forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/index.php)
-   Ten (http://forum.slabute.ro/forumdisplay.php?f=163)
-   -   Naturalul (fara machiaj) (http://forum.slabute.ro/showthread.php?t=10912)

Dyana321 10 ian 2012 22:56:30

Naturalul (fara machiaj)
 
Buna fetelor! Ce ziceti? V-am dat o idee cu acest titlu, acest subiect? :> Deci.. Sunt sigura ca va place machiajul(cu-i nui place:x) pentru ca ne ascunde toate complexele si ne face mai "frumoase"...Dar, sa ne gandim si in alt stil: oare merita tot acest machiaj(care de fapt, daca ne gandim mai bine este o masca artificiala care ne ascunde aspectul natural=(() daca peste 30-40 ani ne vor aparea riduri? Oare din ce cauza? Poate din aceasta cauza! :-o...Sau pentru ca... cu machiajul teoretic ne inchidem porii, nu lasam fata sa respire:(:(..De ce facem asta? Si ne intrebam si de ce avem acnee sau imperfectiuni!
Am o idee! haideti timp de 1-2 sapt.(cat puteti:D) sa nu folosim machiaj, creme(chimice si prostii:))) , sa mancam sanatos, sa zambim mai des si sa avem parul desfacut sau legat simplu intr-o coada. Putem folosi masca de argila, de fructe...miere, lapte etc.(pentru ca acestea sunt naturale) si apa(evident) si daca chiar este necesar: sapun. :">
Ce ziceti? Va surade?:):) Cred ca v-ati gandit mereu ca oamenii care spun ca vedetele sunt frumoase doar cu machiaj au mare dreptate... Dar, sa ne gandim si altfel: fara machiaj sunt urate? In niciun caz! >:D< Poate se vad unele "cosuri" sau imperfectiuni, dar din contra: sunt mult mai naturale, mai frumoase...mai delicate, fara masca de machiaj, care ne face atata rau..

Sa nu mai vorbim de creme! Cata chimie!:)):)) Nici nu mai am ce sa zic! Adica, folosim o crema "speciala" in fiecare zi, apoi cand nu mai avem bani sa luam alta, tenul se urateste ...iar noi incepem sa depindem de aceasta.

HAIDETI SA FACEM O SCHIMBARE IN VIATA NOASTRA! SA FIM CUM NE-A LASAT MAMA NATURA! FRUMOASE, NATURALE SI CU UN ZAMBET LARG SI SINCER! :):) IA, SA VAD ...ce ziceti? :>:>


Va rog, macar sa incercam! Decat un strugurel(atat!) :-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-* Pupici! Astept commuri muulte, ca sa dezbatem subiectul !

Sand 11 ian 2012 01:47:32

Re: Naturalul (fara machiaj)
 
Citat:

Anterior postat de Dyana321 (Post 896399)
ca ne ascunde toate complexele...ce ziceti?
Decat un strugurel(atat!)

Buna,

De ce crezi ca toata lumea care se machiaza mai putin sau mai mult face chestia asta ca sa-si ascunda cum zici tu...complexele? Ai asemenea persoane in familie, printre cunoscuti, esti inconjurata numai de astfel de femei complexate? Intreb...pentru ca te-ai adresat maselor, asa in grup largit...deci ai presupus ca toti sunt la fel. Daca nu ai asemenea exemple prin jur atunci presupun ca ai auzit undeva comentariul asta si l-ai preluat. Mama ta nu s-a machiat niciodata?

De ce te duci doar la extreme, ba nemachiaj deloc, ba dat cu cazmaua ca sa se inchida porii? Te intreb din nou, ai doar masti prin jur care-si dau cu tona pe fata?

Exista muuuulte feluri de a te machia, doar rimel, doar putin ruj etc. Ridurile apar din cauza ca asa e mersul omenirii, toata lumea imbatraneste si face riduri mai devreme sau mai tarziu. Un machiaj discret si de bun simt nu te face sa "faci riduri".

jessik 11 ian 2012 10:40:49

Re: Naturalul (fara machiaj)
 
intradevar sunt tot felu de machiaje..
dar unele fete sunt pur si simplu dependente de machiaj.. si nu pot trai fara..
sau unele fete tinere care ar arata bine si fara machiaj,
apropo de mame.. mama mea chiar nu s-a machiat niciodata..
eu am inceput de pe la 16 ani.. asa putin luciu, si rimel.
acum imi pun mai multe.. cand am chef sau merg undeva.. dar nici sa fiu ca altele care nu pot iesi din casa fara machiaj.. eu ies cu zilele fara machiaje..
totusi.. nu arat rau nici fara machiaj.. am si poze.
nu cred deloc ca face riduri de la asa ceva.. ridurile se fac din multe cauze, nu neaparat imbatranire.. e din acuza pielii..sau cosuri..
fetele de la servici al mine, se mira toate si ma intreaba ce produse speciale folosesc.. ca am tenul frumos.. eu cand ma uit atenta in oglinda vad o gramada de imperfectiuni.>:)

sa stii ca depinde si de genetica.. cum au avut parintii tenul.. il ai si tu..
si nu prea cred nici alea din reviste sau tv.. ca au un ten perfect.
eu mai folosesc anitcearcan.. am niste cearcane mooov.. mai ales cand is obosita sau tre sa imi vina..
deci putin machiaj discret nu cred ca strica..si nici nu cred ca poti zice vai arati mai bine fara machiaj deloc decat cu putin.

sandra24 11 ian 2012 11:12:56

Re: Naturalul (fara machiaj)
 
@Dyana ,dar ai 11 anisori...eu la varsta ta saream prin copaci:))...nu ma gandeam la aceasta mare dilemaaa..cu sau fara machiaj..pe bune acum..traieste-ti copilaria si lasa totul sa vina de la sine..eventual un strugurel pentru protectia buzelor e perfect pentru tine...poate acum totul evolueaza mult prea repede nici fetele tinere nu mai sunt ce au fost ..dar iti spun ca vei intelege mai tarziu ca machiajul este o arta ..cel putin din punctul meu de vedere...pot fi machiata si nici sa nu se observe...produsele bune sunt facute sa vina in ajutorul nostru si sa ne protejeze uneori de radicalii liberi..

Dyana321 11 ian 2012 11:14:33

Re: Naturalul (fara machiaj)
 
Sand, nu ma inelege gresit. Poate am exagerat cand am zis COMPLEXE ;) Dar ceea ce vreau sa scot in evidenta este ca ne ascundem frumusetea naturala! atat! Mama se macheaza ca sa arate bine, la fel ca toate femeile din lume... dar si probabil ca sa-si ascunda cate-un cos, un semn din copilarie etc. ;)
Pupici multi! :-*

deadcountess 11 ian 2012 17:11:21

Re: Naturalul (fara machiaj)
 
Dyana, la 11 ani intr-adevar nu este cazul sa te machezi, sigur machiajul nu te-ar avantaja cu nimic. No offence dar probabil la varsta ta nici nu stii prea multe despre machiaj, si mi se pare cam ciudat sa dai sfaturi "adultilor" :))

Nu vreau decat sa te intreb daca stii ce inseamna estetica.

Dupa teoria ta ar trebui sa umblam imbracate intr-un cearsaf , de ce sa purtam haine care sa ne avantajeze.

Poate nu ar mai trebui nici sa ne spalam sa nu stricam mirosul natural al transpiratiei, si sa lasam sa ne cresca parul pe picioare in toata frumusetea lui naturala:))

nicoleta1983 12 ian 2012 10:53:38

Re: Naturalul (fara machiaj)
 
Buna,Dyana!Sa-ti spun ceva!Poti determina sa zicem in proportie de 50% cum vei arata peste x ani.Conteaza sa mananci sanatos,fara exagerari,sa faci sport,sa traiesti sanatos.Pe de alta parte,natura isi face si ea partea.Eu consider ca arat ca de varsta mea,desi am avut o viata pana acum moderata.Insa,ma oftic recunosc,sunt fete de 28 de ani care arata mult mai tinere si mereu va fi asa.
Ceea ce vreau sa spun este ca peste cativa ani cand vei fi adolescenta ar fi bine sa nu exagerezi cu nimic machiaj,nopti nedormite etc.Insa,putin rimel,un strop de parfum si un baton de ciocolata nu au facut rau nimanui niciodata.
Am incercat sa-ti spun multe in cateva cuvinte.Hai sa-ti fac o comparatie.Cand eram eu in generala se faceau acele ierbare.Imagineaza-te ca o floare abia inflorita(tanara,sanatoasa etc) rupta si pusa la pastrare intre 2 file de carte.Ce se intampla cu acea floare perfecta?
Te las sa meditezi...Eu abia la varsta asta am constientizat ca de fapt noi nu vrem sa fim naturale ,pentru ca naturalul este imperfect...

nicoleta1983 12 ian 2012 11:01:42

Re: Naturalul (fara machiaj)
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 897209)
Dyana, la 11 ani intr-adevar nu este cazul sa te machezi, sigur machiajul nu te-ar avantaja cu nimic. No offence dar probabil la varsta ta nici nu stii prea multe despre machiaj, si mi se pare cam ciudat sa dai sfaturi "adultilor" :))

Nu vreau decat sa te intreb daca stii ce inseamna estetica.

Dupa teoria ta ar trebui sa umblam imbracate intr-un cearsaf , de ce sa purtam haine care sa ne avantajeze.

Poate nu ar mai trebui nici sa ne spalam sa nu stricam mirosul natural al transpiratiei, si sa lasam sa ne cresca parul pe picioare in toata frumusetea lui naturala:))

Exact asta am vrut sa spun si eu!In plus imi amintesc ce fericita am fost in clasa a9-a cand mi-am taiat parul lung si des pana la umeri.Era foarte frumos si sanatos,dar ce folos daca ai mei ma obligau sa-l tin legat in coada.Pe urma am inceput sa-l vopsesc si l-am stricat,dar am fost mult mai fericita.Degeaba esti intr-un fel daca nu poti sa le arati si celorlalti:">

deadcountess 12 ian 2012 15:08:45

Re: Naturalul (fara machiaj)
 
Probabil ca ea e prea tanara ca sa-si dea seama ca rolul machiajului este de fapt sa puna in valoare frumusetea naturala nu sa o ascunda dupa o masca. Oricum la varsta ei, e clar mai bine fara machiaj, la 11 ani nu poti arata decat grotesc daca te machezi.

Si in plus, vorba lui Sand, de ce neaparat extreme, ori machiaj gros ca tencuiala de pe casa ori fara machiaj deloc? Nu-i mai bine o cale de mijloc?

Katrijn 13 ian 2012 05:33:35

Re: Naturalul (fara machiaj)
 
Eu cred ca machiajul, folosit corect si cu masura pe un ten matur poate ascunde majoritatea imperfectiunilor si scoate in evidenta trasaturile frumoase; in acelasi timp pe un ten tanar acelasi fel de machiaj mi se pare cam ciudat, pentru ca desi multe fete in adolescenta au probleme ale pielii (care oricum sunt rezolvate mai bine cu produse de ingrijire speciale decat cu un fond de ten) tot au acea prospetime care dispare mai tarziu. Cu toate astea, mi se pare ok ca fetele tinere sa experimenteze cu machiajul, la o ocazie sau cand vor sa schimbe ceva dar nu in fiecare zi, pentru ca dincolo de toate argumentele ca vor face riduri mai tarziu, tenul devine incarcat etc... chiar nu e nevoie!!! :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:32:13.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO