forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Pregatirea pentru slabire (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Stil de viata sanatos departe de casa (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=9988)

Elenoir 12 aug 2011 16:15:13

Stil de viata sanatos departe de casa
 
Buna Slabutelor. Numele meu este Ioana si am 18 ani. Nu slabitul e principala mea problema in momentul acesta al vietii mele, ci abordarea unui stil de viata sanatos. Sa va povestesc despre ce e vorba:

In Septembrie urmeaza sa plec la facultate. Departe de casa, tocmai in UK. Prin urmare, nu voi mai avea frigiderul in permanenta plin, nu voi mai putea alege din 2-3 feluri de mancare, nu va mai fi mama care sa-mi gateasca mancare sanatoasa zilnic. Vreau ca atunci cand ajung acolo sa-mi fac un regim de care sa ma tin, caci altfel datorita multitudinii de chestii care o sa ma atraga/retina (scoala, iesiri, proiecte etc), o sa ajung fara sa vreau sa-mi bat joc de felul in care mananc si sa ma imbolnavesc. Bolile, majoritatea sa zicem, trec, dar ma ingrijoreaza faptul ca in mai putin de 10 ani, probabil, o sa am un copil, si nu mi-as ierta-o niciodata daca bebele meu nu va fi sanatos din cauza mea, din cauza ca n-am stiut sa mananc ca lumea si m-am autodistrus.

Eu mi-am gandit sa-mi fac pentru inceput niste liste cu alimente insotite fiecare de proteinele/vitaminele/etc. pe care mi le furnizeaza si sa incerc sa mananc in fiecare zi acolo din ele. O alta lista la care m-am gandit ar fi cu toate vitaminele/proteilene si eventualele cantitati pe care trebuie sa le consum zilnic.

Nu stiu, s-ar putea sa nu fie cea mai buna idee, dar pe mine o sa ma ajute. Eu acasa nu mananc prostii in general, dar nah, stiti voi ca fetele sunt intr-o permanenta cura de slabire si de-asta am zile in care mananc o gramada de iaurt cu cereale si nimic altceva si tot felul de alte combinatii asemanatoare. Pe termen scurt e ok, dar daca as face asta la facultate, cu siguranta ar deveni o chestie de termen lung, deci ceva ce-mi va dauna.

Sper din suflet ca ati inteles la ce m-am referit si ce anume caut si daca ma puteti ajuta, v-as fi recunoscatoare toata viata. O sa va tin la curent cu evolutia mea din pdv mancare sanatoasa, dar daca voi ma puteti ajuta cu linkuri, informatii pe care sa le pun pe listele mele, sunteti niste dragute :*

Sand 12 aug 2011 17:31:23

Re: Stil de viata sanatos departe de casa
 
Citat:

Anterior postat de Elenoir (Post 758012)
... o sa ajung fara sa vreau sa-mi bat joc de felul in care mananc si sa ma imbolnavesc. Bolile, majoritatea sa zicem, trec, dar ma ingrijoreaza faptul ca in mai putin de 10 ani, probabil, o sa am un copil, si nu mi-as ierta-o niciodata daca bebele meu nu va fi sanatos din cauza mea, din cauza ca n-am stiut sa mananc ca lumea si m-am autodistrus.

Eu mi-am gandit sa-mi fac pentru inceput niste liste cu alimente...

...dar nah, stiti voi ca fetele sunt intr-o permanenta cura de slabire si de-asta am zile in care mananc o gramada de iaurt cu cereale si nimic altceva ...deci ceva ce-mi va dauna.

...ma puteti ajuta cu linkuri, informatii pe care sa le pun pe listele mele, sunteti niste dragute :*

Buna Ioana,

Ideea ta de a va grija ce o sa mananci in UK e in regula, ce nu mi se pare normal este ca deja te uiti in viitor cu idei de genul nu vrea sa ma imbolnavesc, o sa fie si copilul meu bolnav cand o sa-l fac peste vreo 10 ani asa..., daca ma autodistrug... etc.

Stai asa ca nici nu ai plecat inca...daca te ocupi un pic (nu mare lucru) poti sa te descurci foarte bine cu mancarea in Anglia, nu e nici o problema. Vad ca ai idee despre ce si cum se mananca omeneste, vrei sa-ti iei si liste cu tine, e in regula. Nu-ti face griji ca nu e cazul, o sa te descurci foarte bine, numai sa existe bunavointa.

Daca tot stii ca treaba cu iaurtul nu merge pe termine lung si-ti face rau ...nu face chestia aia si gata.

Informatii despre alimente gasesti aici pe forum sus la Calculator Nutritional.
...
Have a great semester and enjoy your new student life!:)

deadcountess 24 ian 2012 22:54:23

Re: Stil de viata sanatos departe de casa
 
Faptul ca esti departe de casa nu are de ce sa influenteze stilul de viata sanatos. Nu e chiar asa mare schimbare plecarea din casa parinteasca, toti facem asta la un moment dat. Tot intr-o casa o sa stai si tot un frigider vei avea. Inteleg sa-si faca astfel de probleme un om care pleaca intr-o expeditie de lunga durata in jungla :P
Da, e o schimbare sa nu mai ai pe langa tine o mama care gateste, dar nu-i asa greu sa gatesti, sunt o tona de retete pe net, bunavointa sa fie :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:30:43.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO