forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Lipsa poftei de mancare (http://forum.slabute.ro/alimentatia/lipsa-poftei-mancare-11877.html)

coco23 21 sep 2012 06:48:05

Re: Lipsa poftei de mancare
 
Ba mi se pare neclar dar e evident ca ea vrea sa incheie subiectul si sa o lasam in pace...

Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 1134825)
Nu e vorba de agresivitate, dar nu inteleg exact cm stau lucrurile. Adica un om a slabit multe kilograme "cu chiu cu vai" spune ea (eu prin asta inteleg dieta drastica, evident se poate sa gresesc), spune ca nu are pofta de mancare si ca ar vrea sa rezolve aceasta problema, dar nu vrea sa ia vitamine ca sa nu-i creasca pofta de mancare. Tie nu ti se pare neclar?

Cred ca toti si toate am fost acolo... mai mult sau mai putin..

Si eu sunt ca tine, daca stau singura cu zilele, mananc foarte putin pt ca efectiv nu am chef sa mananc si ma simt singura, trista...
Cred ca multe persoane sunt asa...

Cand sunt cu familia, mananc si jumatate de tava de placinta cu mere (favorita mea) pe zi...
Si la mine depinde de mediu si de cei din jur.
Toti reactionam cumva la stimulii din jur si la stres: fie mancam prea mult, fie pre putin.

De aceea e bine sa ne cunoastem si sa stim ce ne poate pielea:D

Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 1134834)
Eu privind in urma suspectez faptul ca am suferit o forma de anorexie fara ca macar sa-mi fi dat seama. totul a inceput din studentie cand banii erau putini si nu aveam chef sa dau prea mult pe mancare, mi se parea o prostie sa dau bani pe chestii care doar se pun pe mine. Apoi am inceput sa lucrez, situatia materiala a fost ok, dar deja mancam foarte putin pe de o parte pt ca pofta de mancare era inexistenta si in plus era (mai mult in subconstient) teama ca daca voi manca "normal" ma voi ingrasa. Acum cred ca am depasit faza asta, cel putin psihic, mananc normal, da, am luat in greutate, dar am o greutate rezonabila, nu ma mai intereseaza slabitul. In schimb pt a avea pofta de mancare am nevoie de stimulenti de genul o masa frumos aranjata si mai ales companie la masa. Nu suport sa mananc de una singura. Acum sotul meu e d 2 sapt in Romania si am vazut ca deja lucrurile au luat-o razna si pofta de mancare a disparut complet, mananc putin si aiurea, si de fiecare data cand mananc o fac doar pt ca stiu ca am nevoie de "combustibil" si pt ca altfel mi-as distruge stomacul (am avut ulcer in trecut si numai asta mi-ar mai lipsi acum sa revina boala). Azi aveam planuri ca dupa cursuri sa merg sa mananc sushi (am fost la cursuri in alt oras, la noi nu exista restaurant japonez), de trei zile fac planuri cu sushi (mancarea mea preferata) si azi dupa scoala primul lucru care mi-a trecut prin minte a fost sa ma vad manacand intr-un restaurant la o masa goala si mi-a pierit absolut tot cheful). Dar macar tiu care este cauza si nu ma stresez prea tare pt ca stiu ca e doar o situatie temporara si ca totul va reveni curand la normal.



Ora este GMT +2. Ora este acum 14:30:34.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO