forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Aditivi alimentari (e-uri) in condimente si sosuri (http://forum.slabute.ro/aditivi-alimentari-e-uri-condimente-sosuri/)
-   -   Condimente mancaruri: pro sau contra? (http://forum.slabute.ro/aditivi-alimentari-e-uri-condimente-sosuri/condimente-mancaruri-pro-sau-contra-4057.html)

Slabuta 05 iun 2010 13:14:11

Re: Condimente mancaruri: pro sau contra?
 
Citat:

Anterior postat de codynutza (Post 210676)


vai viata cat de periculoase sunt!
deci clar nu mai folosesc. mai bine combin eu niste plante uscate si macar stiu sigur ce contine:D
iti multumesc din suflet pentru lamuriri, slabuta:-* sfaturile tale m-au facut sa realizez cate probleme pot sa-mi faca. bine ca m-ai luminat#:-s

plantele uscate nu sunt periculoase, nu? sau exista si acolo riscuri?:-s

Plantele uscate nu au riscuri de cancer si tumori cum fac unele E-uri, dar unele dintre condimente, adica verdeturi, nu sunt recomandate de exemplu gravidelor, sau nu ai voie sa depasesti o cantitate de ... :)

codynutza 05 iun 2010 13:16:06

Re: Condimente mancaruri: pro sau contra?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 210677)
Daca mai ai ti le comentez cu placere :)

Dar cum vezi o denumire ciudata si pe care nu o stii (ca de busuioc si alte condimente am auzit cu totii) este clar un E. :) glutamati, silicati, nitrati, nitriti, dioxid de nu stiu ce....si mai sunt multe, coloranti, aromatizanti, conservanti, stabilizatori, potentiatori de gust si aroma, astea-s de evitat cat mai mult posibil :)

momentan nu mai am nimic in casa ca sa vad ingredientele, dar acum ca mi-ai zis de astea am sa le evit.

Slabuta 05 iun 2010 13:16:28

Re: Condimente mancaruri: pro sau contra?
 
Cel mai sanatos cred ca stii si tu, e sa ai gradina proprie, sa iti cresti plantutele, sa stii ce ingrasaminte pui, cu ce le stropesti, apoi stii cum le usuci :)

Dar pana una alta ne adaptam la ce este, nu la ce vrem :)

codynutza 05 iun 2010 13:19:22

Re: Condimente mancaruri: pro sau contra?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 210682)
Cel mai sanatos cred ca stii si tu, e sa ai gradina proprie, sa iti cresti plantutele, sa stii ce ingrasaminte pui, cu ce le stropesti, apoi stii cum le usuci :)

Dar pana una alta ne adaptam la ce este, nu la ce vrem :)

asa e. bunica mea are o mica gradina si cultiva plante de genul, dupa care le usuca si le foloseste iarna si nu numai. am sa-i zic sa-mi dea si mie;;);;)

multumesc inca o data![*42*][*42*][*42*] sunt foarte bucuroasa acum ca am invatat ceva nou multumita tie;)

Slabuta 05 iun 2010 13:22:41

Re: Condimente mancaruri: pro sau contra?
 
Citat:

Anterior postat de codynutza (Post 210685)


asa e. bunica mea are o mica gradina si cultiva plante de genul, dupa care le usuca si le foloseste iarna si nu numai. am sa-i zic sa-mi dea si mie;;);;)

multumesc inca o data![*42*][*42*][*42*] sunt foarte bucuroasa acum ca am invatat ceva nou multumita tie;)

Asa sa faci, bunicii nostri stiu ce inseamna sanatate si mancare adevarata :)
Pentru putin Cody :-*
Mi-a facut placere. :)
Ador sa discut despre tot ce inseamna alimentatie sanatoasa >:D<

codynutza 05 iun 2010 13:27:04

Re: Condimente mancaruri: pro sau contra?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 210687)


asa sa faci, bunicii nostri stiu ce inseamna sanatate si mancare adevarata :)
pentru putin cody :-*
mi-a facut placere. :)
ador sa discut despre tot ce inseamna alimentatie sanatoasa >:d<

[*128*][*1*][*30*]

ali_lumi 05 iun 2010 15:48:08

Re: Condimente: pro sau contra?
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 210653)

Cred ca Cody se refera la condimente gen vegeta, knorr, maggi :)

La oregano si piper nici eu nu renunt :)

Da alea sunt mai periculoase ca au tot felul de chimicale in ele , dar nah in viata de zi cu zi tre sa le folosesti la anumite mancaruri ... Ideea e sa atenta la prospect de fiecare data.


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:03:17.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO