forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Suplimente (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=203)
-   -   Lecitina sau spirulina ingrasa? Sau nu? (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=1056)

isza 23 aug 2009 08:48:22

Lecitina sau spirulina ingrasa? Sau nu?
 
buna slabutelor :-* de cateva zile ma tot gandesc sa iau lecitina pentru a ma ajuta in anul care urmeaza.eu anul acesta voi da bac-ul,deci clar urmeaza mult stress si mult invatat.se zice ca lecitina ajuta la concentrare si imbunatateste memoria...la fel am auzit si despre spirulina.dar pe de alta parte am citit pe un site ca de fapt toate aceste povesti cum ca aceste suplimente nutritive ar ajuta sunt de fapt doar niste povesti...voi ati avut rezultate?si inca ceva foarte important...ati luat cumva in greutate de la aceste suplimente?sau...ati avut pofta de mancare?
astept cu nerabdare experientele voastre >:D<

huhu 23 aug 2009 09:07:02

re: Lecitina sau spirulina ingrasa? Sau nu?
 
:) si eu intr-a 12 m-am gandit sa iau lecitina, si m-am dus cu mama la un magazin cu chestii naturiste. am iesit de-acolo cu vreo trei produse diferite din care n-am mai luat nimic, de lene:)
si am luat si bacul cu medie mare...care nu mi-a folosit la nimic:) doar asa de self-esteem

mishutza 23 aug 2009 09:11:58

re: Lecitina sau spirulina ingrasa? Sau nu?
 
Isza,de ingrasat te ingrasa mancarea si eventual diferitele dereglari hormonale,care te predispun la ingrasare.Spirulina e chiar un ajutor in slabire,nu stiam ca ajuta la tinerea de minte.
Habar nu am daca dau pofta de mancare,le-am luat pe amandoua si nu tin minte efectul asta.Dar chiar daca iti dau pofta de mancare,depinde de tine sa mananci sanatos si cu masura.
Eu iau hepatoprotectoare,si unul dintre principale efecte e pofta de mancare.La maxim 2 ore dupa masa imi e foame de as manca si scaune,ma roade stomacul si ma ia cu dureri de cap:))Si totusi slabesc.Deci eu cred ca poti si slabi si face o treaba buna la scoala,cu conditia sa nu te infometezi,sa mananci destul si sanatos.

isza 23 aug 2009 09:44:03

re: Lecitina sau spirulina ingrasa? Sau nu?
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 20863)
Isza,de ingrasat te ingrasa mancarea si eventual diferitele dereglari hormonale,care te predispun la ingrasare.Spirulina e chiar un ajutor in slabire,nu stiam ca ajuta la tinerea de minte.
Habar nu am daca dau pofta de mancare,le-am luat pe amandoua si nu tin minte efectul asta.Dar chiar daca iti dau pofta de mancare,depinde de tine sa mananci sanatos si cu masura.
Eu iau hepatoprotectoare,si unul dintre principale efecte e pofta de mancare.La maxim 2 ore dupa masa imi e foame de as manca si scaune,ma roade stomacul si ma ia cu dureri de cap:))Si totusi slabesc.Deci eu cred ca poti si slabi si face o treaba buna la scoala,cu conditia sa nu te infometezi,sa mananci destul si sanatos.

multumesc mishutza...asta incerc sa fac acum cu voi sa mananc sanatos fara sa depasesc limitele si sa reusesc sa slabesc.dar prioritatea nr 1 e clar bac-ul :-s

isza 23 aug 2009 09:45:35

re: Lecitina sau spirulina ingrasa? Sau nu?
 
Citat:

Anterior postat de huhu (Post 20862)
:) si eu intr-a 12 m-am gandit sa iau lecitina, si m-am dus cu mama la un magazin cu chestii naturiste. am iesit de-acolo cu vreo trei produse diferite din care n-am mai luat nimic, de lene:)
si am luat si bacul cu medie mare...care nu mi-a folosit la nimic:) doar asa de self-esteem

deci pana la urma probabil au avut dreptate cei care au zis ca ...toate astea sunt doar povesti?

Marlin 17 oct 2009 15:38:32

re: Lecitina sau spirulina ingrasa? Sau nu?
 
Lecitina este un compus chimic care face parte din categoria grasimilor.
De ex. 10 g de lecitina au cam 50 kcal. Fiecare celula din corp are nevoie de lecitina pentru a functiona. Lecitina joaca un rol esential in practic toate procesele metabolice. Aceasta sursa naturala de colina, inositol, acid linoleic si fosfatidil serina este fundamentala in transportul nutrientilor la si de la celule, fiind un factor cheie al metabolizarii alimentelor.

Ca o concluzie, nu lecitina te poate ingrasa ci depasirea necesarului caloric de mentinere la o anumita greutate, pe o perioada mai multa de timp te conduce la ingrasare. Ca titlu informativ, pt . a pune 1 kg de grasime este nevoie sa consumi cu 7000 kcal mai mult peste necesarul zilnic de mentinere .(indiferent de sursa din care provin aceste calorii)


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:13:01.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO