forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Tae-bo&Aerobic (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=87)
-   -   Exercitii pentru eliminarea celulitei (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=3524)

mika_me 18 apr 2010 19:42:26

Exercitii pentru eliminarea celulitei
 
Buna fetelor.Am gasit cu ceva timp in urma 3 exercitii din tae bo recomandate pentru elimarea celulitei si azi m-am gandit sa le postez.De astazi incep s ale fac in fiecare seara, pentru ca din pacate celulita am din plin pe partea din spate a coapselor..si trebuie sa scap de ea:)

mika_me 18 apr 2010 19:44:03

Re: Exercitii pentru eliminarea celulitei
 
http://dieta.ele.ro/images/poze/tae2.jpg

Dupa o incalzire prealabila de aproximativ 20 minute, in care nu trebuie sa lipseasca cateva exerctii de stretching rotiri ale articulatiilor, indoiri si flexari ale picioarelor, va asezati pe o salteluta in pozitia sprijinit pe palme si genunchi dupa cum se vede in imaginea 1. Vom incepe cu piciorul stang, dupa cum urmeaza; strang calcaiul stang la sezut cu putere, privirea fiind orientata inainte, coatele putin flexate pentru a nu forta articulatia cotului, genunchiul orientat in jos, eventual lipit de genunchiul drept.

ele.ro

mika_me 18 apr 2010 19:47:08

Re: Exercitii pentru eliminarea celulitei
 
http://dieta.ele.ro/images/poze/tae3.jpg


Ridicam genunchiul stang lateral conform imaginii 2 astfel incat intre picioare sa dezvoltam un unghi mai mare de 90 grade sau il ridicam peste nivelul soldului. Unghiul dintre coapsa si abdomen trebuie sa fie de 90 grade, calcaiul strans cu putere la sezut. Ridicarea se face astfel incat nivelul genunciului sa fie superior nivelului gleznei. Trebuie sa fiti atente la respiratie si anume inspiram cand genunchiul este jos si expiram cand acesta este ridicat

Acest exercitiu se executa in doua modalitati diferite:
- In primul mod, se vor executa ridicari succesive de genunchi, cate 40-50 de repetari rapide in 4-5 serii, dupa terminarea unei serii cu un picior, fara pauza, incepem exercitiul cu celalalt picior.
- Al doilea mod se executa ridicand genunchiul lateral cat mai sus posibil, stam in pozitia aceasta 1-2minute apoi ne relaxam si repetam miscarea cu celalalt picior, totalizand 4 serii stanga/dreapta.

Acesta este unul dintre sutele de exercitii pentru muschii fesieri, tonifiere si anticelulitic, din gama de exercitii Tae-Bo. Puteti incerca si acasa, rezultatele obtinandu-se in maxim 1 luna de executare zilnica sau minim de 3 ori/saptamana, cate 20minute.
Este necesar de stiut ca programul de antrenament trebuie schimbat periodic, la un interval de 2-3 saptamani, deoarece organismul se adapteaza efortului si nu se mai obtinem rezultate.

ele.ro

VAmedeea 18 apr 2010 21:36:13

Re: Exercitii pentru eliminarea celulitei
 
Faine exercitii! Multumim! Sper sa si functioneze!>:D<

mika_me 18 apr 2010 22:02:19

Re: Exercitii pentru eliminarea celulitei
 
Citat:

Anterior postat de VAmedeea (Post 156066)
Faine exercitii! Multumim! Sper sa si functioneze!>:D<

nu va pot da un raspuns..dar crede-ma te dor picioarele..te doare fundul literalmente:))...deci ceva lucreaza acolo..si ai vazut ce spun ei...ca intr-o luna daca faci macar de 3 ori pe saptamana...vezi rezultate...o sa vad eu...ca am de gand s ama tin de ele..chit ca mor cand le fac:(

ispas mihaela 18 apr 2010 22:22:41

Re: Exercitii pentru eliminarea celulitei
 
Chiar faine exercitiile astea si de maine sigur ma apuc si eu de ele ca am destula celulita pe picioare si in parti si pe spate.sper sa dea rezultate ca o sa fie mare chin pe mine cand o sa le fac,eu suferind la genunchiul drept o interventie la piciorul drept si fiind operatia direct pe os ma cam doare cand stau pe el dar ce nu suportam noi pentru a ajunge slabute:x

mika_me 19 apr 2010 10:00:44

Re: Exercitii pentru eliminarea celulitei
 
Citat:

Anterior postat de ispas mihaela (Post 156136)
Chiar faine exercitiile astea si de maine sigur ma apuc si eu de ele ca am destula celulita pe picioare si in parti si pe spate.sper sa dea rezultate ca o sa fie mare chin pe mine cand o sa le fac,eu suferind la genunchiul drept o interventie la piciorul drept si fiind operatia direct pe os ma cam doare cand stau pe el dar ce nu suportam noi pentru a ajunge slabute:x

sanatataea inainte de toate mihaela..vezi sa nu-ti cauzezi probleme:-s..mare grij ada?sa nu te fortezi....

ali_lumi 19 apr 2010 10:03:38

Re: Exercitii pentru eliminarea celulitei
 
Nu vreau sa descurajez pe nimeni , dar eu am incercat cateva feluri de exercitii pt celulita si nu au dat rezultate LA MINE!
SIngurul lucru care insa a dat au fost lipsa grasimile si dulciurilor din organism + apa 2L pe zi.Acum poate numai beau chiar 2L , in perioada dietei beam si ajuta intradevar.
Mult succes oricum .

mika_me 19 apr 2010 11:49:38

Re: Exercitii pentru eliminarea celulitei
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 156519)
Nu vreau sa descurajez pe nimeni , dar eu am incercat cateva feluri de exercitii pt celulita si nu au dat rezultate LA MINE!
SIngurul lucru care insa a dat au fost lipsa grasimile si dulciurilor din organism + apa 2L pe zi.Acum poate numai beau chiar 2L , in perioada dietei beam si ajuta intradevar.
Mult succes oricum .

Buna ali...nu stiu ce exercitii ai incercat tu...eu nu am zis ca astea dau rezultate...pentru ca le-am facut o singura data, aseara:D...dar cred ca la cum lucreaza picioarele, ceva bun trebuie sa iasa...iti recomand sa le incerci, sa faci exact cum spune acolo si sa imi spui ce parere ai;)..eu personal la exercitiul cu tinutul piciorului lateral ridicat 2 minute, in mod corect...nu am putut nici macar un minut...:(..dar m-am chinuit macar 30 secunde pentru fiecare picior..
si normal..ca fara o dieta ca lumea si multa apa bauta(care se stie ca ajuta mult la aspectul pielii)...nimic nu da rezultate....asta deja sestie...adica cine vrea sa faca exercitiile astea, ar trebui sa s gandeasca, ca din exercitii si cu mancat haotic nu scoti nimic...:)

ali_lumi 19 apr 2010 13:06:26

Re: Exercitii pentru eliminarea celulitei
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 156688)
Buna ali...nu stiu ce exercitii ai incercat tu...eu nu am zis ca astea dau rezultate...pentru ca le-am facut o singura data, aseara:D...dar cred ca la cum lucreaza picioarele, ceva bun trebuie sa iasa...iti recomand sa le incerci, sa faci exact cum spune acolo si sa imi spui ce parere ai;)..eu personal la exercitiul cu tinutul piciorului lateral ridicat 2 minute, in mod corect...nu am putut nici macar un minut...:(..dar m-am chinuit macar 30 secunde pentru fiecare picior..
si normal..ca fara o dieta ca lumea si multa apa bauta(care se stie ca ajuta mult la aspectul pielii)...nimic nu da rezultate....asta deja sestie...adica cine vrea sa faca exercitiile astea, ar trebui sa s gandeasca, ca din exercitii si cu mancat haotic nu scoti nimic...:)

Intradevar incercarea moarte n-are.
Cam tot asa unele cu ridicari de picior la spate am facut si eu si nu prea puteam sa le fac :))


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:34:10.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO