forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Tae-bo&Aerobic (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=87)
-   -   Fesieri de negresa (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=1661)

mika_me 29 oct 2009 18:59:56

Fesieri de negresa
 
INCALZIREA
Incepem cu 15 rotiri de genunchi la dreapta, tinand picioarele lipite, apoi 15 la stanga urmate de 20 semigenuflexiuni cu picioarele lipite, apoi 20 cu ele departate la latimea umerilor.
30 rotiri de glezna, 10 sarituri cu calcaiele la sezut, si 20 ridicari cu genunchiul la piept pentru fiecare picior

mika_me 29 oct 2009 19:01:01

re: Fesieri de negresa
 
GENUFLEXIUNI
Cu talpile paralele si lipite de podea, departate la o latime egala cu latimea umerilor, vom executa 30 genuflexiuni de sus pana jos, cat mai ample, in 3 serii cu o pauza de 25 secunde in care scuturam picioarele pe rand.

mika_me 29 oct 2009 19:02:32

re: Fesieri de negresa
 
CALCAI LA SEZUT
Sprijinindu-ne intr-un picior, ridicam calcaiul celuilalt picior la sezut. Tinandu-l blocat in aceasta pozitie, il ridicam in spate, cat de sus putem, tinand trunchiul vertical, 3 serii a cat mai multe repetari, atat pentru un picior, cat si pentru celalalt, alternativ.

mika_me 29 oct 2009 19:04:47

re: Fesieri de negresa
 
LOVITURA LATERAL SPATE
Pozitionati ca in imaginea de mai jos, cu soldul drept orientat usor catre spate si indoind usor piciorul drept, sprijiniti in piciorul opus, vom executa lovitura in spate cu piciorul drept orientand glezna acestuia spre tavan. Vom executa 25 repetari, atat pentru un picior cat si pentru celalalt in 4 serii alternative. Pauza intre serii va fi de 30 secunde.

mika_me 29 oct 2009 19:05:59

re: Fesieri de negresa
 
LOVITURA IN SPATE
Acest exercitiu este asemanator cu cel precedent, cu diferenta ca ca soldul este orientat in fata, nu lateral. Sprijiniti in piciorul stang si cel drept fiind usor flexat, vom executa lovitura in spate cu piciorul drept si calcaiul orientat spre tavan. Lovitura trebuie sa fie orientata in spate, calcaiul in sus si varful piciorului tras. Se vor face 3 serii, a cate 20 repetari pentru fiecare picior.

mika_me 29 oct 2009 19:07:12

re: Fesieri de negresa
 
Acest program trebuie facut timp de 3 saptamani, in care efectele vor fi vizibile. Succes!

rodica2010 12 iul 2010 00:40:45

re: Fesieri de negresa
 
Si sunt rezultate garantate?

Dio 12 iul 2010 09:45:15

Re: Fesieri de negresa
 
Citat:

Anterior postat de rodica2010 (Post 249873)
Si sunt rezultate garantate?

Rezultate garantate sunt doar in matematica, unde 1 + 1 = 2. Cand intervine corpul uman, NU exista conceptul de rezultat garantat. Noi suntem diferiti si orice actiune poate sa iaba efective diferite de la om la om. Pana si un litru de apa baut, pe mine poate sa ma faca sa ma ingras si pe tine poate sa te faca sa slabesti. La fel si orice exercitiu, poate sa aiba efect maxim sau poate sa nu aiba nici un efect.

anqutz 12 iul 2010 09:54:00

Re: Fesieri de negresa
 
Citat:

Anterior postat de Dio (Post 250051)
Rezultate garantate sunt doar in matematica, unde 1 + 1 = 2. Cand intervine corpul uman, NU exista conceptul de rezultat garantat. Noi suntem diferiti si orice actiune poate sa iaba efective diferite de la om la om. Pana si un litru de apa baut, pe mine poate sa ma faca sa ma ingras si pe tine poate sa te faca sa slabesti. La fel si orice exercitiu, poate sa aiba efect maxim sau poate sa nu aiba nici un efect.

Nu e chiar asa. Exercitiile sunt garantate sa aiba efect, dar rezultatele nu se vad la fel pe fiecare. :) Sunt femei care pun mai repede masa musculara si altele care au muuult de munca pana se vede ceva pe ele.

Si apa nu ingrasa, oricati l ai bea. (cine stie cine citeste ce ai scris tu si nu mai bea apa, numai eu stiu vreo 2 cazuri prietene care cred ca si apa ingrasa).

Dio 12 iul 2010 15:46:59

Re: Fesieri de negresa
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 250065)
Si apa nu ingrasa, oricati l ai bea. (cine stie cine citeste ce ai scris tu si nu mai bea apa, numai eu stiu vreo 2 cazuri prietene care cred ca si apa ingrasa).

Este adevarat, exprimarea a fost prost aleasa in ambele parti. Dupa cum ai corectat si tu. Referitor la apa, era un exemplu extrem, si ma refeream la retentia de apa in organism, care poate sau nu sa traga cantarul in jos :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:18:15.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO