forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Ten (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=163)
-   -   Masti naturale pentru un ten mai frumos :) (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=10218)

Georgii 10 sep 2011 12:16:26

Masti naturale pentru un ten mai frumos :)
 
Salutare slabute!:)
Care dintre voi sunt dispuse sa ma ajute cu niste masti pe care le pot face in casa...din diferite ''ingrediente''naturale..pentru a avea un ten mai luminos si curat?Si ceva pt piele uscata..
As avea mare nevoie.Multumesc;;)

LicuriciColorat 10 sep 2011 16:42:01

Re: Masti naturale pentru un ten mai frumos :)
 
daca vrei pt exfoliere eu mai folosesc asa:
-albus de ou batut,tarate de grau/malai
-daca ai tenul gras o lingurita de lamaie
-daca ai tenul uscat o lingurita de ulei de masline/nuca de cocos/migdale

pt ten luminos:
-jumate banana/cateva capsuni
-o lingurita de miere

eu pt un ten luminos imi mai stregeam seara tenu cu ulei de migdale:)

eva 9 11 sep 2011 01:01:48

Re: Masti naturale pentru un ten mai frumos :)
 
subscriu si eu la malai amestecat cu uleiuri sau chiar cu crema...
poti sa mai pui si fructe pe fata.. orice fruct, iti lumineaza tenul, au vitamine, apa, minerale... stii tu! pur si simplu pui pe fata pulpa de fructe, o lasi pana se usuca..

cleofila 11 sep 2011 19:26:29

Re: Masti naturale pentru un ten mai frumos :)
 
pentru ten uscat:un galbenus de ou frecat cu o lingurita de ulei de masline se pune pe fata se lasa pana se usuca dupa care se spala cu apa calduta.Recomandat o data pe saptamina.Mierea este foarte buna pentru orice fel de ten.Pentru gomaj facial folositi tarite de grau fine inmuiate cu putina apa dupa care frecati usor fata evitati zona ochilor.Gomaj pentru corp ieftin si la indemana oricui este un amestec de sare fina cugel de dus atit cat sa se umezeasca sarea

Georgii 14 sep 2011 15:46:41

Re: Masti naturale pentru un ten mai frumos :)
 
Multumesc fetelor.Va mai astept cu idei noi;;).

eva 9 16 sep 2011 16:33:38

Re: Masti naturale pentru un ten mai frumos :)
 
hello!
fetelor am si eu o rugaminte... cele care stiti, masti care sa contina drojdie de bere... am niste drojdie (proaspata) care insa a expirat si n-as vrea sa o arunc.. stiu ca e buna si pt masti de fata... daca stiti, incercate de voi, ca pe gugal is toate neamurile! :D

cleofila 16 sep 2011 19:30:19

Re: Masti naturale pentru un ten mai frumos :)
 
se face o pasta din drojdie cu putina apa de trandafiri si se aplica pe ten.In loc de apa de trandafiri poti pune o capsula de vitamina e uleioasa.Eu nu recomand folosirea de produse expirate

cleofila 25 ian 2012 01:03:56

Re: Masti naturale pentru un ten mai frumos :)
 
o masca pentru ten acneic:se amesteca 2 lingurite cu miere cu una de scortisoara,se pune pe fata curata se lasa sa actioneze timp de 10 minute dupa care se clateste cu apa calduta.ATENTIE cam ustura eu zic sa stati atat cat suportati

Elenoir 21 apr 2012 19:30:08

Re: Masti naturale pentru un ten mai frumos :)
 
Cateva dintre mastile hidratante cele pe care le-am incercat eu:

- miere+lapte: un cocktail de vitamine excelent
- argila+zeama de lamaie: argila + zeama de citrice e recomandata tenului gras, dar pentru tenul uscat si/sau normal functioneaza la fel de bine apa plata, uleiul de masline etc.
- frunze de ceai verde: 2 in 1: beau un ceai sanatos si nici nu arunc frunzele, ci tamponez un disc demachiant in ele si imi dau pe fata dupa ce am curatat-o.
- banane, caise, rosii, avocado, toate pisate si facte sub forma de pasta.
- iaurt (mai ales pe pielea arsa)
- albusul de ou batut cu mixerul si intins pe fata (la fel, recomandat tenului gras; nu stiu daca face sau daca ar putea face vreun rau altor tipuri de ten)

Am ajuns la concluzia ca orice fruct sau leguma am alege, o amestecam un pic la blender, o intindem pe fata si obtinem o crema natural care sigur face bine la ceva :D


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:29:22.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO