forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Consumul de apa (http://forum.slabute.ro/alimentatia/consumul-apa-9375.html)

Roxii 13 iun 2011 17:47:57

Re: Consumul de apa
 
Eu inainte si dupa masa jumatate de ora nu beau nimic.Dupa gustari mai beau,dar dupa mesele principale nu:D

blum 13 iun 2011 18:28:06

Re: Consumul de apa
 
fetelor , eu beau cu aproximatie 4l apa pana la ora 16...ce beau peste cei 4 l nu mai numar. in cursul unei diete de orice fel, apa joaca un rol foarte important: transporta toxinele din corp. deci eu beau pur si simplu. imi reguleaza digestia, de cand beau atata apa nu mai sunt molesita/obosita. cand beau? de fiecare data cand trebuie sa fac pi-pi, cate jumatate de litru. de multe ori se intampla sa fie inainte de masa .nu stiu ce sa cred despre regula asta cu perioadele dinainte si de dupa masa :( . in definitiv consumul mic de apa favorizeaza dementa si este un factor major de imbatranire a tenului :)

Roxii 13 iun 2011 19:35:54

Re: Consumul de apa
 
Citat:

Anterior postat de blum (Post 687414)
fetelor , eu beau cu aproximatie 4l apa pana la ora 16...ce beau peste cei 4 l nu mai numar. in cursul unei diete de orice fel, apa joaca un rol foarte important: transporta toxinele din corp. deci eu beau pur si simplu. imi reguleaza digestia, de cand beau atata apa nu mai sunt molesita/obosita. cand beau? de fiecare data cand trebuie sa fac pi-pi, cate jumatate de litru. de multe ori se intampla sa fie inainte de masa .nu stiu ce sa cred despre regula asta cu perioadele dinainte si de dupa masa :( . in definitiv consumul mic de apa favorizeaza dementa si este un factor major de imbatranire a tenului :)

Pai de baut si eu beau si cate 5 l pe zi:))Dar respect chestia asta cu bautul inainte si dupa masa:D

blum 13 iun 2011 19:42:41

Re: Consumul de apa
 
Citat:

Anterior postat de Roxii (Post 687486)

Pai de baut si eu beau si cate 5 l pe zi:))Dar respect chestia asta cu bautul inainte si dupa masa:D

care e d fapt explicatia anatomica a celor doua jumatati de ora? sa stiu si eu :">

anqutz 13 iun 2011 19:44:10

Re: Consumul de apa
 
Citat:

Anterior postat de blum (Post 687495)
care e d fapt explicatia anatomica a celor doua jumatati de ora? sa stiu si eu :">

Se dilueaza sucul gastric.

blum 13 iun 2011 19:49:59

Re: Consumul de apa
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 687497)

Se dilueaza sucul gastric.

dar asta face si daca mananc supa, sau nu? :( adica, sunt deskisa pentru toate ideile, dar medicul de familie a zis k daca beau apa inainte de masa, mai lasa din pofta de mancare ( se umple stomacul cu....nimic). ori cum eu un orar de masa fooooarte punctual ( e vb. de minute, ora exacta) m-a ajutat mult trucul cu apa :(

Roxii 13 iun 2011 21:56:22

Re: Consumul de apa
 
Uitati o chestie interesanta pe care am gasit`o:)

Pentru cei carora le place sa bea apa rece,acest articol se adreseaza direct.Este frumos sa bei un pahar cu apa rece dupa masa,dar apa rece solidifica hrana uleioasa pe care tocmai ai inghitit-o. Va incetini digestia.Cand aceasta reactioneaza cu acidul,se va rupe si va fi absorbita de intestine mai repede decat mancarea solida. Trece in intestine si foarte rapid se transforma in grasime si duce la cancer.Este cel mai bine sa se bea supa fierbinte sau apa calda dupa mancare.

Adina14 13 iun 2011 23:24:09

Re: Consumul de apa
 
Citat:

Anterior postat de Roxii (Post 687756)
Uitati o chestie interesanta pe care am gasit`o:)

Pentru cei carora le place sa bea apa rece,acest articol se adreseaza direct.Este frumos sa bei un pahar cu apa rece dupa masa,dar apa rece solidifica hrana uleioasa pe care tocmai ai inghitit-o. Va incetini digestia.Cand aceasta reactioneaza cu acidul,se va rupe si va fi absorbita de intestine mai repede decat mancarea solida. Trece in intestine si foarte rapid se transforma in grasime si duce la cancer.Este cel mai bine sa se bea supa fierbinte sau apa calda dupa mancare.

Wow, multumesc Roxi >:D< E bine de stiut.N-o sa mai beau apa decat cu 30 min inainte si dupa mese :-s


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:28:03.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO