forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Pastile slabit (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=200)
-   -   Reductil (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=434)

Slabuta 23 apr 2009 13:12:08

Reductil
 
Topic despre pastilele Reductil.
Pareri pro, contra... Daca l-ati folosit, ce rezultate ati avut...?

cristinac 23 apr 2009 13:24:55

Pareri de pe net
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 4186)
Topic despre pastilele Reductil.
Pareri pro, contra... Daca l-ati folosit, ce rezultate ati avut...?


eu nu am folosit aceste pastile,dar am dat un search pe net si am gasit tot felul de pareri si contra si pro.le postez aici, poate ajuta:-/

Parerea I
Citat:

Eu una nu l-am suportat,mi s-a parut un medicament foarte bun,am slabit si eu si mama mea cu ajutorul lui...in schimb eu am avut palpitatii si tahicardie exact cum scrie in prospectul lui la efecte adverse si kg date jos nici nu s-au mentinut.Efectul de yo-yo al oricarei metode de slabit si-a zis cuvantul.

Parerea II
Citat:

am luat vreo 6 luni reductil la recomandarea dr , dupa care am mentinut obiceiurile formate in perioada in care l-am luat . mancat mai putin cantitativ si slab caloric . dar la noi a devenit un mod de viata . la fel mananca toata lumea in casa si ne simtim bine si dpdv al sanatatii .
mananc disociat pe mese si cam la 3-4 ore . asa nu lasi sa ti se faca foarte foame si obligi si organismul sa lucreze , sa arda caloriile . totul e sa ai rabdare si sa nu revii la vechile obiceiuri nici in zilele , saptamanile , lunile , in care stai pe loc .
eu am stat aproape un an de zile la 70 dar pot sa spun ca sunt mandra de mine ca macar n-am pus nimic la loc . tot ce am dat jos , dat a ramas .

Parerea III
Citat:

buna...sa va zic si eu povestea mea cu Reductil....
am luat R de 10 mg la recomandarea medicului timp de 4 luni timp in care am slabit 20 de kg.....
in tot acest timp nu pot spune ca m-am simtit rau de la pastile....aveam gura uscata exact cum scrie si in prospect dar asta ma facea sa beau multa apa si deci era in favoarea mea.....am avut cateva ameteli datorate faptului ca nu prea mancam......
partea rea pe care am observato era ca incepusem sa ma balbai si starea asta avansa....ma balbaiam din ce in ce mai rau.....deschideam gura sa spun ceva si pur si simplu nu ieseau toate literele......
dupa ce am renuntat la pastile mi-a trecut balbaiala in timp, am luat inapoi vreo 3 kg in prima luna, apoi m-am mentinut vreo 4 luni.....dupa asta a urmat licenta si stresul aferent.....am mancat aiurea si zi si noapte.....simteam nevoia sa manac dulce si toate astea m-au dus de unde am plecat.....
am reincercat R dar nu a mai avut efect....am crescut la 15 mg si tot degeaba....
cam asta e povestea mea....


Parerea IV
Citat:

"Stiu de la fostele mele colege farmaciste ca nu e indicat nici Reductilul, nici Xenicalul. Cititi prospectul cu atentie si vedeti ce contine.

Apoi, mai e ceva: persoana va slabi, sa zicem, cat timp ia pastilele, dar dupa ce intrerupe efectul lor se vad duce. Si atunci, ce face, ia pastile toata viata ca sa slabeasca?"


Parerea V
Citat:

"o intrebare la care pot sa raspund fara sa clipesc! am fost in echipa de "lansare" a medicamentului pe piata romana, initial a fost produs de Knoll BASF Farma din Germania, si acu e sub sigla Abbott, care a cumparat BASF.

cu reductilul e in felul urmator: el initial a fost proiectat acu jde ani in state, ca medicament impotriva depresiilor. sustine productia de serotonina din creier (hipotalamus), care serotonina e responsabila pt. "buna dispozitie" a noastra. dupa studii indelungate, au constatat ca oamenilor nu le crestea indeajuns gradul de "optimism", in schimb ca reactie adversa avea inhibarea poftei de mancare. si atunci, s-a produs schimbarea, si se foloseste acum ca medicament impotriva obezitatii, dar continua sa aiba si efecte benefice la nivelul psihicului (mai ales ca se leaga una de alta, sunt oameni care atunci cand sunt deprimati se apuca sa manance in prostie). actioneaza la nivelul hipotalamusului si inhiba pofta de mancare, in felul asta pacientul nu mai sufera de foame (asa cum fac eu cand tin cura de slabire), pt ca nu-i mai este foame. ca rezultat se obtine in timp micsorarea considerabila a volumului stomacal, asa ca nici dupa incheiera tratamentului nu mai poti sa torni in tine mancare ca pe vremuri...

prin urmare: Reductil NU se ia in cazuri de "slabit cosmetic", in nici un caz. il iei daca esti obez (poti sa-ti calculezi IMC-ul [indecele masei corporale] si sa vezi in ce limite te incadrezi). ca orice medicament care are actiune la nivelul creierului, trebuie tratat cu mare seriozitate si luat numai la sfatul medicului! nu ajunge doar sa iei Reductil ca sa slabesti, trebuie modificat si comportamentul alimentar (exista pe vremea lansarii un soi de harta de nutritie pe parcursul tratamentului, intrebati medicii de ea). in multe cazuri reactia adversa cea mai nasoala e ca apare uscaciunea gurii (trebuie baut mult lichid!). in rest, cat am fost eu la Abbott n-am auzit oameni sa se planga de Reductil. e bine tolerat, dar scump ca dracu. am inteles ca e in schema de compensate acum...

P.S. maaama ce vremuri!!! si ce chef misto de lansare! si ce congrese medicale faine dupa aiaaaa eheeee, tinerete, tinerete!

acu, poate vorbeste "exercitiu de promovare a Reductil" din mine, dar Xenicalul (care are tot ac. gama de actiune ca Reductilul) are f. multe efecte secundare negative!!!! atentie mare! la Xenical riscul de dieta Yo-Yo, care-i cel mai nasol (slabesti brusc, te ingrasi brusc) e mult mai mare decat la Reductil (am explicat de ce).

normal ca daca ajungi obez, n-ajungi peste noapte. sunt dereglari glandulare si de obiceiuri alimentare. nu poti lua Reductil toata viata, normal, rolul lui este ajute pacientii sa reduca obezitatea (si riscul de diabet, probleme cu oasele, coronariene, etc), dar si pacientul trebuie sa faca ceva, nu cum a intrerupt tratamentul se muta-n frigider si mananca pana... la tratamentul cu Reductil trebuie MUSAI si contributia pacientului, de a-si schimba obiceiurile alimentare. daca totul merge bine, pe luna dai jos 5% din greutate.

si inca o chestie interesanta: Reductil merge f. bine la obezitatea de tip "mar" (adica obezii rotunzi, mai exista si obezitatea de tip "para" cand pacientii sunt relativ ingusti in partea superioara a corpului, si dupa aia de la mijloc in jos sunt obezi-obezi. genul ala de obezitate e mai greu de tratat)"


Shorty 23 apr 2009 17:02:51

Eu am o cutie de reductil acasa..si din cate am studiat inainte sa le cumpar am ajuns la concluzia ca erau cele mai ok in domeniu..cu conditia sa fi obez...dupa cum scris si mai sus..nu sunt pentru slabit cosmetic..sunt pentru oameni cu probleme serioase

Din cate am citit am vazut ca au avut efect doar la persoanele care erau obeze si majoritatea persoanelor care au slabit cu ele au avut anumite simptome neplacute...printre cele mai frecvente era senzatia de sete, dureri de cap si insomnii...

Pana sa imi aduca cutia persoana care am rugat-o m-am apucat de mancat sanatos si cand mi le-a adus nu am considerat necesar sa le mai incep...le am si acum le tin la naftalina :D

Si aviz amatoarelor: nu inlatura efectul yo-yo..acesta va aparea daca in momentul in care renuntam la pastile ne intoarcem la obiceiuri nesanatoase..cu sau fara pastile trebuie mancat sanatos..si daca iei pastile cand nu le mai iei trebuie sa continui sa mananci sanatos...

Slabuta 23 apr 2009 17:07:37

Citat:

Anterior postat de Shorty (Post 4206)
Eu am o cutie de reductil acasa..si din cate am studiat inainte sa le cumpar am ajuns la concluzia ca erau cele mai ok in domeniu..cu conditia sa fi obez...dupa cum scris si mai sus..nu sunt pentru slabit cosmetic..sunt pentru oameni cu probleme serioase

Din cate am citit am vazut ca au avut efect doar la persoanele care erau obeze si majoritatea persoanelor care au slabit cu ele au avut anumite simptome neplacute...printre cele mai frecvente era senzatia de sete, dureri de cap si insomnii...

Pana sa imi aduca cutia persoana care am rugat-o m-am apucat de mancat sanatos si cand mi le-a adus nu am considerat necesar sa le mai incep...le am si acum le tin la naftalina :D

Si aviz amatoarelor: nu inlatura efectul yo-yo..acesta va aparea daca in momentul in care renuntam la pastile ne intoarcem la obiceiuri nesanatoase..cu sau fara pastile trebuie mancat sanatos..si daca iei pastile cand nu le mai iei trebuie sa continui sa mananci sanatos...

Deci, astea sunt despre care imi spuneai ca le-ai cumparat si nu le-ai mai folosit. :D

andreyutza 23 apr 2009 23:38:56

Am slabit si eu cu ele primele 10 kg ..fara sa am reactii adverse....poate doar o usoara insomnie care oricum imi era necesara fiind perioada de sesiune. Am mai scris si in alt topic despre asta.

zana_el 24 apr 2009 17:39:37

am luat si reductil 2 luni de zile..fara nici un rezultat...si precizez ca am mancat numai cereale cu lapte f slab, supa de legume, salata cu ton si apa multa..nu dulciuri..nu abuz de nimic..de aia am facut si analize sa vad poate am probleme ceva.pentru ca nu reusesc sa scad sub 66...fluctuez intre 66-67 de 4 luni..sunt disperata..sper sa slabesc totusi de data asta:-s...

zana_el 24 apr 2009 23:13:56

dar nici reactii adverse n-am avut...caderea parului...somnolenta..greata...sau alte lucruri care s-au scris ca sunt efecte secundare date de medicament...deci depinde de la persoana la persoana...

Shorty 25 apr 2009 08:03:09

Re: Reductil
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 4209)
Deci, astea sunt despre care imi spuneai ca le-ai cumparat si nu le-ai mai folosit. :D

Dap..tin cutia intr-un dulap...o tin ca asigurare...in cazul in care patesc ce am patit in ianuarie..de mancam ca proasta si orice as fi facut nu ma puteam opri din mancat seara..efectiv nu mai aveam vointa si de aia era disperata sa ma apuc de pastile...asa le tin acolo si de cate ori le vad sper sa nu fie nevoie sa ma apuc de ele niciodata si sa le arunc peste 2 ani pentru ca au expirat :D

Shorty 25 apr 2009 08:12:29

Re: Reductil
 
Citat:

Anterior postat de zana_el (Post 4427)
am luat si reductil 2 luni de zile..fara nici un rezultat...si precizez ca am mancat numai cereale cu lapte f slab, supa de legume, salata cu ton si apa multa..nu dulciuri..nu abuz de nimic..de aia am facut si analize sa vad poate am probleme ceva.pentru ca nu reusesc sa scad sub 66...fluctuez intre 66-67 de 4 luni..sunt disperata..sper sa slabesc totusi de data asta:-s...


tu nu te incadrezi la obezitate si nici nu ar fi trebuit sa iei reductil...nu cred ca ai bmi>30..si dupa cum ziceam si in postul meu de mai sus..reductilul nu are efect decat la persoane care sunt obeze

tu nu ai asa mult kilograme asa ca eu te sfatuiesc sa nu mai iei pastile..mai ales de genul reductil...din cate am citit ele efectiv iti omoara senzatia de foame controland creierul...asa ca parerea mea..daca nu aveti o problema grava fugiti de pastile cat puteti.

grasuta88 07 mai 2009 21:16:43

Re: Reductil
 
Buna fetelor, am citit pe blogul unui medic edocrinolog si al unei consultante in nutritie si fitness k aceste pastile inhiba centrul foamei si folosit timp indelungat iti omoara neuronii:-s si este folosit numai pentru obezi(numai la recomandarea medicului).Fiti atente pentru k o prietena a mea a luat Reductil dupa ce a nascut si din cauza lipsei de mancare a facut ulcer:-s. M-ai bine va luptati cu kg in plus prin dieta si sport :P


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:27:44.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO