forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Pregatirea pentru slabire (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Paine la masina de paine Vortex (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=7420)

Purple flower 09 dec 2010 19:59:28

Paine la masina de paine Vortex
 
Am vazut fetelor ca vorbeati despre masinutza de paine ...
Intradevar am citit si eu pe forumuri dupa ce mi-am luat masina asta Vortex si o gramada de persoane nu reuseau nici cum sa gaseasca reteta ....
Eu am cumparat-o sambata la pranz....in weekendul respectiv am copt paine 12 ore .... o paine se face in 3 ore deci atentie fetele si la curent ca se cam duce :)3 paini le-am stricat ,a 4-a a iesit ...
Important e ca nu m-am lasat....la inceput evident vroiam si eu sa o aduc la magazinu de unde am cumparat-o , eram foarte nervoasa ... ba iesea aluatul crud si nici nu era crescuta, ba se lasa chiar daca a crescut frumos in timpul de crestere , si tot asa ..


Apoi am identificat anumite reguli care daca nu le respecti 100% nu iese painea ...

- in primul rand, cantitatea de apa nu trebuie sa fie prea mare, se respecta neaparat reteta...astfel faina face un cocolos impreuna cu apa, o bila care se tot invarte in aparat ....daca e o flescaiala ce seamana cu aluatul de clatite nu e bine ! altfel painea se lasa in jos dupa ce incepe coacerea chiar daca la dospire a crescut mare
- trebuie folosita neaparat drojdie uscata la plic (de ex marca Dr Oetcker ), si nu drojdie din aceea clasica la cub , este foarte important acest aspect !!!
- drojdia uscata se va pune neaparat ultima, i se va face un cuibusor mic in faina astfel incat sa nu atinga din prima apa
- toate cantitatile trebuie puse neaparat in cuva in ordinea urmatoare : apa, sarea , seminte in, faina , drojdia (optional se poate adauga o lingurita fructoza care ajuta la cresterea drojdiei - eu nu pun- , si tot optional se poate aduga o lingurita jumate de otet ca si conservant natural ca sa tina mai mult si sa fie pufoasa )
- trebuie respectate cantitatile exacte, nu trebuie adaugate grame nici la faina nici la apa , si nici sa fie mai putine decat in reteta...pentru fetele interesate de gramaj la faina SM , ma pot intreba
- apa care se pune la inceput in aparat trebuie sa fie calduta ; nu trebuie sa fie nici rece si nici prea calda pentru ca va favoriza dezvoltarea prea rapida a drojdiei


Cam asta ar fi tot ... esential sa puneti cantitatile corecte , cu cantarul de bucatarie ....ATENTIE :) nu cantarite cu pahar gradat ....ca 200 ml de apa nu sunt egale cu 200 grame faina .... daca nu veti asculta acest sfat veti pati ca mine si veti arunca o suta de paini pana va ies ....

ana georgescu 20 nov 2014 12:53:50

Re: Paine la masina de paine Vortex
 
Buna,

Multumesc pentru sfaturile utile. Eu am primit cadou o astfel de masinuta, dar nu m-am atins inca de ea. Daca tot ai impartasit atitea sfaturi utile, te-as ruga sa imi scrii si reteta dupa care piinea a iesit intr-adevar sa de buna.
Cu multumiri anticipate :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:24:58.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO