lor.Ar ajuta multa lume,inclusiv pe mine!Obezitatea este o boala si trebuie tratata! Ce usor criticam si jignim fara sa stim cu adevarat prin ce trec aceste persoane!AM NEVOIE DE PERSOANE CALDE SI DRAGI PT. A INVINGE IN aceasta LUPTA impotriva KG! O sa revin sa povestesc si experienta mea dupa operatie pt.ca stiu ca mule persoane sunt in aceasta situatie!>:D<>:D<>:D<>:D<

rozica1965 13 oct 2014 07:22:32

Re: Operatie de bypass gastric/inel gastric
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 1301963)
O persoana de 180 de kg (aici ma refer la femei cu o inaltime intre 1,50-1,70, nu la atleti uriasi) abia se ridica, nu merge pe jos jumate de ora.



la 90 de kg la 1,70 nu prea era cazul, operatia se recomanda in cazuri de obezitate morbida :)

Asa este!!!!!!!
Numai tinerii mai pot merge la 180 de kg,corpul lor e mai puternic!


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:35:02.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO