forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Retete culinare (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=381)
-   -   Retete cu pulpe de curcan (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=4140)

Slabuta 12 iun 2010 12:57:16

Retete cu pulpe de curcan
 
Am renuntat la carnea de pui si mi-am luat ieri niste pulpe de curcan, poate sunt mai "curate" #:-s

In fine, nu stiu cum sa le gatesc ca sa fie gustoase.

Stiti retete bune cu pulpe de curcan? :)

onetotilia 12 iun 2010 13:03:59

Re: Retete cu pulpe de curcan
 
Slabuta am facut eu de paste pulpe de curcan in cuptor.. mi-au iesit dementiale.

1 dezosezi pulpele
2 pui intr-o tava de sticta (pentru cuptor) : un pahar de vin alb sec, 5 catei de usturoi taiati in 2, jumate de pahar de apa, orice condimente ai prin casa :sare, piper,putina boya, patrunjel, cimbru, 2 fo de dafin, orice ai si iti place, ulei de masline cam cata apa...
3 amesteci compozitia si asezi pulpele dezosate la marinat... de lasi in frigider de azi pana maine
4 maine scuri saramura aia de pe pulpe, insa nu in totalitate si dai la cuptor.... cand sunt aproape gata poti sa tai cateva ciuperci sau chiar si intregi si sa le asezi sub carne...ca sa nu se usuce..

onetotilia 12 iun 2010 13:11:19

Re: Retete cu pulpe de curcan
 
2 ataşament(e)
si o pozica.. eu nu am facut decat o pulpa mare

si am facut si piept de curcan la fel insa a iesit putin mai uscat
si o pozica cu pieptul de pui la marinat

PS: pulma dezosata si dezpielitata ;))

Slabuta 12 iun 2010 13:28:33

Re: Retete cu pulpe de curcan
 
Merci Otilia pentru reteta. :)

Din ce vad e obligatoriu sa fie marinate, probabil din cauza carnitii care e mai atoasa :)

onetotilia 12 iun 2010 13:32:40

Re: Retete cu pulpe de curcan
 
daaaa.. si eu m-am tot uitat atunci pe net si apoi mi-a marinat-o dupa capul meu :D

onetotilia 12 iun 2010 13:34:12

Re: Retete cu pulpe de curcan
 
sunt tot felul de retete de marinat cu portocale si nebunii , insa eu sunt mai treditionala, si nu am asa gusturi rafinate.. si cine stie ce imi mai iese.... si mi-am adus aminte.. si o lamaie stoarsa :D

Slabuta 12 iun 2010 13:35:08

Re: Retete cu pulpe de curcan
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 217399)
daaaa.. si eu m-am tot uitat atunci pe net si apoi mi-a marinat-o dupa capul meu :D

Pai asta am facut si eu initial, am rascolit netul dar nu am gasit ceva special. :)
Si dupa m-am trezit intrebandu-ma de ce nu v-am cerut voua retete :)) ca sigur a incercat una dintre voi :)

O sa ma duc sa iau niste vin alb, ca restul am in casa si ma apuc sa le marinez :)

Slabuta 12 iun 2010 13:39:20

Re: Retete cu pulpe de curcan
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 217370)
Slabuta am facut eu de paste pulpe de curcan in cuptor.. mi-au iesit dementiale.

1 dezosezi pulpele
2 pui intr-o tava de sticta (pentru cuptor) : un pahar de vin alb sec, 5 catei de usturoi taiati in 2, jumate de pahar de apa, orice condimente ai prin casa :sare, piper,putina boya, patrunjel, cimbru, 2 fo de dafin, orice ai si iti place, ulei de masline cam cata apa...
3 amesteci compozitia si asezi pulpele dezosate la marinat... de lasi in frigider de azi pana maine
4 maine scuri saramura aia de pe pulpe, insa nu in totalitate si dai la cuptor.... cand sunt aproape gata poti sa tai cateva ciuperci sau chiar si intregi si sa le asezi sub carne...ca sa nu se usuce..

Sa inteleg ca ulei de masline pun jumatate de pahar?

onetotilia 12 iun 2010 13:43:27

Re: Retete cu pulpe de curcan
 
nu e o regula dar eu am pus cam jumate de pahar, sau 1/3.. ceva de genu.. sa nu uiti de zeama de la o lamaie... :)

Slabuta 12 iun 2010 13:54:30

Re: Retete cu pulpe de curcan
 
Ce fel de vin alb?
sec, dulce, demi-sec sau demi-dulce :D

Ca ma pregatesc acum pentru magazin :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:28:47.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO