forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Goji berries (http://forum.slabute.ro/alimentatia/goji-berries-9938.html)

annndabo 05 aug 2011 09:47:25

Goji berries
 
Buna,

Ce parere aveti despre Goji berries? Eu am inceput sa iau de 3 zile Goji uscate, in fiecare dimineata.
Am citit pe foarte multe site-uri ca sunt foarte sanatoase, au antioxidanti, beta-caroten si chiar ar ajuta la slabit prin inhibarea poftei de mancare. Plus datorita concentratiei de vitamine, etc. dau si energie, ceea ce este foarte bine mai ales in curele de slabire.
Eu le combin cu iaurt si tarate de grau si psyllium.

Ce parere aveti? A mai consumat cineva?

deadcountess 05 aug 2011 09:50:50

Re: Goji berries
 
Am si eu, dar din pacate mananc foarte rar, doar cand imi aduc aminte de ele.

Animis23 05 aug 2011 10:44:25

Re: Goji berries
 
Citat:

Anterior postat de annndabo (Post 748898)
Buna,

Ce parere aveti despre Goji berries? Eu am inceput sa iau de 3 zile Goji uscate, in fiecare dimineata.
Am citit pe foarte multe site-uri ca sunt foarte sanatoase, au antioxidanti, beta-caroten si chiar ar ajuta la slabit prin inhibarea poftei de mancare. Plus datorita concentratiei de vitamine, etc. dau si energie, ceea ce este foarte bine mai ales in curele de slabire.
Eu le combin cu iaurt si tarate de grau si psyllium.

Ce parere aveti? A mai consumat cineva?

Am auzit si eu ca sunt foarte sanatoase, insa nu am avut ocazia pana acum. Ai putea sa imi spui de unde le-ai luat si cam cat au costat? Mersi anticipat de raspuns.

annndabo 05 aug 2011 12:16:05

Re: Goji berries
 
Le-am luat de la magazinul Nick (Amzei, Bucuresti). Sunt de la firma Sano Vita.

Tot de aici mi-am luat si un suc de catina cu miere (natural cica scrie pe eticheta). Am citit ca si catina este cam la fel de buna ca si Goji. Cica Goji ar fi de fapt tot un soi de catina asiatica.

Am mai citi despre Goji ca ar avea un indice glicemic foarte scazut, asta ar fi un motiv in plus pentru care este asa bun mai ales in cure de slabire :).

Animis23 05 aug 2011 12:17:58

Re: Goji berries
 
Citat:

Anterior postat de annndabo (Post 749142)
Le-am luat de la magazinul Nick (Amzei, Bucuresti). Sunt de la firma Sano Vita.

Tot de aici mi-am luat si un suc de catina cu miere (natural cica scrie pe eticheta). Am citit ca si catina este cam la fel de buna ca si Goji. Cica Goji ar fi de fapt tot un soi de catina asiatica.

Am mai citi despre Goji ca ar avea un indice glicemic foarte scazut, asta ar fi un motiv in plus pentru care este asa bun mai ales in cure de slabire :).

Multumesc de raspuns!

CrisetenO 05 aug 2011 16:36:04

Re: Goji berries
 
Salut fetelor,

M-am documentat si eu partial asupra acestor fructe. Se pare ca ar exista o posibila contra-indicatie la consumul Goji-urilor pentru cei care au probleme cu hemoragia (cred ca deci trebuie oricum evitate la ciclu). Se pare ca au existat cazuri in care hemoragii intense si riscul de hemoragie au fost asociate cu consumul ceaiului de Goji.

De asemenea exista oarecare semne de intrebare asupra consumului Goji-urilor daca ai diabet sau presiune ridicata. Si sunt contraindicate celor care au alergie la polen.

Cu mult drag,
Cristina

Sylvester 05 aug 2011 17:20:06

Re: Goji berries
 
Citat:

Anterior postat de annndabo (Post 749142)
Le-am luat de la magazinul Nick (Amzei, Bucuresti). Sunt de la firma Sano Vita.

Tot de aici mi-am luat si un suc de catina cu miere (natural cica scrie pe eticheta). Am citit ca si catina este cam la fel de buna ca si Goji. Cica Goji ar fi de fapt tot un soi de catina asiatica.

Am mai citi despre Goji ca ar avea un indice glicemic foarte scazut, asta ar fi un motiv in plus pentru care este asa bun mai ales in cure de slabire :).


Salut! Am cumparat si eu Goji ieri, de la Plafar. Ai mentionat ceva de IG- eu nu am gasit acest fruct in lista. Poti, te rog, sa-mi spui care este IG-ul lor?
Multumesc!

annndabo 09 aug 2011 09:44:01

Re: Goji berries
 
Citat:

Anterior postat de Sylvester (Post 749475)
Salut! Am cumparat si eu Goji ieri, de la Plafar. Ai mentionat ceva de IG- eu nu am gasit acest fruct in lista. Poti, te rog, sa-mi spui care este IG-ul lor?
Multumesc!

Buna, scuze de intarziere :)

Am citit pe net ca ar avea un IG de 29.


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:08:40.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO