forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Pregatirea pentru slabire (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Nedormitul ingrasa? (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=1140)

sandymihaica 04 sep 2009 23:05:49

Re: As vrea sa slabesc si eu 5 kg
 
am o intrebare nedormitul ingrasa?:|

Laura 04 sep 2009 23:15:25

Re: Nedormitul ingrasa?
 
nu prea stiu nici eu, insa din ce imi amintesc in momentul in care corpul e obosit secreta nustiu ce substanta care ne provoaca foamea si deaceea avem tendinte de ingrasare daca nu dormim....dar nu stiu daca e asa sau imi amintesc gresit:-/:D

mishutza 05 sep 2009 07:10:57

Re: Nedormitul ingrasa?
 
Nush daca nedormitul ingrasa,dar destul somn te ajuta sa slabesti.Un corp odihnit secreta mult mai usor hormonul care iti dastarea de satietate,deci.....dormi destul si ai un avantaj in plus.

karmara 05 sep 2009 11:26:43

Re: Nedormitul ingrasa?
 
Eu m-am ingrasat 10 kg intr-un an in care am lucrat noaptea si dormeam f neregulat.
Dar acum nu pot sa afirm nimic cu siguranta...

Rori 05 sep 2009 12:02:14

Re: Nedormitul ingrasa?
 
aoleuuu...si eu care mai mult de 4 ore pe noapte nu dorm..!!! da foame????? pai e grav...hm...tre sa iau masuri!

sandymihaica 05 sep 2009 16:30:14

Re: Nedormitul ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de Rori (Post 25760)
aoleuuu...si eu care mai mult de 4 ore pe noapte nu dorm..!!! da foame????? pai e grav...hm...tre sa iau masuri!

de dormit dorm.......adorm pe la 1,2 noaptea si ma trezesc la 11:)) programul asta il am de vreo 2 luni!
trebuie sa adorm devreme......aqsi incep facultatea si nu imi voi permite...
multumesc pt raspunsuri>D<:*

Jen 14 sep 2011 07:32:58

Re: Nedormitul ingrasa?
 
Eu stiu ca lipsa somnului e o cauza a incetinirii procesului de slabire. Nu stiu daca ingrasa, dar sigur nu te ajuta la slabit. :) din contra, te impiedica.

Deliutza 16 sep 2011 16:13:06

Re: Nedormitul ingrasa?
 
Lipsa somnului favorizeaza cresterea in greutate din cate stiu eu, ba chiar am auzit cure care se bazeaza pe somn.

Legatura dintre Somn si Dieta este una cat se poate de simpla: privarea organismului de somn afecteaza functionarea normala a metabolismului; astfel, rata arderilor metabolice va fi redusa,si astfel apare cresterea in greutate.

Procesul exact prin care abilitatea de a scadea in greutate este influentata de lipsa somnului este in stransa legatura cu "hormonii de noapte".

blum 17 sep 2011 21:29:59

Re: Nedormitul ingrasa?
 
Citat:

Anterior postat de Deliutza (Post 792221)
Lipsa somnului favorizeaza cresterea in greutate din cate stiu eu, ba chiar am auzit cure care se bazeaza pe somn.

Legatura dintre Somn si Dieta este una cat se poate de simpla: privarea organismului de somn afecteaza functionarea normala a metabolismului; astfel, rata arderilor metabolice va fi redusa,si astfel apare cresterea in greutate.

Procesul exact prin care abilitatea de a scadea in greutate este influentata de lipsa somnului este in stransa legatura cu "hormonii de noapte".

in plus, pana la varsta de cca 26 de ani, corpul secreta "hormoni de crestere" in somn. hormoni care favorizeaza metabolismul. ok, si dupa 26, dar mai putini. :)

deadcountess 18 sep 2011 13:30:21

Re: Nedormitul ingrasa?
 
Da, sunt studii care dovedesc asta.

Mecanismul e simplu: lipsa somn=> lipsa energie=> tendinta la excese alimentare


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:45:24.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO