forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Retete dietetice de deserturi si dulciuri (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=143)
-   -   Muffins cu afine (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=6920)

andra_aly 31 oct 2010 17:42:26

Muffins cu afine
 
2 ataşament(e)
Ingrediente:
  • faina
  • unt
  • lapte
  • oua
  • fructoza
  • zahar vanilat praf de copt
  • afine
  • putina coaja de lamaie si portocala rasa
  • iaurt de banane
Se bat ouale cu fructoza spuma. Apoi se adauga untul topit, iaurtul si zaharul vanilat. Sebate in continure cu mixerul, apoi se adauga se adauga faina ,lapte si se bat toate pana devine o crema nici prea groasa dar nici prea subtire.
La final se adauga praful de copt si se mai amesteca putin cu mixerul.
Se aseaza in forme cu ajutorul unei linguri compozitia(trebuie sa fim atente sa nu punem nici prea multa ca apoi strica formele:( mai ales daca sunt de hartie. puteti observa la poza ca nu au iesit tocmai frumoase:(:P )
Apoi se pun inauntru boabe de afine. eu cateva le-am facut si cu cioco 72% cacao:)
Se lasa la cuptor pana cand se coc. se incearca cu o scobitoare din cand in cand.
Ps: eu am gresit cand am cumparat formele, pentru ca nu erau de hartie. partea din exterior era ceva gen staniol. deci in cuptorul meu cu microunde nu mergeau:( asa ca am folosit functia grill ... deci de aceea nu mi-au crescut bine:(

data viitoare am grija sa cumpar forme de hartie:)
oricum, sunt tare bune la gust, chiar daca nu arata ce sti ce:P
Ataşament 5728Ataşament 5729

LicuriciColorat 31 oct 2010 19:49:13

Re: Muffins cu afine
 
hehe ce dragutzele sunt ele
hai mai ca arata bine
bravo Andra>:D<
eu as papa asa 1 acolo mai ales ca mor dupa afine:D(doar ca eu deja am papat dulce pt azi,asa ca nici nu ma gandesc sa poftesc la muffins-urile tale)

andra_aly 31 oct 2010 20:02:07

Re: Muffins cu afine
 
Au iesit mai aiurea. daca le-as fi facut la cuptor normal si nu greseam formele sigur aratau mai "normale" ;;)
Am avut acum musafiri si au ras tot:))

LicuriciColorat 31 oct 2010 20:05:37

Re: Muffins cu afine
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 386343)
Au iesit mai aiurea. daca le-as fi facut la cuptor normal si nu greseam formele sigur aratau mai "normale" ;;)
Am avut acum musafiri si au ras tot:))


daca au ras tot deci or fost bune
data viitoare o sa fie si mai si:>

andra_aly 31 oct 2010 20:06:46

Re: Muffins cu afine
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 386347)
daca au ras tot deci or fost bune
data viitoare o sa fie si mai si:>

Bune au fost, mai ales afinele alea le-au dat un gust:x doar ca data viitoare sa fie mai aratoase:D

anqutz 01 nov 2010 13:54:49

Re: Muffins cu afine
 
Suna bine. Ca sa arate ca muffins iti trebuie o tava cu forme. In tava pui acele hartii de copt speciale si abia apoi le bagi la cuptor. :)

andra_aly 01 nov 2010 22:51:10

Re: Muffins cu afine
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 387052)
Suna bine. Ca sa arate ca muffins iti trebuie o tava cu forme. In tava pui acele hartii de copt speciale si abia apoi le bagi la cuptor. :)

Am mai facut dar mai demult si tot asa am facut si au iesit tare bine:x doar ca de data asta, pana am gasit o solutie la problema... ca nu erau de hartie acele forme...:_s mi s-a inmuiat si de aia s-au lasat...deci nu au mai putut sa creasca ca briosele. oricum, la gust au fost tare bune:)

anqutz 01 nov 2010 22:56:49

Re: Muffins cu afine
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 387861)
Am mai facut dar mai demult si tot asa am facut si au iesit tare bine:x doar ca de data asta, pana am gasit o solutie la problema... ca nu erau de hartie acele forme...:_s mi s-a inmuiat si de aia s-au lasat...deci nu au mai putut sa creasca ca briosele. oricum, la gust au fost tare bune:)

Pai si formele speciale se lasa, am incercat eu. De aceea trebuie tava speciala pt muffins, in care pui si hartie de copt ca sa nu se lipeasca.

andra_aly 01 nov 2010 22:59:18

Re: Muffins cu afine
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 387872)


Pai si formele speciale se lasa, am incercat eu. De aceea trebuie tava speciala pt muffins, in care pui si hartie de copt ca sa nu se lipeasca.

Am inteles:) data viitoare o sa stiu :D
Bine... daca stiam, turnam compozitia in altceva si sa vezi ce "chec" buun iesea:D
dar mai e si problema "cuptorului" meu:(

anqutz 01 nov 2010 23:01:29

Re: Muffins cu afine
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 387878)
Am inteles:) data viitoare o sa stiu :D
Bine... daca stiam, turnam compozitia in altceva si sa vezi ce "chec" buun iesea:D
dar mai e si problema "cuptorului" meu:(

Nu ai functia de cuptor la cuptorul cu microunde? Ca ai mei stiu ca au, ei la fel ca si tine nu au cuptor pe gaze sau electric.


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:47:34.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO