View Single Post
  #21 (permalink)  
Vechi 17 feb 2012, 15:18:30
Slabuta's Avatar
Slabuta / Marina Capațîna Slabuta este deconectat
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Calculul detaliat de la meniu (carbohidrati, grasimi, proteine)

Citat:
Anterior postat de Alecsandru1977 Vezi mesajul
Nu ma intelege gresit, ai facut si faci in continuare o treaba execelenta aici. Nu imi place sa critic decat in sens constructiv atunci cand imi pasa de ceva... altfel paraseam site-ul fara sa zic nimic si cu asta basta, in general nu imi place sa ma cert, prefer sa ma intorc cu spatele si sa plec.

Speram insa sa nu ne bazam 100% pe etichetele produselor, care oricum pot fi mincionase, ma gandeam ca ai avut o baza de date culeasa cumva de undeva unde s-au facut niste studii/analize exacte!


Am o diploma de Web Designer, si am lucrat 2 ani in domeniu (2003-2004), pot sa te ajut in limita a 30 de minute zilnic, cu ce vrei tu sau cu ce ai nevoie, la alimente, moderator, admin....!!!

Numai bine!
Exact despre o astfel de baza iti spuneam in mesajul anterior, in care putem avea incredere. USDA este U.S. Department of Agriculture.
Valorile nutritionale pe care le ofera ei se refera la alimente de baza (ceea ce este un mare plus) si foarte putine marci, in special marci din USA.

In Romania, nici macar o astfel de baza nu exista.
Eu, de obicei, imi iau un caietel si cand imi fac cumparaturile, imi aloc timp si pentru verificarea valorilor introduse de catre ceilalti membri.

Din pacate sau din fericire, unii producatori isi fac reevaluari periodice la produse si din ce am observat pana acum cam o data la 6 luni se schimba valorile nutritionale, probabil se schimba si reteta.

Sunt 100% de acord cu tine ca sunt foarte multe etichete gresite, exista cateva metode de verificare simple care demonstreaza acest lucru.
Solutia pentru aflarea valorilor reale este sa avem un laborator, ceea ce va dati seama ca este complicat.

Multumesc pentru implicare, o sa ma gandesc zilele acestea in ce zona am nevoie urgent de o mana de ajutor si te anunt.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii

Ultima dată editat de Slabuta; 17 feb 2012 at 15:21:17.
Răspuns cu citat