forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Pregatirea pentru slabire (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Dieta si fumatul (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=1708)

roseadria 05 nov 2009 23:29:22

Dieta si fumatul
 
Buna fetelor, ma gindeam sa schimbam pareri si impresii despre fumat.
Cind sinteti la dieta fumati acelasi nr de tigari ca atunci cind mincati normal?
Aveti uscaciune in git?
Cele care au reusit sa se lase de fumat odata cu tinerea dietei, poate ne impartasesc si noua "secretele". Banuiesc ca toate fumatoarele vor sa renunte la fumat...nu?
Eu vreau sa incep sa renunt la tigari treptat. De exemplu, maine o sa-mi fac o ratie de 15 tigari numai. Apoi 14, 13 si asa mai departe.
Voi ce parere aveti?

Slabuta 06 nov 2009 16:50:21

re: Dieta si fumatul
 
sunt foarte curioasa sa stiu daca fumatul te slabeste? :D
tot aud acest lucru dar nu prea cred :)

ali_lumi 06 nov 2009 16:54:12

re: Dieta si fumatul
 
eu una aveam momente cand imi era foame bagam repede o tigara... si asa mai departe.

Slabuta 06 nov 2009 16:57:43

re: Dieta si fumatul
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 47892)
eu una aveam momente cand imi era foame bagam repede o tigara... si asa mai departe.

aha, deci asta ar fi efetul, cand ti-e foame bagi o tigara :)
normal ca slabesti, dar cat sufera saracul stomac:-s

dorutza 06 nov 2009 18:39:39

re: Dieta si fumatul
 
cum e cu fumatul. fumatul nici nu te slabeste nici nu te ingrasa dupa parerea mea.
eu nu mai fumez de 3 luni aproape

in primul caz ai impresia ca fumatul slabeste pentru ca daca ti-e foame bagi o tigara. in loc de alte bunatati
cazul 2 te ingrasa atunci cand vrei sa te lasi de tigari si inlocuiesti tigara cu bomboane, guma , mancare

daca vrei sa incerci sa te lasi, pot sa-ti trimit daca imi dai adresa o carte din aia de spalare de creier, carte care ne-a facut pe mine si pe sotul meu sa ne lasam de tighi.

daca vrei sa te lasi, eu zic ca nu merge asa prin reducere. Bine nu zic ca nu e bine ca le reduci, dar asa nu cred ca te vei lasa.
mai vb

dorutza 06 nov 2009 18:46:16

re: Dieta si fumatul
 
p.s poate ca am vb pe langa subiect, nu m-am lasat de tighi din cauza dietei. fumam de 8 ani dar n-am avut niciodata intentia sa ma las de ele de tot. le mai raream si eu dar le reluam inapoi. imi placea prea mult tigara in preajma unor activitati: dupa mancare, in pauza la scoala, apoi laa facultate, apoi la master, dupa ce terminai de facut ceva
In fine totul tine de creier dupa cum bine m-am lamurit cu ajutorul cartii

acum catva timp mi-am stabilit niste obiective
1. dinti mai albi (cola si tighi i-au distrus la culoare) no more tighi si rar coca cola
2. sa fiu slaba (cola si cartofii pai m-au umflat)

si astea nu se pot decat in timp din pacate
te-am pupat

Slabuta 06 nov 2009 18:46:55

re: Dieta si fumatul
 
Citat:

Anterior postat de dorutza (Post 47931)
cum e cu fumatul. fumatul nici nu te slabeste nici nu te ingrasa dupa parerea mea.
eu nu mai fumez de 3 luni aproape

in primul caz ai impresia ca fumatul slabeste pentru ca daca ti-e foame bagi o tigara. in loc de alte bunatati
cazul 2 te ingrasa atunci cand vrei sa te lasi de tigari si inlocuiesti tigara cu bomboane, guma , mancare

daca vrei sa incerci sa te lasi, pot sa-ti trimit daca imi dai adresa o carte din aia de spalare de creier, carte care ne-a facut pe mine si pe sotul meu sa ne lasam de tighi.

daca vrei sa te lasi, eu zic ca nu merge asa prin reducere. Bine nu zic ca nu e bine ca le reduci, dar asa nu cred ca te vei lasa.
mai vb

Dorutza ai putea pune aceasta carte aici, ca atasament: http://forum.slabute.ro/pregatirea-s...te-ro-422.html

mishutza 06 nov 2009 18:54:29

re: Dieta si fumatul
 
Doruta,banuiesc ca vorbesti despre cartea lui Allen.Intr-adevar,a fost singura care m-a ajutat sa nu mai fumez.3 SAPTAmani doar.Apoi am cazut in primul pacat de care el ne atentioneaza,am vrut sa incerc sa ma conving ca nu mai pot fuma.O tigara a fost de ajuns.
Adevarul e ca imi place sa fumez,exact cum spui tu,in diferite momente.Mai astept cateva luni sa mi se stearga din memorie si o mai citesc odata.Am ras la inceput,cum sa te ajute o carte sa te lasi de fumat.Dar cand am incercat sa fumez o ultima tigara si dupa 3 fumuri am spus ca mor de rau,nu am mai ras.

dorutza 06 nov 2009 19:56:59

re: Dieta si fumatul
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 47936)
Doruta,banuiesc ca vorbesti despre cartea lui Allen.Intr-adevar,a fost singura care m-a ajutat sa nu mai fumez.3 SAPTAmani doar.Apoi am cazut in primul pacat de care el ne atentioneaza,am vrut sa incerc sa ma conving ca nu mai pot fuma.O tigara a fost de ajuns.
Adevarul e ca imi place sa fumez,exact cum spui tu,in diferite momente.Mai astept cateva luni sa mi se stearga din memorie si o mai citesc odata.Am ras la inceput,cum sa te ajute o carte sa te lasi de fumat.Dar cand am incercat sa fumez o ultima tigara si dupa 3 fumuri am spus ca mor de rau,nu am mai ras.

da, despre cartea lui vorbesc.
eu nu am citit-o, doar printre randuri. pe mine m-a ajutat vointa, si inca ma mai ajuta.
o sa o citesc atunci cand o sa am slabiciuni si o sa ma gandesc ca ce buna ar fi o tigara. deocamdata cand ma gandesc "ce buna ar fi o tigara" abia am constientizat gandul si mi se face rau.
a citit-o sotul meu si daca la el a functionat o recomand cu cea mai mare incredere

Au trecut multe momente, ziua mea, ziua lui, chefuri, iesiri in oras cu prieteni fumatori, sesiuni.... ne-am tinut pe pozitie.
Nu vreau sa mai trag nici macar un fum, pentru ca stiu ca atunci sigur ma voi apuca din nou

roseadria 06 nov 2009 21:08:02

re: Dieta si fumatul
 
Dorutza, mi-as dori din tot sufletul sa ma las de fumat . Aproape ca-mi doresc sa renunt la fumat mai mult decit sa slabesc. Pt ca stiu ca pt a slabi pot controla ce si cit maninc. Insa pt a ma lasa de fumat....chiar nu stiu daca pot .
De asta sunt atit de disperata sa citesc aceasta carte. Insa conform regulamentului de aici nu pot sa-ti dau adresa de email. Slabuta ti-a sugerat sa o postezi aici vezi un pic mai sus in mesajul ei.
Te rog mult sa gasesti o modalitate sa -mi pui despre ce carte e vorba.
Multumesc tare mult.


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:18:30.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO