forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?! (http://forum.slabute.ro/alimentatia/mananc-eu-intr-zi-este-bine-6017.html)

Kiko 21 aug 2010 23:41:04

Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Nu prea stiu unde sa pun subiectul asta asa ca puteti sa il mutati unde vreti:DVa dau ce mananc aproape zilnic si vreau sa stiu daca este bine:-sMie imi place la nebunie ce mananc si nu as putea renunta la micul dejun!

Dimineata: 1 banana + un bol de lapte cu corn flakes stilla fitness de la kaufland cu vreo 2 lingurite de seminte de toate felurile macinate(neprajite) si puse peste( dau un gust fff bun si am auzit ca sunt sanatoase in cantitati moderate).Poate si o rosie cu niste cas.

Gustare:1 piersica si poate 2 prune

Dupa amiaza: salata de cas,rosii,castraveti,ardei..,uneori cu salata de vinete, in multe zile mananc si tocanita de muulte legume si bostanel...

Gustare: iar piersica:)):))uneori si mar

Seara:(nu prea stiu ce sa mananc) asa ca mai mananc o banana ori niste salata de rosii cu cas:)) ...

eu ma simt bine si usoara asa.Acum merg vreo 2 ore maxim si 1 minim cu rolele pe zi pentru ca vreau sa ajung la 55 de kilograme:) Am 59 si 1.72.

mvthebest 21 aug 2010 23:48:32

re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de Kiko (Post 298197)
Nu prea stiu unde sa pun subiectul asta asa ca puteti sa il mutati unde vreti:DVa dau ce mananc aproape zilnic si vreau sa stiu daca este bine:-sMie imi place la nebunie ce mananc si nu as putea renunta la micul dejun!

Dimineata: 1 banana + un bol de lapte cu corn flakes stilla fitness de la kaufland cu vreo 2 lingurite de seminte de toate felurile macinate(neprajite) si puse peste( dau un gust fff bun si am auzit ca sunt sanatoase in cantitati moderate).Poate si o rosie cu niste cas.

Gustare:1 piersica si poate 2 prune

Dupa amiaza: salata de cas,rosii,castraveti,ardei..,uneori cu salata de vinete, in multe zile mananc si tocanita de muulte legume si bostanel...

Gustare: iar piersica:)):))uneori si mar

Seara:(nu prea stiu ce sa mananc) asa ca mai mananc o banana ori niste salata de rosii cu cas:)) ...

eu ma simt bine si usoara asa.Acum merg vreo 2 ore maxim si 1 minim cu rolele pe zi pentru ca vreau sa ajung la 55 de kilograme:) Am 59 si 1.72.

Alege cerale integrale sunt mult mai sanatoase.

La pranz este bine dar cina este cam la fel,incearca sa papi si proteine(ou,carne,lapte) nu doar carbo.
Bananele sunt bune dar nu in exces. 1 pe saptamana este suficient.
Fructele trebuie papate si ele cu limita, 2,3pe zi. (3-4prune daca nu sunt maricele+1mar,sau ceva de genul)

Kiko 22 aug 2010 07:00:32

re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
1.o banana pe saptamana?e rau daca mananc una in fiecare zi?:-s
2.cereale integrale.....nu prea stiu de care,adica acelea de la fitness am auzit ca au zahar.Poate o sa incerc de la sano vita.De fapt,care sunt cerealele integrale?Eu mai am pe acasa niste fulgi asa albi,moi(cred ca sunt din ovaz)aproape fara niciun gust si au prin ele diverse(banane tari,stafide).Mai am si alt tip:cele mai rotunde,mai inchise la culoare si tari,iar fara niciun gust:))Sau alea or fi musli?:-?

justbelieve 22 aug 2010 07:06:54

re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de Kiko (Post 298222)
1.o banana pe saptamana?e rau daca mananc una in fiecare zi?:-s
2.cereale integrale.....nu prea stiu de care,adica acelea de la fitness am auzit ca au zahar.Poate o sa incerc de la sano vita.De fapt,care sunt cerealele integrale?Eu mai am pe acasa niste fulgi asa albi,moi(cred ca sunt din ovaz)aproape fara niciun gust si au prin ele diverse(banane tari,stafide).Mai am si alt tip:cele mai rotunde,mai inchise la culoare si tari,iar fara niciun gust:))Sau alea or fi musli?:-?

Nu ar fi prea bine in fiecare zi,eu mananc cam 2-3 pe saptamana si nu ma ingras.
Cerealele integrale sunt cele fara adaos de zahar si fara ciocolata.Sunt bune cele de la Sano Vita:)

mc27 22 aug 2010 11:35:59

re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de Kiko (Post 298197)
Dimineata: 1 banana + un bol de lapte cu corn flakes stilla fitness de la kaufland cu vreo 2 lingurite de seminte de toate felurile macinate(neprajite) si puse peste( dau un gust fff bun si am auzit ca sunt sanatoase in cantitati moderate).Poate si o rosie cu niste cas.

Gustare:1 piersica si poate 2 prune

Dupa amiaza: salata de cas,rosii,castraveti,ardei..,uneori cu salata de vinete, in multe zile mananc si tocanita de muulte legume si bostanel...

Gustare: iar piersica:)):))uneori si mar

Seara:(nu prea stiu ce sa mananc) asa ca mai mananc o banana ori niste salata de rosii cu cas:)) ...

buna,

- de mancat nu mananci rau, dar mai poti sa-ti imbunatatesti meniul.
- la cereale avea dreptate mvthebest, sa le schimbi, cu unele integrale. Dar si aici ai grija cate mananci. Tinand cont ca le mananci si cu lapte, si banane, as zice sa te limitezi la 50g / masa
- mare grija in schimb la cat cas mananci, pentru ca are destule calorii : Calorii: Branzeturi: Cas de vaca - Calculator calorii - Slabute.ro
- nu intaleg la multe slabute de unde aceasta atitudine negativa fata de fructe. Ma pufneste rasul cand vad, nu mai mult de 1-2 fructe pe zi... Stai linistita poti sa mananci 1-2 banane pe zi fara probleme. De fapt, la mine micul dejun consta doar in fructe ( 1-2 banane si fructe de sezon 400-500g) si 1 baton de cereale ( se gasesc diverse, le prefer insa pe cele de la rommac). Pentru ca fructele au destul de putine calorii ( fata de majoritatea mancarurilor gatite, gasite in comert etc), poti manca o cantitate destul de mare astfel incat sa fi si satula, si cu relativ putine calorii.
- dietele low-carb sunt eficiente pe termen scurt ( 1-2 saptamani), de aceea mvthebest iti recomanda mai multe proteine ( lactate, branzeturi, oua, carne, soia, chiar si fasole)

Ca si concluzie, iti recomand sa folosesti calculatorul de calorii, iti faci niste meniuri virtuale, si vezi la sfarsit cam ce ai mancat, si care ar fi doza recomandata.

cereale integrale : http://calorii.slabute.ro/calorii-am...ntegral-r.html

mvthebest 22 aug 2010 11:59:23

re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de Kiko (Post 298222)
1.o banana pe saptamana?e rau daca mananc una in fiecare zi?:-s
2.cereale integrale.....nu prea stiu de care,adica acelea de la fitness am auzit ca au zahar.Poate o sa incerc de la sano vita.De fapt,care sunt cerealele integrale?Eu mai am pe acasa niste fulgi asa albi,moi(cred ca sunt din ovaz)aproape fara niciun gust si au prin ele diverse(banane tari,stafide).Mai am si alt tip:cele mai rotunde,mai inchise la culoare si tari,iar fara niciun gust:))Sau alea or fi musli?:-?

O banana pe saptamana sau maxim 2 este destul. De ce nu papi pepene/mere?
Ceralele integrale sunt acelea musli(fara zahar)fulgi de cereale integrale: (grau, secara, ovaz, porumb) uite cum este acesta. Calorii: Cereale: Cereale Musli cu fructe, SanoVita - Calculator calorii - Slabute.ro
Da,acei fulg(ovaz)i care ii ai sunt ideali cu lapte/iaurt dietetic.

mc27 22 aug 2010 12:28:44

re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 298440)


O banana pe saptamana sau maxim 2 este destul. De ce nu papi pepene/mere?
Ceralele integrale sunt acelea musli(fara zahar)fulgi de cereale integrale: (grau, secara, ovaz, porumb) uite cum este acesta. Calorii: Cereale: Cereale Musli cu fructe, SanoVita - Calculator calorii - Slabute.ro
Da,acei fulg(ovaz)i care ii ai sunt ideali cu lapte/iaurt dietetic.

- te rog sa ma lamuresti de ce 1/2 banane pe saptamana este destul ?
- in legatura cu diversificarea fructelor consumate, sunt perfect de acord

mvthebest 22 aug 2010 13:16:58

re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de mc27 (Post 298457)
- te rog sa ma lamuresti de ce 1/2 banane pe saptamana este destul ?
- in legatura cu diversificarea fructelor consumate, sunt perfect de acord

Pentru ca sunt mai bogate in zaharoza. Continand trei tipuri de zahar (sucroza, fructoza si glucoza).
Si am mai citit ca: multe alte fructe se digera doar in 15min,iar bananele in 45min
Cele mai fructe fiinf cele cu un continut scazut de zaharoza si bogate in fibre, asa cum sunt capsunele, zmeura, portocalele, afinele si merele.

Nush sigur daca ingrasa banane saue este doar un simplu mit. Ar trebuie sa deschid un subiect pe aceasta tema. :)

Tina 22 aug 2010 13:40:27

re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Treaba cu fructele nu sta in kcal...ar fi perfecte: kcal putine, cantitate mare

Ideea e (o spun nutritionisti buni, nu cei care scot diete de pe net) ca fructele au prea multe zaharuri...care ii spun creierului tau "Amice stocheaza-ma in ficat" sub forma de glicogen...tu mananci mia multe si mai multe si nu mai e loc in ficat si ghici unde se stocheaza... pe corp...

Cine vrea sa creada bine, cine nu , iar bine,,,eu o spun din experienta proprie...dupa 5 ani de mancat sanatos...si acum daca mananc 4-5 zile fructe cu kg..se pune.

Anycyk90 23 aug 2010 07:28:05

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Salut,am citit aceste comentarii si sunt uimita...Pana acum credeam ca fructele sunt sanatoase si trebuiesc consumate cu regularitate...in fine.Eu m-am gandit la o detoxificare cu fructe...sa n-o mai fac?:-/

Tina 23 aug 2010 07:51:34

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Sunt sanatoase fructele, evident...dar si ingrasa la fel de evident.
Consumul lor trebuie privit ca si cum ai manca un desert.

Anycyk90 23 aug 2010 08:25:04

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Da,eram constienta de asta dar referitor la detoxificare ce imi sugerezi?:-s asta sa zicem ar dura cam 3-7 zile.

Maria12397 23 aug 2010 12:24:33

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
ba fructele sunt foarte bune, mancati fructe cat mai multe cat mai este vara......
eu ajungeam si la 5 banane pe zi cand eram la dieta si uite ca am slabit am 45 kg:))) (mentionez ca tineam cont de calorii) eu cred ca bananele sunt ideale ca si gustari intre mese !
feriti-va de dulciuri nu de fructe!!!
doar celor foarte grasi le este recomandat sa nu prea manance banane (sau deloc) pt ca au multicele calorii

justbelieve 23 aug 2010 12:27:43

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de Anycyk90 (Post 298942)
Da,eram constienta de asta dar referitor la detoxificare ce imi sugerezi?:-s asta sa zicem ar dura cam 3-7 zile.

Uite aici informatii despre detoxifiere:)

http://forum.slabute.ro/detoxifiere/...fiere-242.html

http://forum.slabute.ro/detoxifiere/...mului-984.html

http://forum.slabute.ro/detoxifiere/...ifiere-91.html

http://forum.slabute.ro/detoxifiere/...rtar-2819.html

justbelieve 23 aug 2010 12:28:40

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de Maria12397 (Post 299210)
ba fructele sunt foarte bune, mancati fructe cat mai multe cat mai este vara......
eu ajungeam si la 5 banane pe zi cand eram la dieta si uite ca am slabit am 45 kg:))) (mentionez ca tineam cont de calorii) eu cred ca bananele sunt ideale ca si gustari intre mese !
feriti-va de dulciuri nu de fructe!!!
doar celor foarte grasi le este recomandat sa nu prea manance banane (sau deloc) pt ca au multicele calorii

Sunt de acord cu tine,sunt bune:)Dar totusi mi-e greu sa cred ca ai slabit cu 5 banane pe zi avand in vedere ca mancai si altceva,sau nu?:-/

mvthebest 23 aug 2010 12:43:54

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de Maria12397 (Post 299210)
ba fructele sunt foarte bune, mancati fructe cat mai multe cat mai este vara......
eu ajungeam si la 5 banane pe zi cand eram la dieta si uite ca am slabit am 45 kg:))) (mentionez ca tineam cont de calorii) eu cred ca bananele sunt ideale ca si gustari intre mese !
feriti-va de dulciuri nu de fructe!!!
doar celor foarte grasi le este recomandat sa nu prea manance banane (sau deloc) pt ca au multicele calorii

Ce dieta ai adoptat:);;)?

Maria12397 23 aug 2010 14:23:23

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
personalizata :P mancat sanatos + sport

Maria12397 23 aug 2010 14:25:04

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de justbelieve (Post 299218)
Sunt de acord cu tine,sunt bune:)Dar totusi mi-e greu sa cred ca ai slabit cu 5 banane pe zi avand in vedere ca mancai si altceva,sau nu?:-/

desigur ca mancam si altceva

Anycyk90 23 aug 2010 16:59:12

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Mersi mult pentru linkuri>:D<

anqutz 23 aug 2010 17:41:08

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 298922)
Sunt sanatoase fructele, evident...dar si ingrasa la fel de evident.
Consumul lor trebuie privit ca si cum ai manca un desert.

Perfect de acord cu tine. Cine crede bine, cine nu, nu!

Kiko 14 sep 2010 08:08:38

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citind raspunsurile voastre am reusit sa imi mai echilibrez meniul! Mancarea de dimineata va ramane bolul cu cereale cu lapte:))(la asta nu pot renunta).Dupa amiaza am alternat si cu macrou,tocanita de morcovi si dovlecei,orez cu lapte,cam 1 data pe saptamana 2 ochiuri..prajite:Dcu ff putin ulei....seara cred ca tot la o banana sau un mar raman.E adevarat ca nu este bine sa mancam fructe seara in loc de mancare?Ca parca am auzit-o si pe asta.:-/

Tina 14 sep 2010 08:13:52

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de Kiko (Post 327326)
E adevarat ca nu este bine sa mancam fructe seara in loc de mancare?Ca parca am auzit-o si pe asta.:-/

Da, fructele nu se mananca seara... au glucide ce se absorb rapid -fructoza, in general fructele in exces ingrasa, nu mai mult de 2-3/zi.
De ce nu incerci sa mananci ceva "adevarat" dimineata, nu cereale cu lapte mai bine- proteine, oua, branza, legume, carne etc?

jac 03 iul 2012 16:03:23

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de Tina (Post 298922)
Sunt sanatoase fructele, evident...dar si ingrasa la fel de evident.
Consumul lor trebuie privit ca si cum ai manca un desert.

cum asa?! am ajuns sa comparam fructele cu deserturile alea dulci, prajituri, torturi, sau mai stiu eu ce specialitati?!
deja mi se pare exagerat!

Khali 03 iul 2012 16:12:39

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de jac (Post 1083174)
cum asa?! am ajuns sa comparam fructele cu deserturile alea dulci, prajituri, torturi, sau mai stiu eu ce specialitati?!
deja mi se pare exagerat!

Chiar si fructele ingrasa in cantitati mari, contin fructoza care tot un "zahar" este. Nu este vorba despre o comparatie intre fructe si dulciuri, fireste ca e mai bine sa consumam fructe decat produse procesate.
Este vorba insa de faptul ca fructoza din fructe, chiar si naturala fiind, daca este consumata seara si nu facem sport sa consumam energia produsa de ea, se depune ca grasime.

Pot exista si persoane care slabesc si daca le consuma seara, ele poate au un metabolism mai bun si sunt mai norocoase, insa pentru majoritatea consumul de fructe seara este un impediment in slabire.

jac 04 iul 2012 19:01:50

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de Khali (Post 1083181)
Chiar si fructele ingrasa in cantitati mari, contin fructoza care tot un "zahar" este. Nu este vorba despre o comparatie intre fructe si dulciuri, fireste ca e mai bine sa consumam fructe decat produse procesate.
Este vorba insa de faptul ca fructoza din fructe, chiar si naturala fiind, daca este consumata seara si nu facem sport sa consumam energia produsa de ea, se depune ca grasime.

Pot exista si persoane care slabesc si daca le consuma seara, ele poate au un metabolism mai bun si sunt mai norocoase, insa pentru majoritatea consumul de fructe seara este un impediment in slabire.

da...pana la urma depinde de fiecare persoana.... oricum sunt mai multumita azi, am mancat decat pepene si un mar mic ;)) am mai redus din fructe

deadcountess 04 iul 2012 19:27:08

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de jac (Post 1084240)
da...pana la urma depinde de fiecare persoana.... oricum sunt mai multumita azi, am mancat decat pepene si un mar mic ;)) am mai redus din fructe

Si pe langa pepene si mar ai mai mancat ceva?

eloisa 05 iul 2012 14:12:55

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
iata cam ce mananc eu intr-o zi:
mic dejun:
-100 g branza de vaci cu o rosie si un ardei gras copt(fara ulei), cu putina sare si boia iute si 1/2 felie de paine integrala

la pranz:
-supa de pui cu carne

seara:
- carne de pui (100 g) cu o rosie

intre mese un mar ...si noaptea (:(incerc sa ma dezvat dee obicei) 1 mar sau o felie de paine

cam asta mananc eu

Twisty 05 iul 2012 14:19:09

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Ai incercat sa iti calculezi caloriile?Acumulezi macar 1000?Eu cred ca nu!
Mi se pare ca mananci cam putin la pranz :-/ ,parerea mea este ca la pranz ar trebui sa mananci mai consistent :).Succes!>:D<

eloisa 05 iul 2012 15:41:11

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
am incercat sa calculez..oricum sunt sub 1000 calorii, insa ma gandesc ca :( ma mai trezesc noaptea si mananc un mar sau o bucatica de branza si incerc sa fac cumva un echilibru...

Khali 05 iul 2012 16:15:44

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
Citat:

Anterior postat de eloisa (Post 1084976)
am incercat sa calculez..oricum sunt sub 1000 calorii, insa ma gandesc ca :( ma mai trezesc noaptea si mananc un mar sau o bucatica de branza si incerc sa fac cumva un echilibru...


Mananci foarte putin, Eloisa, mananci asa fiindca vrei sa slabesti mai repede?daca kg tale sunt corect mentionate, nu e bine deloc. Corpul tau va incerca sa faca rezerve din tot ce mananci ca sa-si conserve energia si sa te mentina in stare de supravietuire - in "acceptia lui", crede ca esti in stare de infometare, in pericol.si vrea sa te salveze. Exista oameni cu un nr de kg mare care mananca foarte putin si totusi nu slabesc deloc, aceasta e explicatia, si-au distrus metabolismul si nu mai ard calorii.

Daca vei avea carente de vitamine, minerale, in timp iti va cadea parul, vei avea probleme de sanatate.

Mai exista si varianta prin care peste ceva timp nu ve mai rezista si vei devora tot ce-ti iese in cale -de aceea si mananci noaptea, noaptea organismul trebuie sa fie in repaos, nu sa digere mancare.

Mananca mai multe legume, sunt slab calorice, dar macar iti asigura nutrienti de calitate -ai grija de sanatatea ta, pentru ca daca ea iti e in pericol, orice alta preocupare va cadea pe planul doi.

eloisa 05 iul 2012 18:06:26

Re: Ce mananc eu intr-o zi. Este bine?!
 
buna din nou,
multumesc pentru sfaturi sunteti tare tare dragute. nici eu nu mai stiu cum este bine. nu vreau sa slabesc foarte mult dintr-o data. as fi multumita cu 1 kg pe saptamana. dr endocrinolog mi-a recomandat o dieta de 1000 calorii...cantar am..cred ca din comoditate nu imi calculez caloriile...dar de maine promit ca o voi face.:D treptat sper sa ma obisnuiesc cu noul stil de viata.
oricum clar nu mai infulec gustoasele mele sandvisuri cu de toate :)) sau cartofi prajiti.
am in casa tefal actifry, steamer, storcator de fructe, dar le tin de design...nu cred ca le-am folosit de mai mult de 2 ori...vreau sa invat treptat sa am o viata sanatoasa. ies mult mai des la plimbari, am inceput sa fac sport aproape in fiecare zi...am scos de la naftalina bicicleta medicinala...:)) ceva tot trebuie sa iasa. va pup si inca o data multumesc pt tot


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:06:39.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO