forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alimentatia (http://forum.slabute.ro/alimentatia/)
-   -   Prea multa sare (http://forum.slabute.ro/alimentatia/prea-multa-sare-9641.html)

Alexik 09 iul 2011 20:35:30

Prea multa sare
 
De ceva zile beau 1.5 litri pe zi de apa..si tot de atatea zile mananc cam prea multa sarE(pun sare pe rosie , pe urda , pe omleta , pe o alta rosie).
Cum as putea sa scap de retinerea de apa?..Functioneaza daca reduc drastic consumul de sare?

jessik 09 iul 2011 20:42:44

Re: Sare prea multa
 
da functioneaza.. nu manca sare.. pune condimente,, si pune sare doar pe mancare care nu are deloc.. branza sau emzeluri, au deja multa sare, iar legumele, si salatele, merg si fara sare sau f putin..eu mereu cand mananc sarat, am mult in plus.

Alexik 09 iul 2011 20:46:44

Re: Sare prea multa
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 717218)
da functioneaza.. nu manca sare.. pune condimente,, si pune sare doar pe mancare care nu are deloc.. branza sau emzeluri, au deja multa sare, iar legumele, si salatele, merg si fara sare sau f putin..eu mereu cand mananc sarat, am mult in plus.

De maine pun sarea in dulap si nu o mai scot de acolo.Nu stiu dc puneam atata sare:-j ca doar nu-s obisnuita sa mananc sarat..si ma tot intrebam de ce se umfla burta pe zi ce trece cand eu beau mai multa apa , fac sport si mananc sanatos si pt dieta.
Bine ca m-am trezit acum#-o

Ms de raspuns:-*

blum 09 iul 2011 20:49:24

Re: Sare prea multa
 
Citat:

Anterior postat de Alexik (Post 717213)
De ceva zile beau 1.5 litri pe zi de apa..si tot de atatea zile mananc cam prea multa sarE(pun sare pe rosie , pe urda , pe omleta , pe o alta rosie).
Cum as putea sa scap de retinerea de apa?..Functioneaza daca reduc drastic consumul de sare?

in loc de sare puna o picatura-doua de ulei de masline pe rosii. eu le manac de cand ma stiu asa. punct in plus: vitaminele si microelementele din verdeturi pot fi folosite aproepe in totalitate de corp doar in combinatie cu ulei.in rest, cum spune si jess: nu pune sare acolo unde este deja.

blum 09 iul 2011 20:51:05

Re: Sare prea multa
 
Citat:

Anterior postat de Alexik (Post 717220)
De maine pun sarea in dulap si nu o mai scot de acolo.Nu stiu dc puneam atata sare:-j ca doar nu-s obisnuita sa mananc sarat..si ma tot intrebam de ce se umfla burta pe zi ce trece cand eu beau mai multa apa , fac sport si mananc sanatos si pt dieta.
Bine ca m-am trezit acum#-o
Ms de raspuns:-*

si inca ceva: pentru o dieta sanatoasa e cam putina apa, mai ales pe caldurile astea. incearca sa ajungi la 2-3 l. eu azi am baut 5 ( masor apa exact, sa nu beau prea putina)

blum 09 iul 2011 20:54:35

Re: Sare prea multa
 
Citat:

Anterior postat de Alexik (Post 717220)
De maine pun sarea in dulap si nu o mai scot de acolo.Nu stiu dc puneam atata sare:-j ca doar nu-s obisnuita sa mananc sarat..si ma tot intrebam de ce se umfla burta pe zi ce trece cand eu beau mai multa apa , fac sport si mananc sanatos si pt dieta.
Bine ca m-am trezit acum#-o
Ms de raspuns:-*

fata draga, ti-am vazut pozele. pentru ce ai tu acolo nu iti trebuie cura de slabire.sport, sport si iar sport de modelare.

Alexik 09 iul 2011 21:01:27

Re: Sare prea multa
 
Citat:

Anterior postat de blum (Post 717228)

fata draga, ti-am vazut pozele. pentru ce ai tu acolo nu iti trebuie cura de slabire.sport, sport si iar sport de modelare.

Hmm..tot trebuie ceva ca am incercat 1 an cu mancare sanatoasa si nu prea am reusit.Am tinut sb si inca tin..numai ca vedeam burta crescand si nu stia de ce?!.
Eu abia pot sa beau 1.5 l :))..Nu intra mai mult..:Pnu stiu de ce.
Oricum , bine ca am descoperit cauza retinerii

jessik 09 iul 2011 21:46:47

Re: Sare prea multa
 
nici eu nu pot bea multa apa.. blum.. cum reusesti?

DrIulia2010 09 iul 2011 22:26:28

Re: Sare prea multa
 
Citat:

Anterior postat de Alexik (Post 717213)
De ceva zile beau 1.5 litri pe zi de apa..si tot de atatea zile mananc cam prea multa sarE(pun sare pe rosie , pe urda , pe omleta , pe o alta rosie).
Cum as putea sa scap de retinerea de apa?..Functioneaza daca reduc drastic consumul de sare?

Nu numai sarea e vinovata pentru retentia hidrica,sunt mai multe cauze,dar evita consumul excesiv de sare,nu aduce beneficii organismului.
Cand exista retentie de apa se consuma legume cu efect diuretic(morcovi,sparanghel,castraveti,sfecla rosie,telina)multe lichide si sport(cardio).


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:23:16.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO