View Single Post
  #3 (permalink)  
Vechi 12 iun 2009, 21:46:41
mishutza's Avatar
mishutza mishutza este deconectat
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL Locul 1 la concurs  
Data înregistrării: 26 apr 2009
Locaţie: Arad, Romania
Dieta: cu buruieni :)
Date: 160cm, 86.5kg
Mesaje: 5.193
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 23 ori in 12 mesaje
Implicit Re: Sa vorbim despre cardio

Slabuta,e normal sa fii fericita dupa sport,e hormonul fericirii de te fericeste,si te face si dependent.Si cred ca,in cazul nostru,mai e si mandria ca am reusit sa facem.
Ce sporturi stiti care sunt cardio?Pt mine mersul era anul trecut cardio
Este o formula dupa care se calculeaza cate barai tre sa ai pe minut la inima ca sa fie cardio.Dar mult mai simplu e asa:cardio e orice sport ce te face sa respiri in asa fel,incat sa nu poti purta o converstatie in timp ce il faci.Sper ca am explicat destul de clar.
In primele 20 de minute de sport se arde energia inmagazinata in ficat.Dupa 20 de minute,aproximativ,corpul incepe sa arda din rezerve.Se pare ca la sportivi corpul incepe chiar mai devreme sa arda din rezerve.
De aceea este si recomandat sa faci sport dimineata,pe stomcaul gol.Problema e ca dupa ce ai facut un cardio adevarat,nu prea iti mai e foame.Nu ore cum spun ei,in cazul meu cel putin,dar o ora cu siguranta.Si atunci se tot intarzie cu micul dejun,si prea bine nu e.
Dar vedeti fetelor ca eu fac cardio seara,si tot ard kilogram dupa kilogram dupa kilogram,hihihiih.
Deci,din ceea ce stiu eu,cardio e:tae-bo,normal,ihihihih
jogging
inot
mers pe bicicleta
Mai stiti voi?
mishutza, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
mishutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2320 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1803 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1029 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat