forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Cand ai baut ultima data suc (Cola, etc. nu suc natural) (http://forum.slabute.ro/alimentatia/cand-ai-baut-ultima-data-suc-cola-etc-nu-suc-natural-11425.html)

deadcountess 04 mai 2012 14:49:48

Cand ai baut ultima data suc (Cola, etc. nu suc natural)
 
Toata lumea vorbeste despre cat de nocive sunt sucurile, dar sunt curioasa cati dinte noi consuma asa ceva, si eventual cat de frecvent.

Slabuta 04 mai 2012 14:57:15

Re: Cand ai baut ultima data suc (Cola, etc. nu suc natural)
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 1030207)
Toata lumea vorbeste despre cat de nocive sunt sucurile, dar sunt curioasa cati dinte noi consuma asa ceva, si eventual cat de frecvent.

Foarte interesanta intrebare. :)
Extrem de rar - cola, pepsi tin de domeniul trecutului, dar nici atunci nu erau cantitati mari.

Foarte rar - sucuri de fructe, fara zahar, cand suntem invitati, dar si atunci beau mai mult apa plata.

Inainte imi faceam sucuri de fructe in casa, dar ma enerveaza ca imi este foarte sete dupa ce le beau, asa ca am renuntat.

Beau foarte multa apa, fie ca e vara, fie ca e iarna.
Ceaiuri - iarasi foarte multe, in special de plante.

deadcountess 04 mai 2012 15:02:22

Re: Cand ai baut ultima data suc (Cola, etc. nu suc natural)
 
Eu beau in medie cam o data pe luna. Se intampla doar cand ies in oras si trebuie sa conduc si e prea tarziu pt cafea. In general localurile norvegiene stau destul de prost la categoria sucuri, de regula ai de ales intre cola/fanta etc sau ceva suc de portocale care numai natural nu e. Si atunci macar beau cola ca sa nu ma mint singura cu sucul de portocale. Si la ceiuri stau la fel de prost pe aici, ori nu au deloc ori au ceai negru care nici nu-mi prea place si are si cofeina.:( Iar sa stau la o masa cu prietenii si sa beau un pahar cu apa plata mi se pare aiurea. :(

Animis23 04 mai 2012 15:04:16

Re: Cand ai baut ultima data suc (Cola, etc. nu suc natural)
 
Eu recunosc: sunt dependenta de cola. Am trecut de la normala la 0, chiar imi place mai mult 0, nu e PREA dulce.

Se vede imediat la cantar, pentru ca daca beau, beau in cantitati industriale, paharele se umplu singure, nici nu imi dau seama cand s-a terminat sticla de 2l. Orice mancare buna o asociez cu un pahar de cola rece (Ca la reclama).

Ce nu imi place este ca altfel nu beau nimic carbogazos, si ma balonez ceva de speriat. Am citit o multime de studii si am vazut o gramada de poze cu lucruri care se descompun in cola si cum se depun chestii pe fundul paharelor etc...dar pofta tot e acolo, undeva.

Incerc, prin urmare, sa ma abtin, si sa beau numai daca merg la un restaurant, sau daca e o ocazie, si atunci sa beau o cutie, nu sa imi cumpar sticle acasa.

Slabuta 04 mai 2012 15:09:11

Re: Cand ai baut ultima data suc (Cola, etc. nu suc natural)
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 1030218)
Eu beau in medie cam o data pe luna. Se intampla doar cand ies in oras si trebuie sa conduc si e prea tarziu pt cafea. In general localurile norvegiene stau destul de prost la categoria sucuri, de regula ai de ales intre cola/fanta etc sau ceva suc de portocale care numai natural nu e. Si atunci macar beau cola ca sa nu ma mint singura cu sucul de portocale. Si la ceiuri stau la fel de prost pe aici, ori nu au deloc ori au ceai negru care nici nu-mi prea place si are si cofeina.:( Iar sa stau la o masa cu prietenii si sa beau un pahar cu apa plata mi se pare aiurea. :(

Albertina, la restaurantele romanesti se mai poate comanda limonada naturala, nu stiu daca este si la voi aceasta posibilitate. E un inlocuitor bun pentru apa plata. :)

Slabuta 04 mai 2012 15:12:16

Re: Cand ai baut ultima data suc (Cola, etc. nu suc natural)
 
Eu fiind foarte setoasa, as bea litri de suc, fie el si natural, numai cand ma gandesc cate calorii as aduna :)) De aceea, prefer apa plata, chiar si atunci cand suntem in vizita, oricum le termin rezervele de apa :))

Puffoasa 04 mai 2012 15:36:21

Re: Cand ai baut ultima data suc (Cola, etc. nu suc natural)
 
Citat:

Anterior postat de Animis23 (Post 1030219)
Eu recunosc: sunt dependenta de cola. Am trecut de la normala la 0, chiar imi place mai mult 0, nu e PREA dulce.

Se vede imediat la cantar, pentru ca daca beau, beau in cantitati industriale, paharele se umplu singure, nici nu imi dau seama cand s-a terminat sticla de 2l. Orice mancare buna o asociez cu un pahar de cola rece (Ca la reclama).

Ce nu imi place este ca altfel nu beau nimic carbogazos, si ma balonez ceva de speriat. Am citit o multime de studii si am vazut o gramada de poze cu lucruri care se descompun in cola si cum se depun chestii pe fundul paharelor etc...dar pofta tot e acolo, undeva.

Incerc, prin urmare, sa ma abtin, si sa beau numai daca merg la un restaurant, sau daca e o ocazie, si atunci sa beau o cutie, nu sa imi cumpar sticle acasa.

Eu am fost dependenta de Cola, beam de la 2 l pana la 4 l pe zi:-s imi cumparau ai mei cu baxul , pana in momentul in care eram sigura acasa si nu mai aveam bani si de Cola , ziua aia a fost groaznica,incepusem sa tremur zici ca eram in sevraj. Am fost dependenta de Coca, usor usor m-am lasat si nu mai simt nevoia ... decat pofta din cand in cand asa ca beau de 2 ori pe luna maxim... sunt luni cand nu beau deloc .

vera37 04 mai 2012 15:40:02

Re: Cand ai baut ultima data suc (Cola, etc. nu suc natural)
 
hmmm eu cred ca n-am mai baut suc de la sarbatorile de iarna si atunci suc de fructe fara acid

WhiteAngel 04 mai 2012 17:28:02

Re: Cand ai baut ultima data suc (Cola, etc. nu suc natural)
 
de foarte mult timp .. nici nu mai tin minte
sucurile nu au fost niciodata o problema pt mine, nu m`am dat in vant dupa ele .. mereu aveam perioade si perioade :D cand beam, cand nu beam .. pt ca ma saturam de ele :P cel putin cola sau pepsi nu le`am agreat niciodata ! am avut o perioada foarte scurta cand eram mica de mai beam .. acum muuulti ani .. dar cate un pahar nu in cantitati mari :D

mi se pare ca stiu de cand .. mai acum o luna si ceva a cumparat maicamea ice-tea .. am luat o gura si mi`a venit sa`l scuip la ce gust avea .. se simteau toate chimicalele .. mai bine luam otrava decat ala .. deci nu stiu daca se pune ca "baut" :))

jessik 04 mai 2012 19:22:10

Re: Cand ai baut ultima data suc (Cola, etc. nu suc natural)
 
cola nu am baut de mult cred ca de 2 sapt.. ca nu prea am mai cump.. sau mai ia sotul.. si mai iau cate o gura, de obicei iau dietetica..
alte sucuri mai beau.. dar nu mai mult de un pahar pe zi.. am baut ieri ice tea ca imie ra sete si eram in masina...
sincera sa fiu la calorii nu e asa grav.. are doar 140 de calorii la pahar parca asa ceva.
daca nu bei f mult teoretic nu te-ar ingrasa. sunt multe lucruri care au calorii mai multe.. dar probl e zaharul. dar zic eu diet e ok la pofta(adica rar)


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:21:24.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO