forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Ce am gatit azi? (http://forum.slabute.ro/alimentatia/gatit-azi-6629.html)

ali_lumi 13 iul 2010 16:48:12

Ce a-ti mai gatit ?
 
Slabutelor voi ce a-ti mai mancat ( gatit ) in ultima perioada?

VentoFreddo 13 iul 2010 16:58:03

Re: Ce a-ti mai gatit ?
 
Eu chestii foaarte lejere si care nu necesita stat mult in bucatarie..pe caldura asta:P
De ex azi am mancat mancarica de ciuperci si dovlecei, fara grasimi deloc, am facut un dovlecel cubulete si am pus un mix de ciuperci de tot felul peste..cu putina apa, cand s-a evaporat apa s-au "fript"un pic, ca le-am facut in tefal:xAm pus piper si marar..cam dulci la gust au iesit, da pt mine a fost fain, ca tot duc lipsa de dulce:D
ieriin schimb creveti gratar si peste in abur, cu salate siieri si azi, salata e de baza acuma:):x

ali_lumi 13 iul 2010 16:59:44

Re: Ce a-ti mai gatit ?
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 252162)
Eu chestii foaarte lejere si care nu necesita stat mult in bucatarie..pe caldura asta:P
De ex azi am mancat mancarica de ciuperci si dovlecei, fara grasimi deloc, am facut un dovlecel cubulete si am pus un mix de ciuperci de tot felul peste..cu putina apa, cand s-a evaporat apa s-au "fript"un pic, ca le-am facut in tefal:xAm pus piper si marar..cam dulci la gust au iesit, da pt mine a fost fain, ca tot duc lipsa de dulce:D
ieriin schimb creveti gratar si peste in abur, cu salate siieri si azi, salata e de baza acuma:):x

Vai de cand zic sa mananc si eu creveti :(( N-am mancat niciodata , si mereu am zis sa cumpar si am uitat.
Yammy;;)

karmara 13 iul 2010 17:11:34

Re: Ce a-ti mai gatit ?
 
Eu am facut spanac alaltaieri seara si prietenul meu a facut ciorbita de pulpa de porc cu cartofi si smanatana. :)

Bunut, ciorba s-a terminat deja dar spanac pap singura ca nimanui nu-i place. :D

VentoFreddo 13 iul 2010 17:11:55

Re: Ce a-ti mai gatit ?
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 252167)
Vai de cand zic sa mananc si eu creveti :(( N-am mancat niciodata , si mereu am zis sa cumpar si am uitat.
Yammy;;)

mm, eu cam de 2 ori pe sapt imi fac, aici se fac si cu paste dar eu ii prefer fripti, fara grasime adaugata, sunt deliciosi:xSa cumperi, dar daca ii faci pe tigaie sau gratar sa iei din aia "in coaja" nu decojiti, ca altfel se lipesc:P>:D<>:D<

VentoFreddo 13 iul 2010 17:12:44

Re: Ce a-ti mai gatit ?
 
Citat:

Anterior postat de karmara (Post 252180)
Eu am facut spanac alaltaieri seara si prietenul meu a facut ciorbita de pulpa de porc cu cartofi si smanatana. :)

Bunut, ciorba s-a terminat deja dar spanac pap singura ca nimanui nu-i place. :D

:)):)):))Normal..si eu pap des drept garnitura, nu-mi place dar stiu ca pt organism e o minune de verdeata:DBy the way,m cum arata prietenul tau la asa gourmeè-uri?:P:::))

Tina 13 iul 2010 17:21:49

Re: Ce a-ti mai gatit ?
 
Am mai "gatit":)), adica amestecat/combinat
- ciuperci cu pui si sos de rosii
- caju cu esenta de vanilie
- branza slaba de vaca, Harghita cu ceapa si castraveti
- iaurt cu caise

Intentionez:
- dovlecei cruzi cu rosii si branza
- avocado cu cacao
- migdale cu scortisoara
- varza cruda cu ou si iaurt

VentoFreddo 13 iul 2010 17:29:50

Re: Ce a-ti mai gatit ?
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 252188)
Am mai "gatit":)), adica amestecat/combinat
- ciuperci cu pui si sos de rosii
- caju cu esenta de vanilie
- branza slaba de vaca, Harghita cu ceapa si castraveti
- iaurt cu caise

Intentionez:
- dovlecei cruzi cu rosii si branza
- avocado cu cacao
- migdale cu scortisoara
- varza cruda cu ou si iaurt

Dovlecei cruzi?:-oNu am mai mancat...sunt buni la gust?:-/Restul suna yammy:D

ali_lumi 13 iul 2010 17:30:23

Re: Ce a-ti mai gatit ?
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 252182)
mm, eu cam de 2 ori pe sapt imi fac, aici se fac si cu paste dar eu ii prefer fripti, fara grasime adaugata, sunt deliciosi:xSa cumperi, dar daca ii faci pe tigaie sau gratar sa iei din aia "in coaja" nu decojiti, ca altfel se lipesc:P>:D<>:D<

Am inteles. Bine ca mi-ai spus:D
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 252188)
Am mai "gatit":)), adica amestecat/combinat
- ciuperci cu pui si sos de rosii
- caju cu esenta de vanilie
- branza slaba de vaca, Harghita cu ceapa si castraveti
- iaurt cu caise

Intentionez:
- dovlecei cruzi cu rosii si branza
- avocado cu cacao
- migdale cu scortisoara
- varza cruda cu ou si iaurt

Suna bine ciupercile cu pui si sos 8-> Am sa retin pt viitor.Ca atunci cand imi e pofta de ceva dau buzna aici :D

karmara 13 iul 2010 17:45:04

Re: Ce a-ti mai gatit ?
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 252183)
:)):)):))Normal..si eu pap des drept garnitura, nu-mi place dar stiu ca pt organism e o minune de verdeata:DBy the way,m cum arata prietenul tau la asa gourmeè-uri?:P:::))

E ff slab prietenul meu.
Ii place sa gateasca dar mananca rar, cand isi aminteste, si nici atunci mult...oboseste ,;))
Sa-l vedeti cum mananca, zici ca se forteaza, ia pauze, ofteaza. :))

Nu mananca pana la ora 15 never si apoi seara poate...cam asa ceva. :D
Ma tot chinui sa-l educ putin, ii pun si sandwich-uri la serv..dar nu prea imi iese.
Si fumeaza mult. :(

P.S. Si ciorbita aia nu cred ca ingrasa, am mancat si eu...si totusi e ciorbita. :) Mult lichid..

LicuriciColorat 13 iul 2010 18:02:07

Re: Ce a-ti mai gatit ?
 
In ultimele zile am gatit cam asa(mi-am facut poftele ce-i drept:D):
-fasole verde la tigaie cu usturoi si mamaliga:x
-spaghetti cu branza(le ador:x)
-placintute cu branza(mai light asa:D)

iar azi salata de fructe:piersica,mar,banana,visine:x

mi-ar fii pofta de niste:D:
-ciupercute cu branza si sunca(piept de pui) la cuptor
-ton cu porumb si rosii
-orez cu ciupercute si morcov:x
-rulouri de pui cu cascaval:D
-dovlecei in straturi:x(dovlecel,branza,ciupercute:x)

justbelieve 13 iul 2010 18:28:21

Re: Ce a-ti mai gatit ?
 
In ultima vreme am mancat peste,mancare de pastai,dovlecei pe gratar.
Mi-e tare pofta si am sa fac:spaghete cu branza,lapte cu paste integrale,paste integrale cu sos de rosii,orez cu legume,mancare de mazare cu castraveciori murati:x

DrIulia2010 13 iul 2010 18:44:07

Re: Ce a-ti mai gatit ?
 
Interesant subiect.:)

Astazi am bucatarit urmatoarele:-paine integrala,supa-crema de linte,somon la cuptor cu sos de capere si salata verde.

ali_lumi 13 iul 2010 18:59:52

Re: Ce a-ti mai gatit ?
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 252291)
Interesant subiect.:)

Astazi am bucatarit urmatoarele:-paine integrala,supa-crema de linte,somon la cuptor cu sos de capere si salata verde.

M ai omorat cu somonul ala :D
ce pofta mi ai facut =P~=P~=P~

kore 13 iul 2010 22:25:17

Re: Ce a-ti mai gatit ?
 
ciorba, ciorba si iar ciorba :) asta am mancat in ultimele 2 saptamani
pt ca la mine a fost foarte cald am mancat numai ciorba de legume, odata am "dres-o" cu ou, o data cu orez, alta data cu linte verzi...asa de buna a fost, mai ales pt ca eu o mananc rece :)
iar astazi a fost mai racoare si am apucat sa fac chiftelute de dovlecei si ciuperci umplute la cuptor :)

kore 13 iul 2010 22:26:59

Re: Ce a-ti mai gatit ?
 
aaaaaa si am uitat sa zic...eu nu pun ulei deloc in ciorba...deci imi iese foarte "light" :)

inna.g 14 iul 2010 09:02:36

Re: Ce a-ti mai gatit ?
 
am mancat mai mult salata (din rosii, castraveti, o gramada de verdeturi k imi plac mult:X ori cu piept de pui maruntit bn, ori cu sunca slaba si putin cascaval afumat miam miam....si ieri mi_am facut ceva dulce ;)) branzik de vaca cu cateva capsuni si 1 lingura de miere, a fost tare buna ;)):D...asa si as manca o ciorbik cu perisoare din carne de peste k am gasit o reteta .....da nu stiu cand o sa am timp sa o fac :D

ali_lumi 29 sep 2010 07:52:04

Re: Ce a-ti mai gatit ?
 
Eu ieri am gatit o supa de pui cu morcov si cartof , si fidea.
Yammy !

justbelieve 09 oct 2010 13:57:43

Ce am gatit azi?
 
1 ataşament(e)
Imi pare rau daca am deschis subiectul unde nu trebuia,dar ma gandeam ca ar fi bine sa scriem ce gatim in fiecare zi,asa ne mai inspiram daca suntem in pana de idei:)

Eu tocmai am facut o mancarica de ciuperci si biscuiti wassa:)

laurra 04 aug 2011 07:37:30

Re: Ce am gatit azi?
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 358649)
Imi pare rau daca am deschis subiectul unde nu trebuia,dar ma gandeam ca ar fi bine sa scriem ce gatim in fiecare zi,asa ne mai inspiram daca suntem in pana de idei:)

Eu tocmai am facut o mancarica de ciuperci si biscuiti wassa:)

Bine ca te-ai gandit ....ca si eu ma gandisem sa intreb slabutele ce mai gatim azi:D.
Nu stiu ca as mai manca#:-s

Kat19 24 sep 2011 21:14:59

Re: Ce am gatit azi?
 
Azi am gatit curcan la cuptor in sos de vin alb cu rozmarin, e absolut delicios!!!!
O pulpa de curcan de 700 g am crestat-o din loc in loc si am umplut-o cu catei de usturoi, am bagat-o la punga magica impreuna cu 100 g vin alb, 100 g apa si 10 g ulei, am lasat-o la cuptor la foc mic o ora (intoarsa pe partea celaltala la 30 min), si apoi inca 5-10 min la foc mai marice, sa se rumeneasca, cu punga taiata.


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:55:04.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO