forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Retete dietetice de salate (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=151)
-   -   Salata de ton cu legume (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=1186)

Anomar 10 sep 2009 17:56:17

Salata de ton cu legume
 
Dragele mele slabute:),
Sunt si eu noua in comunitatea voastra si as vrea sa va propun o reteta delicioasa si in acelasi timp saraca in calorii. Sincera sa fiu e una din preferatele mele[*super*].
Propunerea mea pentru voi este o salata de ton cu legume proaspete (2 portii):

1 conserva de ton maruntit in ulei 170g..........................................336c al
100g morcov ras prin razatoare......................................... .............41cal
100g ceapa rosie taiata cubulete mici............................................39 cal
100g rosii taiate tot cubulete mici.............................................. ....18cal
100g ardei gras rosu taiat cubulete mici.........................................31cal
Otet (o lingurita)- la alegere pt ca la asa o cantitate caloriile intrata la canttate neglijabila:D.
Toate aceste ingrediente se amesteca frumos si armonios intr-un bol si salata e gata de savurat.
Asadar avem un total de 465 calorii si 25 de carbohidrati, dar avand in vedere ca reteta este pentru 2 portii (asta in caz ca mai exista vreun pofticios:P prin preajma) avem un total de 227,5 calorii si doar 12,5 carbohidrati pentru o singura portie.[*11*].
Sper ca suna tentant si ca o sa va placa.
Pupici pentru toate si pentru toti.>:D<

Slabuta 10 sep 2009 18:13:52

Re: Salata de ton cu legume
 
Buna Anomar [*8*]

Iti multumim pentru reteta :)
Eu ador tonul, cu siguranta voi incerca aceasta reteta :)

skiny katy 10 sep 2009 18:34:20

Re: Salata de ton cu legume
 
eu stiam alta reteta:o conserva ton,salata verde(3-4 frunze),ceapa rosie ,castavete,ardei,o conserva mica de porumb plus sare piper si otet;;)dar si cea cu morcov mi se pare interesanta(ps:conseva este ton i suc propriu nu in ulei;))

dienusha 10 sep 2009 20:30:04

Re: Salata de ton cu legume
 
Ramona (Anomar) bine ai venit!

Imi place reteta ta, cred ca o sa o pun in practica chiar maine!

Anomar 11 sep 2009 15:14:15

Re: Salata de ton cu legume
 
Ma bucur ca v-a placut ideea mea de salata si sper ca dupa ce o veti incerca sa va placa si mai mult;).

nicole simon 19 feb 2010 20:27:28

Re: Salata de ton cu legume
 
este o reteta super ms pt ea

craiasa 12 iul 2010 11:33:34

Re: Salata de ton cu legume
 
Citat:

Anterior postat de Anomar (Post 29067)
Dragele mele slabute:),
Sunt si eu noua in comunitatea voastra si as vrea sa va propun o reteta delicioasa si in acelasi timp saraca in calorii. Sincera sa fiu e una din preferatele mele[*super*].
Propunerea mea pentru voi este o salata de ton cu legume proaspete (2 portii):

1 conserva de ton maruntit in ulei 170g..........................................336c al
100g morcov ras prin razatoare......................................... .............41cal
100g ceapa rosie taiata cubulete mici............................................39 cal
100g rosii taiate tot cubulete mici.............................................. ....18cal
100g ardei gras rosu taiat cubulete mici.........................................31cal
Otet (o lingurita)- la alegere pt ca la asa o cantitate caloriile intrata la canttate neglijabila:D.
Toate aceste ingrediente se amesteca frumos si armonios intr-un bol si salata e gata de savurat.
Asadar avem un total de 465 calorii si 25 de carbohidrati, dar avand in vedere ca reteta este pentru 2 portii (asta in caz ca mai exista vreun pofticios:P prin preajma) avem un total de 227,5 calorii si doar 12,5 carbohidrati pentru o singura portie.[*11*].
Sper ca suna tentant si ca o sa va placa.
Pupici pentru toate si pentru toti.>:D<

Merci de reteta, sunt si eu mare fan al tonului,si eu mancam acest gen de salata separat de tin,insa am sa le amestec.Apropos ? pune cineva si porumb Bonduelle in salata ? sau este deja prea mult...ptr.ca mie tare imi mai place[*elefant*]

ali_lumi 12 iul 2010 11:37:50

Re: Salata de ton cu legume
 
Citat:

Anterior postat de craiasa (Post 250246)
Merci de reteta, sunt si eu mare fan al tonului,si eu mancam acest gen de salata separat de tin,insa am sa le amestec.Apropos ? pune cineva si porumb Bonduelle in salata ? sau este deja prea mult...ptr.ca mie tare imi mai place[*elefant*]

Eu pun in salata de ton porumb. Mi-e imposibil sa o mananc fara porumb :D

Tina 13 iul 2010 17:02:42

Re: Salata de ton cu legume
 
Suna foarte bine, mie nu imi place prea mult tonul, dar cred ca legumele ii mascheaza gustul.

ali_lumi 13 iul 2010 17:07:19

Re: Salata de ton cu legume
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 252170)
Suna foarte bine, mie nu imi place prea mult tonul, dar cred ca legumele ii mascheaza gustul.

Intradevar nici eu nu ma omor dupa el , dar imi place cel in suc propriu , cu rosie tocat marunt , ceapa verde, porumb si muuuuulta zeama de lamaie.:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:22:03.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO