forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Slabire prin Metode Naturiste (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=81)
-   -   Ceai verde chinezesc vs ceai verde simplu (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=2380)

sunshine 21 ian 2010 17:22:48

Ceai verde chinezesc vs ceai verde simplu
 
ceaiul verde chinezesc este acelasi lucru cu ceai verde ( simplu, fara o alta denumire pe langa)? am fost la plafar si am cerut ceai verde vrac, deci nu pliculete, si mi-a dat ceai verde chinezesc, asa scrie pe punguta. e vreo diferenta fata de cel la pliculete?? am inteles ca are avea efect laxativ :( eu de la ceai verde la pliculete nu am probleme de acest gen

ema5288 21 ian 2010 17:24:28

re: Ceai verde chinezesc vs ceai verde simplu
 
tot ceaiul verde are efect laxativ. daca nu ai avut probleme de la cel la plicuri , cel mai probabil nu vei avea nici de la asta. doar sa mentii cantitatile.

sunshine 21 ian 2010 17:46:10

re: Ceai verde chinezesc vs ceai verde simplu
 
aha, deci pot sa beau linistita. mc :)

drama queen 21 ian 2010 21:35:00

re: Ceai verde chinezesc vs ceai verde simplu
 
si eu beau la pliculetze si simt ca nu e bun de nimic ::D

Pusycat 22 ian 2010 12:51:19

re: Ceai verde chinezesc vs ceai verde simplu
 
Acelas efect are si la mine :D Beau si cate 3 cani si nimik.

ema5288 22 ian 2010 12:54:37

re: Ceai verde chinezesc vs ceai verde simplu
 
in cazul in care il beti pentru constipatie, asociati-l cu un consum mai mare de fibre pentru a da rezultate!! sunt foarte sanatoase, grabesc tranzitul intestinal si nu au nici mult calorii

drama queen 22 ian 2010 18:19:30

re: Ceai verde chinezesc vs ceai verde simplu
 
am inteles ema5288 mc :-*

Suzume 18 feb 2010 12:37:20

re: Ceai verde chinezesc vs ceai verde simplu
 
Am fost la cumparaturi si am dat peste un ceai verde chinezesc de la Ciaco tea. Vine intr-un ambalaj albastru cu verde, ft practic. Este primul meu ceai verde frunze, pana acum am folosit numai pliculete. Spuneti-mi si mie cate lingurite de frunze trebuie sa folosesc la un litru de ceai ca nu am nici cea mai mica ideea. Am cautat pe google dar variau raspunsurile. Deci voi cate lingurite folositi?

Slabuta 18 feb 2010 12:42:32

re: Ceai verde chinezesc vs ceai verde simplu
 
Citat:

Anterior postat de Suzume (Post 91104)
Am fost la cumparaturi si am dat peste un ceai verde chinezesc de la Ciaco tea. Vine intr-un ambalaj albastru cu verde, ft practic. Este primul meu ceai verde frunze, pana acum am folosit numai pliculete. Spuneti-mi si mie cate lingurite de frunze trebuie sa folosesc la un litru de ceai ca nu am nici cea mai mica ideea. Am cautat pe google dar variau raspunsurile. Deci voi cate lingurite folositi?

Daca e frunze ceaiul, nici nu se pune vorba de lingurite :D
Este foarte concentrat, si daca pui o lingurita, iese o amaraciune. :))

Deci pui cam 1/3 din lungurita, ar trebui sa i se mareasca volumul considerabil.

Editare: Scuze, asta era vorba de o cana. :D

La 1 litru pune cam 1.5 lingurita

OitaVesela 18 feb 2010 12:43:00

re: Ceai verde chinezesc vs ceai verde simplu
 
Mama face din asta si pune 1 lingurita cu varf la o cana de apa ( 250 ml).

Va admir pe cele care puteti sa beti ceaiu asta. Nu imi place de fel si cat m-am silit sa il beau, l-am baut degeaba:D

Ceaiul rosu si ceaiul negru se fac din aceeasi planta ca si ceaiul verde, difera procesul de uscare si fiecare e pentru alt moment al zilei. Astea mi-au placut mai mult dar tot nu au avut niciun efect.


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:52:20.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO