forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Pregatirea pentru slabire (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Alimente care nu trebuiesc combinate? (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=2239)

yulya 15 ian 2010 15:06:31

Alimente care nu trebuiesc combinate?
 
As dori sa stiu, ce alimente nu ar trebui combinate intr-o dieta pentru slabit?:)

Slabuta 15 ian 2010 16:43:24

Re: Alimente care nu trebuiesc combinate?
 
Citat:

Anterior postat de yulya (Post 65105)
As dori sa stiu, ce alimente nu ar trebui combinate intr-o dieta pentru slabit?:)

Buna Yulya :)

In general, atunci cand mananci combinat, cerealele (gen: grau, hrisca, orez, ovaz, etc) nu se combina cu carnea, ci se mananca impreuna cu legume (ciuperci, pastai, rosii, castraveti, etc)

Carnea se combina doar cu legume.

Legumele se combina atat cu carbohidrati cat si cu proteine.

Fructele citrice sau acide (kiwi, portocale, etc) nu se combina cu cele dulci (struguri, mere, etc)

Oua, branza, doar cu legume.

Dar, daca mananci disociat pe mese, citisem intr-o carte ca nu e nici o problema sa mananci cum vrei tu.
Eu de exemplu pap cartofi, sa zicem piure, iar dupa vreo 10 minute pap si carnea :) dar nu le combin intre ele.

yulya 16 ian 2010 13:15:03

Re: Alimente care nu trebuiesc combinate?
 
Multumesc frumos pentru raspuns.
Mai am o intrebare daca poti si stii sa-mi raspunzi; Poti sa imi spui care sunt carbohidratii, proteinele, lipidele, glucidele...etc..nu mai stiu ce grupe alimentare sunt.....Multumesc1:)

Slabuta 19 ian 2010 05:11:18

Re: Alimente care nu trebuiesc combinate?
 
Citat:

Anterior postat de yulya (Post 65650)
Multumesc frumos pentru raspuns.
Mai am o intrebare daca poti si stii sa-mi raspunzi; Poti sa imi spui care sunt carbohidratii, proteinele, lipidele, glucidele...etc..nu mai stiu ce grupe alimentare sunt.....Multumesc1:)

Buna Yulya :) Scuze raspund cu intarziere.

Carbohidrati sau glucide
  • Paine
  • Cartofi
  • Cereale (ovaz, orez, orz, grau, etc)
  • Linte
  • Soia
  • Fructele
  • Legumele
  • Fasolea
  • Paste

Grasimi sau lipide
  • Margarina
  • Prajelile
  • Uleiurile rafinate, dublu rafinate, hidrogenate
  • Grasimile animale
  • Nuci
  • Seminte
  • Alune (nu prajite)
  • Ulei virgin de masline, presat la rece
  • Avocado
  • Peste gras (somon, macrou, hering) si untura de peste
  • Unt
  • Smantana

Proteine
  • Branza
  • Oua
  • Carne
  • Peste
  • Masline
  • Lapte
  • Iaurt
  • Seminte
  • Nuci, alune

Red_Rose 19 ian 2010 06:46:28

Re: Alimente care nu trebuiesc combinate?
 
eu cred ca ce tine de combinatie nu e atit de greu de memorat..eu de ex. nu combin carnea cu cartofi(in general cam rar maninc cartofi) si ma stradui sa maninc fructele dupa citeva ore dupa masa dar uneori dimineata nu pot rezista si maninc si un fruct pe linga cereale.Apropo am vrut sa intreb,fructele nici chiar cu ceai fara zahar nu se pot combina?

Amaryllis 19 ian 2010 13:50:23

Fructe la micul dejun
 
Buna

Am vazut odata un reportaj in care unei persoane i se recomanda sa adauge la micul dejun peste cerealele inmuiate in lapte 2-3 linguri de afine proaspete.

ema5288 19 ian 2010 19:10:32

Re: Alimente care nu trebuiesc combinate?
 
principala sursa de proteine este carnea! dar si ouale contin proteine de calitatea I.branzeturile si laptele au si ele lipide (grasimi) doar ca in cantitati diferite.
de exemplu , laptele integral are 3,6% , branzeturile 15-30%(cele nedegresate). deci nu poti cataloga un aliment ca avand DOAR proteine, carbo, lipide! de exemplu stiati ca malaiul (sau porumbul in general) contine pe langa zeina (proteinac de calitatea a II-a) si 1% lipide? eu am fost surprinsa cand am aflat asta

yulya 19 ian 2010 23:27:46

Re: Alimente care nu trebuiesc combinate?
 
Multumesc pentru raspuns Slabuto.[*48*]Si celorlalte participante la discutie. Nici eu nu combin cartofii cu carnea si incerc sa ii evit. De sarbatori am sarit calul. Am combinat tot ce se putea de zici ca se termina mancarea.[*lacom*] Si acum trag ponoasele.:-<Incerc sa mananc cat mai sanatos si cam la aceleasi ore si sa ma incadrez cam la 1200 de calorii. Nu stiu daca e bine, dar dupa calculele din tabelul de calorii,,,,e bine,,,,[*20*]. Voi ce ziceti?...Cum tineti regim??? Ce sfaturi aveti?

Slabuta 18 feb 2010 07:08:55

Re: Alimente care nu trebuiesc combinate?
 
Yulya am scris si un articol mai detaliat despre combinarile de alimente :)

Combinare alimente - Slabute.ro


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:45:43.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO