forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Pregatirea pentru slabire (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Pot sa renunt la masa de seara? (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=4408)

DianaRS 07 iul 2010 17:01:56

Pot sa renunt la masa de seara?
 
Buna fetele, sunt noua pe acest forum si ma gandeam sa cer parerea intr-o privinta.
Mi-a spus o prietena ca a incercat sa slabeasca prin renuntarea la masa de seara. Dimineata cereale cu lapte 0%, la 11 un fruct sau iaurt 0%, la pranz piept pui cu salata si la 3-4 alt fruct sau iaurt(sau variatiuni ale acestiu meniu cu produse alimentare similare ). Iar seara nimic. Plus apa 1,5-2l pe zi neaparat.
Am incercat aceasta cura si am slabit 4 kg in 2 sapt. La inceput mi-a fost f greu dar m-am tinut bine.. Insa nu stiu daca este ok din punct de vedere al sanatatii chiar sa nu mananc absolut nimic seara(dupa 4).
Voi ce spuneti? Multumesc mult :D

Adella 07 iul 2010 17:07:20

Re: mancat seara?
 
Citat:

Anterior postat de DianaRS (Post 244532)
Buna fetele, sunt noua pe acest forum si ma gandeam sa cer parerea intr-o privinta.
Mi-a spus o prietena ca a incercat sa slabeasca prin renuntarea la masa de seara. Dimineata cereale cu lapte 0%, la 11 un fruct sau iaurt 0%, la pranz piept pui cu salata si la 3-4 alt fruct sau iaurt(sau variatiuni ale acestiu meniu cu produse alimentare similare ). Iar seara nimic. Plus apa 1,5-2l pe zi neaparat.
Am incercat aceasta cura si am slabit 4 kg in 2 sapt. La inceput mi-a fost f greu dar m-am tinut bine.. Insa nu stiu daca este ok din punct de vedere al sanatatii chiar sa nu mananc absolut nimic seara(dupa 4).
Voi ce spuneti? Multumesc mult :D

Buna Diana:)
A renunta la masa de seara nu este tocmai un lucru sanatos ..mai ales ca ce mi-ai insirat ca vei manca nu atinge 1000 kcal obligatoriul zilnic ..asa ca nu te sfatuiesc sa renunti la nici o masa ..ci mai degraba sa adaugi gustari slabe intre mese ..gen fructe,nuci,migdale(nu mai mult de 10 buc)...a nu manca inseamna ca vei avea efectul yoyo ..adica vei acumula mult mai mult dupa ce inchei dieta ..si kg se vor da jos mult mai greu ..
Deci sfatul meu sincer e sa nu renunti la nici o masa ,e adevarat ca masa de seara sa nu depaseasca ora 6-7 ..
Eu zic sa te documentezi si sa-ti gasesti dieta ta potrivita,ai putea incerca Montignac sau dieta Hipocalorica insa mancand sanatos:)
Succes!

Sand 07 iul 2010 17:12:41

Re: mancat seara?
 
Citat:

Anterior postat de DianaRS (Post 244532)
Voi ce spuneti?

Cunosc un tip care a facut asta si a slabit vreo 20 de Kg. dar nu stiu in cat timp anume. Si acum continua sa manance pana la ora 3-4 si dupa nimic. Arata normal, nici slab - nici gras.

Eu fac chestia asta de 3 ori pe saptamana dar nu ca vreau ci ca nu mai pot sa mananc dupa ora 4 in zilele alea fiindca plec de acasa (am niste cursuri si nu am pauza decat 5 minute in cateva ore asa ca nu pot sa-mi iau mancare cu mine) si revin la ora 22 cand ma culc brusc ca mi-e somn. Recunosc ca mi-e foame seara dar rezist eroic. In schimb beau apa, imi iau sticla cu mine. Si mananc pastile de menta fara zahar. Cred ca a ajutat si asta la slabit dar nu-mi dau seama cat anume, in ce procent.

DrIulia2010 07 iul 2010 17:17:33

Re: mancat seara?
 
Citat:

Anterior postat de DianaRS (Post 244532)
Buna fetele, sunt noua pe acest forum si ma gandeam sa cer parerea intr-o privinta.
Mi-a spus o prietena ca a incercat sa slabeasca prin renuntarea la masa de seara. Dimineata cereale cu lapte 0%, la 11 un fruct sau iaurt 0%, la pranz piept pui cu salata si la 3-4 alt fruct sau iaurt(sau variatiuni ale acestiu meniu cu produse alimentare similare ). Iar seara nimic. Plus apa 1,5-2l pe zi neaparat.
Am incercat aceasta cura si am slabit 4 kg in 2 sapt. La inceput mi-a fost f greu dar m-am tinut bine.. Insa nu stiu daca este ok din punct de vedere al sanatatii chiar sa nu mananc absolut nimic seara(dupa 4).
Voi ce spuneti? Multumesc mult :D

Cina nu trebuie sa lipseasca!!!Alege alimente santoase,mancare usoara,dar sub nici o forma sa sari peste cina.
Respecta cele 3 mese/zi+2 gustari,mancare sanatoasa si sport,rezultatele nu vor intarzia sa apara.:)

Tina 07 iul 2010 21:54:42

Re: Pot sa renunt la masa de seara?
 
Nu renunta, nu it supune corpul la un efort inutil, sa se infometeze 12-15 ore ii face rau. Pt ca dimineata si pe zi iti va fluctua glicemia si vei "rupe" frigiderul Mai bine mananca seara proteine usoare: iaurt,carne slaba,oua fierte, legume ce nu fermenteaza
Nu e sanatos sa renunti decat daca ai perioade de IF (intermitent fasting)

DianaRS 08 iul 2010 13:21:11

Re: Pot sa renunt la masa de seara?
 
Va multumesc mult pentru sfaturile oferite! Voi incepe incet incet sa mananc si seara insa lucruri mai usoare(ajung si destul de tarziu de la servici 7:30 in medie):) Insa aveti dreptate, masa de seara are importanta ei. Fetelor sunteti super !
Diana:D

pitic zuz 08 iul 2010 14:26:16

Re: Pot sa renunt la masa de seara?
 
buna fetelor, am si eu o intrebare...daca mananci cu pofta te ingrasi mai tare? eu tin regim dar oricat de putin as manca, inghit cu pofta fiecare bucata...:(

sunshine 08 iul 2010 15:16:03

Re: Pot sa renunt la masa de seara?
 
Citat:

Anterior postat de pitic zuz (Post 245819)
buna fetelor, am si eu o intrebare...daca mananci cu pofta te ingrasi mai tare? eu tin regim dar oricat de putin as manca, inghit cu pofta fiecare bucata...:(

atata timp cat mananci incet, si mesteci fiecare dumicat bine, poti sa mananci cu toata pofta din lume, nu are ce rau sa ti faca.

ali_lumi 18 oct 2010 17:29:51

Re: Pot sa renunt la masa de seara?
 
Citat:

Anterior postat de pitic zuz (Post 245819)
buna fetelor, am si eu o intrebare...daca mananci cu pofta te ingrasi mai tare? eu tin regim dar oricat de putin as manca, inghit cu pofta fiecare bucata...:(

Clar NU ! !

iirriinnuuccaa 23 oct 2010 17:30:17

Re: Pot sa renunt la masa de seara?
 
Citat:

Anterior postat de DianaRS (Post 244532)
Insa nu stiu daca este ok din punct de vedere al sanatatii chiar sa nu mananc absolut nimic seara(dupa 4).
Voi ce spuneti? Multumesc mult :D

dupa ora 4 e seara deja???
Si eu ma gandeam sa nu mananc seara, dar dupa ora 19 :D mi se parea mai rezonabil...
Problema e ca daca nu dorm, pe la 23 ma apuca o foame crunta...


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:25:45.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO