forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Ten (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=163)
-   -   Fructe si legume bune pentru ten (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=11394)

Elenoir 21 apr 2012 18:24:05

Fructe si legume bune pentru ten
 
Cand vine vorba de o dieta, primul lucru la care ne gandim majoritatea dintre noi este mancatul mai putin. Nu cred ca sunt singura, dar de multe ori cand m-am gandit sa tin o dieta, am inceput sa nu mai mananc multe lucruri, printre care si unele care erau AUR pentru tenul meu. Vreau sa facem o lista cu legumele si fructele despre care se stie ca odata mancate, sunt excelente pentru sanatatea si frumusetea tenului nostru. Voi de care stiti? Va pup :*

happygirldiana 21 apr 2012 22:23:35

Re: Fructe si legume bune pentru ten
 
Citat:

Anterior postat de Elenoir (Post 1019664)
Cand vine vorba de o dieta, primul lucru la care ne gandim majoritatea dintre noi este mancatul mai putin. Nu cred ca sunt singura, dar de multe ori cand m-am gandit sa tin o dieta, am inceput sa nu mai mananc multe lucruri, printre care si unele care erau AUR pentru tenul meu. Vreau sa facem o lista cu legumele si fructele despre care se stie ca odata mancate, sunt excelente pentru sanatatea si frumusetea tenului nostru. Voi de care stiti? Va pup :*

Am gasit un articol interesant, nu se refera la fructele si legumele mancate ci la cele folosite pentru masti si tratamente naturale pentru un ten frumos.Iata:

"Bananele sunt nu doar o importanta sursa de magneziu, ci si un important "ingredient" pentru obtinerea unor masti deosebit de hranitoare. Pasati o banana si amestecati-o cu putin ulei de masline. Aplicati "crema" obtinuta pe fata, lasati-o sa actioneze 15-20 min, dupa care clatiti cu apa calduta. Daca aveti un ten gras, banana poate fi amestecata cu cateva picaturi se suc de lamaie, iar pasta obtinuta va fi lasata sa actioneze 10-15 min. Tot pentru tenurile grase ori cele mixte este recomandata masca preparata dintr-o lingura de miez de banana pisat si 4 linguri de lapte batut. Masca se indeparteaza dupa 10 min cu apa calduta.
Marul, bogat in vitamina C, poate fi folosit pentru prepararea unei masti astringente, recomandata in special tenurilor grase. Radeti o jumatate de mar (de preferat pe razatoarea de sticla pentru a nu se oxida) si amestecati cu o lingurita de miere. Timpul de actionare este de 10 min, iar masca se indeparteaza cu apa calduta.
Portocalele si lamaile sunt de asemenea fructe de care si pielea are nevoie: sucul proaspat de lamaie este recomandat in special persoanelor cu ten gras, accneic sau cu tendinta de ingrasare, iar sucul de portocale, tenului normal si cel mixt. Amestecat cu ulei de masline, sucul de portocale poate fi utilizat si de persoanele cu ten uscat, masca astfel obtinuta aplicandu-se cate 10 min o data pe saptamana.



Legume pentru frumusete

Cartoful are efect "anticearcan": aplicati pe pleoape cate o felie de cartof, asteptati 10 minute si veti observa ca pungile de sub ochi sau cearcanele s-au estompat. Un cartof fiert pasat si amestecat cu lapte pana la obtinerea unei "creme" albeste si hraneste pielea mainilor, mai ales acum, in plina iarna. Pasta obtinuta trebuie lasata sa actioneza 10 minute, dupa care se indeparteaza cu apa calda.
Castravetii hidrateaza toate tipurile de ten. Radeti 3-4 rondele de castraveti (fara coaja) si amestecati cu 1/2 lingurita ulei vegetal. Masca se indeparteaza dupa 10 minute, iar tenul devine luminos. Dar si simpla aplicare a unor rondele pe fata are un efect binefacator asupra tenului.
Dovleacul este hranitor, iar pielea dumneavoastra nu va avea decat de castigat daca o veti rasfata cu o masca preparata din doua linguri de dovleac fiert, o lingurita de praf de argila si doua linguri de infuzie de lavanda. Lasati masca pe fata intre 5 si 20 de minute, dupa care o puteti indeparta cu infuzie de lavanda sau cu apa calduta. Miezul crud dat pe razatoare poate fi amestecat cu miere de albine pentru prepararea unei masti recomandata pentru tenul uscat sau cu albus de ou, pentru tenul gras. Timpul de actionare este de 10-15 minute, iar pentru inlaturarea mastilor se foloseste apa calduta.
Morcovul, bogat in vitamina A, ras si amestecat cu miere de albine hraneste pielea si o intinereste. Masca trebuie lasata sa actioneze 10 minute si se inlatura cu aoa calda"

Elenoir 22 apr 2012 01:20:53

Re: Fructe si legume bune pentru ten
 
^ Cred ca acest articol s-ar potrivi mai degraba aici: http://forum.slabute.ro/ten/masti-na...mos-10218.html
:*

kasty 23 apr 2012 16:09:54

Re: Fructe si legume bune pentru ten
 
Buna Elenoir!
Draga mea toata mancarea ce stiu eu ca este buna pt ten nu stiu de ce trb sa o elimini din alimentatia de dieta....
Vitamina A este importanta atat pentru sanatatea pielii, cat si pentru cea a ochilor: morcovii, spanacul, laptele, ficat, carne. Vitamina A joaca un rol important in repararea celulor pielii.
Complexul de vitamine B sunt si ele extrem de importante: se gaseste in special in legume.
Biotina este de departe cea mai importanta, lipsa ei putand cauza dermatite. Chiar si deficiente mici de biotina pot cauza probleme ale pielii. Aceasta se gaseste in special in: banane, oua si orez.
Vitamina C ajuta la intinerirea tenului, motiv pentru care se recomanda consumul de citrice.
Vitamina E are proprietati antioxidante, protejand pielea. Surse importante de vitamina E sunt uleiurile vegetale, semintele, nucile si legumele verzi. Mai mult, vitaminele C si E reduc efectele negative ale radicalilor liberi, fumului (si cel de tigara) si al poluarii.
Se considera ca seleniul joaca un rol important in prevenirea cancerului de piele, deoarece acesta protejeaza pielea impotriva efectelor daunatoare ale soarelui. Seleniu se gaseste in carne, in ficat, rinichi, in ton, in oua, cereale, nuci si produse lactate.
Zincul si cromul joaca un rol important in metabolism. Mai mult, zincul ajuta la vindecarea rapida a infectiilor pielii. Cromul este prezent in drojdie, paine integrala sau de secara, stridii, cartofi, ardei grasi si unt. Zincul este prezent in ficat carne, legume, cereale, nuci si stridii.
Pestele nu trebuie sa lipseasca din alimentatia noastra, deoarece acesta contine uleiuri ce hranesc tenul.

kasty 23 apr 2012 16:31:03

Re: Fructe si legume bune pentru ten
 
nu stiu de ce alimente vorbeai u si te-as ruga sa-mi spui si mie
oricum eu fiind o balena naufragiata la mal consider ca tenul il poti trata f bine si exterior, dar organismul trebuie lucrat din ambele parti atat int cat si exterior
te pupic draga mea

Elenoir 27 apr 2012 22:22:02

Re: Fructe si legume bune pentru ten
 
Da, asta e ideea...noi cumparam si folosim o gramada de creme care speram sa fie miraculoare si sa ne lase un ten ca proaspat scos din photoshop, dar nu ne mai gandim sa-l ajutam sa devina singur asa (sau cat se poate de apropiat de idealul fiecareia) :D Multumesc, kasty, pentru mesaj. Daca mai gasiti articole pe aceasta tema, va rog sa le postati

:*


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:28:01.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO