forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Retete dietetice de deserturi si dulciuri (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=143)
-   -   Ceva dulce dietetic si ieftin! (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=6027)

andrandra 22 aug 2010 19:55:30

Ceva dulce dietetic si ieftin!
 
Am avut o pofta nebuna de dulce si ca sa nu mananc ciocolata sau altceva si sa ma simt vinovata am dat o fuga la magazin.
Am cumparat un iaurt dietetic 0,1% grasime 450 g 1,97 lei (140 kcal) si 200 g prune 0,50 lei (90kcal-pentru 190 g fara samburi).
Am taiat prunele marunt, am adaugat iaurtul si un varf de cutit de scortisoara.
A fost bun, mult, rapid, ieftin si cu putine calorii.
2,50 lei-230 kcal- un bol mare de "dulce" :D
Abia astept sa incerc cu alte fructe!

Nick0612 22 aug 2010 21:01:16

re: Ceva dulce dietetic si ieftin!
 
Sper sa nu iti petreci noaptea in alta parte decat dormitorul tau;))

andrandra 22 aug 2010 21:06:23

re: Ceva dulce dietetic si ieftin!
 
:)) Si eu ma gandeam tot la asta, dar cred ca deja m-am obisnuit cu astfel de combinatii :))

anqutz 23 aug 2010 12:24:34

Re: Ceva dulce dietetic si ieftin!
 
Iaurt cu prune? ;)) Buna idee pt cei constipati. :P

Eu cand mai am pofta de dulce si sunt la dieta imi iau branza degresata de jumatate de kg sau iaurt simplu degresat, amestec cu cacao si putin indulcitori si gata, trece repede pofta de cacao. Si are si multe proteine, mai ales cel facut cu branza.

zuzy 06 ian 2011 11:32:43

Re: Ceva dulce dietetic si ieftin!
 
:)) suna chiar bine. Incearca si cu 2-3 lingurite de dulceatza. Eu mananc cu dulceata de afine (aceea care are afine intregi si sirop) e super buna.

Livia89 08 ian 2011 14:49:16

Re: Ceva dulce dietetic si ieftin!
 
eu mai indulcesc iaurtul cu o lingurita de miere;) prefer asa decat iaurtul cu "fructe" de laborator...

sau amestec niste branza degresata cu un kiwi si o mandarina taiate bucatele, e fabulos:x sau cu prune uscate, iarasi o idee buna:)

mai imi place sa-mi fac si mere coapte, in vas de Jena la cuptor, cu putina scortisoara deasupra, si eventual stafide sau nuci in locasul pt samburi... sunt atat de dulci ca nici nu-ti vine sa crezi ca nu ai pus zahar:P

andrandra 09 ian 2011 08:59:02

Re: Ceva dulce dietetic si ieftin!
 
Citat:

Anterior postat de Livia89 (Post 464248)
eu mai indulcesc iaurtul cu o lingurita de miere;) prefer asa decat iaurtul cu "fructe" de laborator...

sau amestec niste branza degresata cu un kiwi si o mandarina taiate bucatele, e fabulos:x sau cu prune uscate, iarasi o idee buna:)

mai imi place sa-mi fac si mere coapte, in vas de Jena la cuptor, cu putina scortisoara deasupra, si eventual stafide sau nuci in locasul pt samburi... sunt atat de dulci ca nici nu-ti vine sa crezi ca nu ai pus zahar:P

Si eu tot vroiam sa imi fac mere la cuptor, dar nu stiu de ce nu am incercat. Acum mi-ai facut pofta si sigur o sa incerc zilele astea :D

Whaley 06 mar 2011 08:33:41

Re: Ceva dulce dietetic si ieftin!
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 299211)
Iaurt cu prune? ;)) Buna idee pt cei constipati. :P

Eu cand mai am pofta de dulce si sunt la dieta imi iau branza degresata de jumatate de kg sau iaurt simplu degresat, amestec cu cacao si putin indulcitori si gata, trece repede pofta de cacao. Si are si multe proteine, mai ales cel facut cu branza.

Cand am tinut South Beach (inainte de nunta, acum 3 ani) foloseam si eu aproximativ aceeasi reteta: o cutie de branza degresata (nu mai stiu cate grame avea) amestecata cu indulcitor - atunci foloseam sucraloza ca imi placea gustul, acu' cred ca as pune stevie ca am citit tot felul de minuni despre indulcitorii de sinteza), niste cacao si 2-3 picaturi de esenta de rom. Iesea o chestie bunicica. :)

Acum am alta dieta si am trecut la ricotta cu gem de capsuni de Topoloveni. Are ceva mai multe calorii, e drept, dar e si mai satioasa...

anaralu29 05 iun 2011 08:14:25

Re: Ceva dulce dietetic si ieftin!
 
Buna fetelor...:D>:D<:-*
Am si eu o reteta,zic eu,buna...;):
Iaurt cu fibre+miere+cacao+esenta rom+nuci+scortisoara,sau;
Iaurt cu fibre+miere+esenta vanilie+scortisoara+nuci.
Ambele,depinde de preferinta se lasa la rece,si e foarte bun...
Eu le numesc 3 in 1,deoarece ,te scot afara,e bun(dulce) si sanatos..:D
Pofta buna!!![*cereale-lapte*]

Andreea Cristina 12 nov 2011 21:40:30

Re: Ceva dulce dietetic si ieftin!
 
Hey buna fetelor,am incercat si eu iaurtul cu nuca:X si e extraordinar de bun,si pe deasupra am auzit ca nuca e si foarte sanatoasa.Evident consumata in cantitati destul de mici( cca 5 nuci pe zi).


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:03:19.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO