forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Retete Montignac Faza I - Aperitive (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=274)
-   -   Quiche cu branza in stil Montignac (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3333)

Liviutzza 01 apr 2010 11:55:56

Quiche cu branza in stil Montignac
 
4 portii
Timp de preparare:10 minute
Timp de gatire:2 ore si 45 de minute

Ingrediente:

-10 rosii coapte,taiate in jumatate
-ulei de masline de calitate
-1 lingurita de usturoi pisat
-1 lingurita de ierburi de Provence
-1 ceapa alba taiata marunt
-250 de grame de bacon sau sunca neafumata,taiat cubulete
-8 oua mari
-500 de ml smantana dulce
-1 lingura arpagic taiat marunt
-100 de grame de branza Gruyere data pe razatoare

Recomandat pentru :Planul de slabire rapida!

Felul in care ingredientele acestui fel de mancare sunt coapte si calite,inainte ca preparatul sa fie bagat la cuptor,este important pentru aspectul final al mancarii.Rosiile devin savuroase si dulci in combinatie cu ierburile aromate si usturoiul,iar ceapa isi pierde duritatea!

1. Ungeti usor un vas ceramic si incalziti in prealabil cuptorul la 150 de grade celsius!

2. Pentru prepararea rosiilor provensale,asezati jumatatile de rosii cu fata in sus intr-o tava,adaugati putin ulei de masline,apoi presarati deasupra usturoiul pisat si ierburile,si un varf de cutit de sare!Tineti la cuptor 1 ora jumate-2 ore,apoi scoateti si lasati sa se raceasca.Nu opriti cuptorul!

3. Puneti putin ulei de masline intr-o tigaie si asezati-o pe foc!Adaugati ceapa si caliti-o 2 minute,pana se inmoaie,fara sa se coloreze!
Rasturnati intr-o strecuratoare ptr a se scurge!

4. Adaugati sunca in tigaie si caliti la foc mare timp de 3-4 minute,apoi rasturnati-o in aceeasi strecuratoare cu ceapa!

5. Spargeti ouale intr-un vas curat.Puneti deasupra smantana dulce si pasta de rosii.Adaugati arpagicul,sunca si ceapa.Amestecati bine!

6. Turnati compozitia in vasul ceramic,uns cu unt,apoi presarati branza si rosiile provensale-ar trebui sa pluteasca deasupra amestecului cu oua!
Coaceti la cuptor timp de 30-40 de minute,pana ce se rumeneste!
Lasati sa se raceasca un pic si serviti!Acest Quiche este delicios si servit rece!
Pofta buna!

Sursa "Dieta Montignac-Mananca de placere,mentine-te in forma"

Liviutzza 01 apr 2010 11:59:31

Re: Reteta Montignac "Quiche cu branza in stil Monti"
 
1 ataşament(e)
Reteta asta o voi face cu siguranta de Paste:)va pun niste poze,le-am facut din carte,nu au iesit perfect dar macar sa va faceti o idee:D

VAmedeea 01 apr 2010 14:32:50

Re: Reteta Montignac "Quiche cu branza in stil Monti"
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 135630)
Reteta asta o voi face cu siguranta de Paste:)va pun niste poze,le-am facut din carte,nu au iesit perfect dar macar sa va faceti o idee:D

Imi iau si eu cartea, neaparat! Asa o sa am retetele cu mine oriunde m-as duce. Multumesc mult pt ele.>:D<

Liviutzza 01 apr 2010 14:42:36

Re: Reteta Montignac "Quiche cu branza in stil Monti"
 
Citat:

Anterior postat de VAmedeea (Post 135780)

Imi iau si eu cartea, neaparat! Asa o sa am retetele cu mine oriunde m-as duce. Multumesc mult pt ele.>:D<

O sa mai pun:)sunt o gramada:D

delyrics 27 apr 2010 15:03:09

Re: Quiche cu branza in stil Montignac
 
Oare cam cate calorii are quicheul acesta??
L-am mancat azi, si nu reusesc sa-l calculez... :-/

Slabuta 28 apr 2010 13:19:48

Re: Quiche cu branza in stil Montignac
 
Citat:

Anterior postat de delyrics (Post 167293)
Oare cam cate calorii are quicheul acesta??
L-am mancat azi, si nu reusesc sa-l calculez... :-/

Delyrics pai iti poti calcula tu daca faci aceasta reteta.
Cele care tin dieta Montignac nu au nevoie de calorii si de aceea nu sunt calculate deja de fete :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:04:49.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO